Цветът на козината

Тук се говори за всичко свързано с Голдъните
Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Цветът на козината

Мнение от korneliq » чет май 28, 2009 1:02 pm

Здравейте, моята тема може да ви се стори незна4ителна, но на мен ми е интересно да знам, а и скоро ми предстои евентуално да си взема голдън (ще пусна друга тема за това)
Искам да попитам, каква е разликата между голдъните с козина, по4ти бяла, и тези със златиста? Наскоро се запознах с един ретришър с много светла козина, а мислех, 4е оби4айното е да е златиста и сега ме интересува има ли разлики в породата? И имате ли съвет както да взема или е само до предпо4итание? също ли4и ли от самото раждане каква ще е козината като цвят? Благодаря предварително за отговорите

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » чет май 28, 2009 1:30 pm

Ами примерно моят Бел беше чисто бял до 3 тия си месец.После започна да потъмнява,и сега е много светло жълт. :D
ИзображениеИзображение

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » чет май 28, 2009 1:32 pm

Няма бели голдъни. От стандарта на породата:
ЦВЯТ: Всички нюанси на златно или кремаво, без червено и махагон. Допустими са малко бели косми само на гърдите.

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител

Мнение от marina kojuharova » чет май 28, 2009 2:06 pm

Изображение ПРЕДИ(на 2 месеца) Изображение СЕГА(e не баш сега на 12. :oops: ) Пак е светъл де.
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » чет май 28, 2009 3:26 pm

Хм, зна4и според вас само докато е малък може да е толкова светъл? Т.е. този на моите познати, въпреки 4е съвсем прили4аше на голдън (и по характер), не е бил породист? Той беше на около година и малко...
Всъщност мен това не ме притеснява, важното е да е здрав- просто ми беше интересно...

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител

Мнение от marina kojuharova » чет май 28, 2009 3:30 pm

Разбира се,че е важно да е здраво най-вече!!!!Бел и сега е светъл.А има един прекрасен голдън-Фреди,който си е направо бял.Аз не претендирам Бел да е с ''царска кръв''де.И не държа.
ИзображениеИзображение

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » чет май 28, 2009 3:33 pm

Кучето и като голямо може да си остане светло, това все пак зависи от родителите и кучетата, назад в поколението. Цветът не е определящ дали едно куче е породисто или не.
А вие от къде ще си взимате кученце?

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител

Мнение от marina kojuharova » пет май 29, 2009 1:46 pm

:roll: Аз за това се обяснявам!Да няма обидени искам.
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
goldroks
Потребител
Регистриран: съб ное 03, 2007 5:44 pm

Мнение от goldroks » пет май 29, 2009 2:00 pm

Моето мнение е такова: Това е клубен форум и в него не се толерира нечистопородното развъждане, пропагандирането и рекламата му. Щом не ви харесва, не сте длъжни да пишете. :wink:
И също така не знам случай при който някой с неродословно голдънче да е бил "нападнат" заради кучето си или да е получавал различно отношение от другите потребители на форума, без да е имало провокация от негова страна. :wink:

За цветовете:

Изображение
Изображение

Тези са допустимите цветове при голдъна, като се изключат крайните кучета в редиците, защото са от друга порода и съответно цветовете им не са допустими при голдъните.
Иначе доколкото знам по-тъмните кучета се допускат в Американският стандарт на породата, който е малко изменен от официалния. :wink:
Изображение

TD
Потребител
Регистриран: нед апр 19, 2009 5:20 pm

Мнение от TD » съб май 30, 2009 7:52 pm

Темата се казваше "Цветът на козината мисля"....
Та наша Лиза беше почти бяла като я взех. Сега почти месец по-късно потъмнява и става светло кремава по гърба. И всичко започна от към ушите, те са най наситени като цвят сега :)

Потребителски аватар
arabia
Потребител
Регистриран: пон апр 06, 2009 9:03 am

Мнение от arabia » съб май 30, 2009 8:29 pm

ето вижте цвета на нашата косматка ...

и тя като малка беше по беличка даже се притеснихме от това но с течение на времето се промени... и сега има страхотна цветова гама...

http://media.snimka.bg/3049/012353906-big.jpg

http://media.snimka.bg/3049/012353907-big.jpg

http://media.snimka.bg/3049/012353943-big.jpg

http://media.snimka.bg/3049/012353952-big.jpg

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител
Регистриран: нед фев 17, 2008 8:12 am

Мнение от eli i maxi » нед май 31, 2009 9:03 am

Понеже родословията и произходът не са важни........
Направете си сами изводите от прочетеното по-долу
Всъщност случката е следната : един приятел притежава 2 голдъна женската е мръсно бяла а мъжкият със златиста козина (нямат родословия), но мъниците от тази двойка са 4 черни , 1 сивкаво и 3 златисти. Просто е в шах мат от къде се получиха чернички , имайки в предвид, че женската е чифтосвана само с този мъжки :huh: Предполагам това че нямат родословие е достатъчно за да си мислим че в родата има неправилно чифтосване . Също предполагам че не е възможно козината им с времето да се промени?
От тук http://forum.dog.bg/index.php?showtopic=703&st=1980

В допълнение да кажа,купивайте кучета от зоомагазини,псевдоразвъдници,борси,обяви от интернет,кученца от добросъвестни хора без грам идея що е то развъждане,порода и т.н.,но после не се оплаквайте!Не питайте що се раждат шаренки,що били по-дребни или по-едри и т.н.
И най-вече недейте в клубния форум на породата да обяснявате,че родословието е снобарщина!

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » пон юни 01, 2009 5:17 pm

Спорът е преместен, за да не се отегчават хората, интересуващи се от цвета на козината

http://www.bulgoldens.com/forum/viewtop ... 33&start=0

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » чет юни 04, 2009 11:50 am

Мерси на вси4ки, изказали се по темата :) Най ве4е на Голдрокс и арабиа за готините снимки, стана ми ясно ве4е ;)

Ако имам избор, май предпо4итам по=светли4ките, все пак...

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пет ное 06, 2009 1:43 pm

Ще използвам старата си тема, за да попитам нещо (сигурно и тук ще се разрази спор, но искам да чуя повече от едно мнение).
Аз още не съм си взела куче, но вече живея отделно и решението е доста по-лесно (не зависи от цялото ми семейство, а само трябва да доубедя приятеля ми :)) ).
Тъй като обаче клубните развъдници нямат кученца толкова редовно и не се знае кога може да се очаква ново кучило, прегледах Интернет и за други възможности. Открих много хора, които продават голдъни уж с ваксини, паспорти и т.н. Ето пример:
http://obiavi.bansko.net/o-32230-Голдън_ретривъри

Обаче обявата не ми изглежда достатъчно сериозна- няма снимки на родителите, информация за това колко мъжки и женски има, а и 200 лв е доста ниска цена за породисто куче...

Та искам да попитам- какви документи трябва да изисквам непременно? И как изглеждат оригиналните- може ли да са подправени?

Това, което мен ме интересува, е САМО кучето да е здраво, поне доколкото може да се прецени в началото. Т.е. искам да има изследвания за дисплазия и други генетични болести. Не искам да водя кучето по изложби, не ме интересува дали 5 поколения назад всички родители за били "елитни" голдъни. Достатъчно е двамата родители да са голдъни и самото куче да прилича на такова, не виждам в този случай как като порасне може да изглежда по друг начин. Дори да се окаже, че не е чистокръвно, това няма да ме притесни.

Не ме убивайте с камъни, знам, че целта на форумът е да се развъжда чистокръвна порода. И всички тук държат на това, нямам нищо против, идеята е чудесна. Но все пак ако се абстрахираме от идеята за изложби и мислим само за здравето на кучето (а и не само чистокръвните имат право на добри стопани, нали) бихте ли ми казали как мога да съм сигурна, че взимам куче, което няма да се разболее от дисплазия или епилепсия например?

Притеснявам се, защото кучето на приятеля ми (немска овчарка) също е с документи и родословие, но се разболяло от епилепсия от малко и я кара много тежко (вече е на 10 години). При голдъните пък знам, че опасна е дисплазията и искам да я избегна.

Огромна ли е разликата в ТОВА отношение между кучета от развъдници и кучета от обикновени стопани? Т.е. ако имат документ, това достатъчно ли е, или трябва да търся и нещо друго?

Мерси предварително :) Всеки ден съм във форума и вече много обичам редица от кучетата ви :) Но не пиша, тъй като няма какво да кажа все още.

Отговори