Козината и нейната миризма

Тук се говори за всичко свързано с Голдъните
Потребителски аватар
hrissito&buddy
Потребител
Регистриран: пон сеп 03, 2007 7:56 pm
Контакти:

Мнение от hrissito&buddy » чет яну 27, 2011 9:58 am

Не знам дали съм права или си внушавам, но аз смятам, че миризмата на кучето е свързана и с храната.
Докато ядеше Роял канин, Бъди беше голям смръдльо. Не коментирам миризмите, които придобива след разходка или кални бани, говоря за миризмата след къпане, в нормални домашни условия. Е, миришеше си.
От около 3 месеца сменихме храната и сега миризмата е значително по-приятна. Мислех, че си въобразявам, но питам всички, които идват у нас, и те потвръдиха, че мирише по-добре.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » чет яну 27, 2011 11:37 am

уф, вече не знам какво да правя с храната- като малък беше на Пурина Пло план, после минахме за няколко дена на Ройал- козината се омазни и миришеше по-лошо (тук да отбележа, че бяхме взели Ройал Канин за големи породи, а не конкретно за голдъни- преди това бяхме пробвали с малка опаковка за голдъни и беше ок). После пак минахме на ПроПлан и сега ни свършва чувала и пак се чудя...мисля си за една малка опаковка Еукануба да опитаме, ама ще видим..

Потребителски аватар
IKKbg
Потребител
Регистриран: нед юли 13, 2008 9:46 pm
Контакти:

Мнение от IKKbg » чет яну 27, 2011 11:59 am

Здравейте, нашето куче нямаше проблем с миризмата на козината, но пък имаше проблем с алергии по кожата. По лекарско преписание сме и давали различни антиалергични лекарства.
Но един наш познат ветеринарен лекар, ни препоръча да сменим храната и да започнем да я храним с Belcando - ангнешко с ориз за алергични кучета. От както започнахме да я храним с тази храна, вече няма тези алергични появи и козината стана една лъскава, а като я подушиш мирише на пастели (ако се сещате за миризмата на пастелите за рисуване).
[ИзображениеИзображение

Gryffindor
Потребител
Регистриран: вт май 26, 2009 3:59 pm

Мнение от Gryffindor » чет яну 27, 2011 12:14 pm

Истината е, че всяко куче си мирише на куче, и всяка къща с куче си понамирисва на куче.

Но е истина, че от миризма до миризма има голяма разлика. Веднъж в Борисовата бях намачкал едно много красиво домашно куче, и после няколко дни не можаха да ми се измиришат ръцете.

Източниците на миризма са няколко:

- Ушите. Ако секретират повече от нормалното, и ако не се почистват редовно, могат да бъдат доста зловонен източник.

- Устата. Не е нормално кучето да е с отвратителен дъх, но се случва. Обикновено причина за това е храната, някои леки стомашни проблеми, както и натрупване на плака по зъбите. За всяко от тези неща си има индивидуален подход за справяне.

- Дупето. Ако нещо с аналните жлези не е наред, ефекта е понякога толкова очевиден, че води до насълзяване на очите, и то не от умиление.

- Козината. Индивидуално е, но все пак не е нормално кучето да смърди на пор-вдовец. Храната има много голямо значение. Редовното ресане е ясно. Въпреки че аз лично не съм привърженик на честото къпане, понякога може то да е наложително. С хубав шампоан не е проблем, но важното е кучо да се подсушава много добре, за да се избегне обратния ефект от къпането.

Има и няколко непреки възможни причини за лошата миризма на кучо и дома.

- Ако кучето при разходка си играе много с други кучета, като играта се изразява предимно в боричкане, гризане и лигавене, е възможно миризмата да бъде доста по-силна и неприятна. Това, разбира се, зависи от лигите на другото куче.

- При мъжките кучета често се наблюдава една жълтеникава секреция от уреда за маркиране. Понеже те все много държат да си показват ‘червилото’, и да го завират къде ли не, ту с цел маркиране, ту с цел просто освинване, та уреда редовно се цапа, и често това води до леко възпаление, което засилва секрецията, както и миризмата й. Тези неприятно миришещи жълти капки често остават скирти за нас, особено ако имаме килими или мокет у нас. Затова профилактично трябва освен лапите, след всяка разходка да се подмива и уреда за маркиране.

- Друга много основна причина кучо да мирише може да бъде леглото. В леглото ходят мокри, в леглото гризат кокали и други лакомства, лигавят играчки и т.н. Затова е добре леглото да е с лесен за монтаж и демонтаж калъф, който да бъде много често изпиран.

И последно – хавлиите, с които ги забърсваме. От личен опит, макар и с риск да прозвуча като от тъпите реклами за перилни препарати, вадейки случайно от джоба си бутилка Lenor Spring, препоръчвам почти ежедневно пране на хавлиите, с обилно ползване на омекотител по избор. Омекотителя е задължителен и при пране на калъфа на леглото, щото после дори кучо да си легне мокър, като стане, мирише не на мокра кокошка, а на пролет :-)

Ако нищо друго не помага, сложете бидона с киселото зеле не на балкона или в мазето, а в хола. Тогава нито вие, нито някой друг, ще си помисли да се оплаче, че му мирише на куче :lol:

Потребителски аватар
Danyna
Потребител
Регистриран: ср май 07, 2008 1:31 pm

Мнение от Danyna » чет яну 27, 2011 3:48 pm

Бравос!

Потребителски аватар
hrissito&buddy
Потребител
Регистриран: пон сеп 03, 2007 7:56 pm
Контакти:

Мнение от hrissito&buddy » чет яну 27, 2011 5:43 pm

И докато темата е още "гореща", да споделя какво ни се случи днес.

Намираме се в Австрия. Влизаме в един специализиран куче-котешки магазин и питаме да ни препоръчат хубав шампоан, против миризма. И продавачката, вместо да ни пробута най-скъпия, взе да ни разпитва какво е кучето. Казваме ние голдън ретривър, и тя като ни заобяснява, 5 минути лекция ни изчете. Накратко според магазинеркага, при ретривърите проблемът с миризмата идвал от недобре подсушена козина, и по-точно подкосъма. Трябвало след къпане да се изсушава хубаво с кърпа и сешоар и това е.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » чет яну 27, 2011 7:03 pm

Ох, Гриф, какво бихме правили без теб...поредния дълъг и полезен пост! Ние "открихмш себе си" в няколко от описаните от теб категории.
Категория 1. Леглото. Наистина ляга мокър и наистина не мирише на рози след това. Проблемът е, че няма калъф, но не пречи 1 път на седмица-две да се пъха в пералнята (не е много хигиенично в човешката пералня, ама какво да се прави...).
2. Игрите- много го лигавят, особено му хапят ушите и редовно е мокър от чужди кучета, не ми е много приятно, но играта е страхотна, а нашият е винаги готов да се отвори на някой батко...
3. Дупето- не впрвам да е проблем с жлезите тъй като ммм акото е с ммм добра консистенция и твърдост :lol: Пък и яде почти само гранули и още бебе. Но често не знам като пръдне ли, какво ли, замирисва много силно на мърша...аз в началото отказвах да повярвам, че е от кучо, но се оказа неоспоримо. Ще питам вета дали е нормално, колкото и да е деликатна тематиката (как се описват такива миризми и аз не знам...)

Колкото до австрийката- възможно е да е права, ние не се бършем много стриктно след разходка.
Изобщо, обнадеждих се, а и кучо спи до мен изкъпан с Био Шампоан за 30 + лева и надлежно подсушен и сресан. Да ни е честита първата баня за годината :lol:

Потребителски аватар
arabia
Потребител
Регистриран: пон апр 06, 2009 9:03 am

Мнение от arabia » чет яну 27, 2011 7:08 pm

Здравейте , миризмата според мен си зависи най- вече от храната .АЗ сменям храната почти всеки път , когато трябва да купувам , набелязал съм си три четири вида и ги редувам, а и приготвям готвено... Редовното ресане сие добър метод за справяне с миризмата. Не е хубаво пак според мен , кучето да се къпе често със шампоани, с вода се къпем през ден ,щото живеем до парка и след разходка, особено ако е кално сме доста мръсни. Кърпите за подсушаване са ни 5 броя -големи... е все не стигат особено сега , нищо не съхне навън...

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пет яну 28, 2011 12:24 pm

Относно ушите....чух за почистване с памуче с розова вода (по-меко от спирт, но пак чисти добре и ароматно) и опитах преди малко, но искам да попитам докъде е добре да се бърка? Има една част на ухото, която е вече набръчкана и започва да прилича на човешко ухо...май се казва ушен канал, ама да не се излагам как съм спала по биология...та там вече не бивс да се пипа, или? То какво остава- плоската част на ухото отвътре, розовата, така ли? Там сме си почти чисти, някое и друго петънце, но навътре има повечко и не знам с какво да го почистя...знам за капки, ама ми се струва, че си иска търкане :lol:

И сега като изсхнахме наистина миришем приятно, чак и аз почвам да му душа козината :lol: Дъхът ни не е от перфектните, но имаме лакомство на Педигри, което уж помага за дъха...С човешка четка и паста много ли е зле да го мием? Опитах един път, хич не му хареса, само ми бяга... :lol:

Потребителски аватар
ana_crime
Потребител
Регистриран: нед яну 25, 2009 10:31 am

Мнение от ana_crime » пет яну 28, 2011 12:27 pm

Ние ползваме това:
http://zoomagazin.eu/index.php?more=1&s ... 0&start=30
и до бъркане в ухото не се стига.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пет яну 28, 2011 12:40 pm

Звучи добре, може да вземем, ако го има по магазините...

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » пет яну 28, 2011 12:44 pm

Няма го :( Тази марка е професионална и може да се поръчва само от интернет. Но е страхотна на много техни продукти съм се наточила :twisted:
Изображение

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пет яну 28, 2011 12:48 pm

Lenard написа:Няма го :( Тази марка е професионална и може да се поръчва само от интернет. Но е страхотна на много техни продукти съм се наточила :twisted:
Знаех си, че има уловка :lol: ще потърся подобни продукти и в краен случай може и по нета, ама съм старомодна и рядко ползвам този начин...

Лени, едва вчера установих, че си момиче :lol: като има несъответствие между пола на кучето и този на пишещия и стават обърквации..нали не се сърдиш :oops:

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » пет яну 28, 2011 1:02 pm

Не се сърдя :lol:

Ето ти контакти на вносителите:
http://www.1allsystemsbg.com/bg/contacts/
Изображение

marin4eto_50
Потребител
Регистриран: нед апр 25, 2010 11:29 am

Мнение от marin4eto_50 » пет яну 28, 2011 2:26 pm

Ние ползваме ето това:
http://www.zoomagazin.eu/index.php?zoo_ ... ct_id=2704

Слагам няколко капчици на марля(чувала съм, че от памука може да останат власинки в ушенцето) и почиствам само ушната мида.Накрая капвам по една капка в самото ухо и това е.Доколкото знам не трябва да се почистват прекалено често, защото се замърсяват по - бързо.

Отговори