От къде си взехте кученцето

Тук се говори за всичко свързано с Голдъните
Потребителски аватар
lubomihaylov
Потребител
Регистриран: вт фев 12, 2008 9:35 pm

Мнение от lubomihaylov » съб окт 08, 2011 8:59 am

Преди време бях дал подобно сравнение и предизвиках едни спорове...
В случая само ще добавя,че колата втора упореба ще се нуждае от допълнителни инвестиции с оглед на състоянието.
Даже в случая по-правилно е да се каже,че ще се задоволим с каквато и да е кола, понеже не можем да си позволим любимата.
Има достатъчно нуждаещи се кучета за осиновяване от хора с ограничени финансови възможности.
Между другото колко бихте дали за да си купите един смартфон?
А колко често го сменяте?

Потребителски аватар
silviya
Потребител
Регистриран: чет май 12, 2011 6:18 pm

Мнение от silviya » съб окт 08, 2011 12:50 pm

Под 'нямат възможност" имах в предвид финансова,защото обикновено кучетата от обяви като моето струват много по-малко пари, а под "не искат" исках да кажа, че има много хора,които не могат да осъзнаят разликата между куче от развъдник и такова от съседското котило... и за тях документа за родословие е просто лист хартия с който се цели само да им вземат парите(обикновено българина така разсъждава).Аз лично съм си взела такова,защото бях много нетърпелива, но за всички,които се чудят коя опция да изберат,нека почакат и да си вземат от развъдник,за да си спестят евентуални здравословни проблеми,пък а се надявам моето да се окаже добра китайска имитация без дефекти :)

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » съб окт 08, 2011 2:44 pm

Вече се е говорило толкова за тези неща, няма какво ново да се каже. Какво означава няма финансова възможност, първо улицата е пълна с безплатни и второ кучето не е жизнена необходимост, които няма въжможност да не си взема изобщо. Поне в първата година разходите са тройни-четворни спрямо първоначалната инвестиция. Това по дадените сравнения ще рече все едно да си вземеш кола за 1000 лв и да даваш по 3000 лв за потдръжка или телефон за 10 лв и план за 30 лв такса на месец. И за капак да си мислиш, че си хванал голямата далавера :lol:
Изображение

Потребителски аватар
silviya
Потребител

Мнение от silviya » съб окт 08, 2011 7:14 pm

Аз незнам със сигурност колко струва куче от развъдник,но когато моя приятел ми каза, че ще ми вземе голдън за рождения ден(за когото мрънках 3 години) беше писал до някакви лицензирани развъдници(не знам кои не ме нападайте) и оттам му обявиха че цената е от 1500 евро нагоре.В момента нямахме толкова пари и въпреки,че той искаше да почакам и като съберем да си купим, аз исках веднага куче.Та просто това исках да кажа.Нали се сещате колко хора биха дали такива пари за куче(не биха и събирали), ако наистина са такива цените.Естествено,че това е финансова невъзможност.

Потребителски аватар
silviya
Потребител

Мнение от silviya » съб окт 08, 2011 7:19 pm

И само да добавя това,че ако човек не би могъл да си позволи най-доброто,не означава да не си взема въобще нищо.И специално за кучето разходите за гледане са едни същи,независимо дали си взел улично куче или куче с родословие,ако искаш да се грижиш за него както трябва.Тук се говори не за парите за гледане, а първоначалната цена.

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » съб окт 08, 2011 7:33 pm

silviya написа:Аз незнам със сигурност колко струва куче от развъдник,но когато моя приятел ми каза, че ще ми вземе голдън за рождения ден(за когото мрънках 3 години) беше писал до някакви лицензирани развъдници(не знам кои не ме нападайте) и оттам му обявиха че цената е от 1500 евро нагоре.В момента нямахме толкова пари и въпреки,че той искаше да почакам и като съберем да си купим, аз исках веднага куче.Та просто това исках да кажа.Нали се сещате колко хора биха дали такива пари за куче(не биха и събирали), ако наистина са такива цените.Естествено,че това е финансова невъзможност.
Когато развъдник в България ви обяви 1500 ЕВРО и нагоре, елате ми се обадете. Такава цена е крайно нереалистична за тук, може да е валидна за някои развъдници в Западна Европа, но не и в България. А колкото до "колко хора биха дали такива пари за куче"...ами...който знае с какво се захваща и си е преценил нещата, той ще даде. Само за справка - аз и моето семейство не знаехме каква ще е цената на кученцето ни, което взехме от легитимен развъдник тук до последно. Защото го бяхме обмислили и се бяхме подготвили за разходите, знаейки, че няма да са малко. И сега, когато ми се обади някой за да го насоча откъде да вземе кученце, и вторият му въпрос е "Колко струва"...ами ясно ми е, че за този човек в 90% от случаите му се вижда "неоправдано" да даде определена сума са животинче, което ще му е компания в следващите 10+ години. Което пък на мен ми звучи несериозно, защото ако не си успял, да кажем, за година (че и по-малко) да събереш сумата, необходима за закупуване на кученце от развъдник...какви илюзии си правиш, че ще имаш възможност да отгледаш добре това животинче?
В случая искам да уточня, че "нямахме търпение" и "не исках да чакам" са съвсем друга тема, всеки си има право на избор и не виня никого. Просто излагам своята гледна точка и това, че мисля, че ако за един човек определяща е цената за закупуване на кученце и това дали тя ще е с 300лв (например) нагоре или надолу...този човек въобще не е подготвен за това, което го очаква и аз не бих му поверила бебе.

Потребителски аватар
lubomihaylov
Потребител

Мнение от lubomihaylov » съб окт 08, 2011 7:52 pm

Бях се зарекъл да не пиша във форума по определени причини.
Сега обаче не мога да се въздържа:
SILVIYA погледнете, че този, който пусна темата взе решението си след няколко отговора на хора от форума.
ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА МИСЛЕНЕТО!
Вие задълбавате и си пилите вашето становище.
Председателя каза !
Пак не вденахте!
Други казаха!
Пак същото.
Хайде спрете да дълбаете по тема по която са изписани страници.
ТОВА Е КЛУБЕН ФОРУМ И ТУК СЕ ТОЛЕРИРА РЕГЛАМЕНТИРАНОТО РАЗВЪЖДАНЕ!
Форума е за всички, които имат ВЕЧЕ кучета без значение от произхода на кучето!
Може би най-добре едно ключе на темата.
Последна промяна от lubomihaylov на нед окт 09, 2011 7:44 am, променено общо 1 път.

ristana
Потребител
Регистриран: съб май 16, 2009 3:16 pm

Мнение от ristana » съб окт 08, 2011 7:53 pm

Красен написа:Хм, понеже последните ми две местоработи бяха точно в автомобилни компании, и на мен ми е хрумвала подобна асоциация - която обаче е невъзможна и неправилна. Защо ли? Ами защото, първо "втора ръка" куче може да бъде такова, което е било собственост на друг и се налага "пре-домуване". Куче от "не-развъдник" е по-скоро равно на китайски мобилен телефон, копие на някоя от световните марки - може и да е същия като функции и външен вид, ама може и да не е... Да не говорим, че в повечето случаи цените на кутретата са почти еднакви, без значение от мястото на придобиване.

Разберете, че родословието е документ, който доказва произход. Той доказва, че вашето куче е точно от тази порода, и всичките му предци в родословието също. Липсата на родословие не доказва нищо - няма как само по външен вид да се установи дали едно куче е точно от тази порода. Родословието не струва нищо - то е безплатно! А освен произход, означава, че и родителите са преминали определени медицински изследвания, за да се намали вероятността от поява на генетично предавани заболявания.

Частта за фундаменталистите няма да я коментирам много-много - само ще кажа, че това е форум на клуба и е нормално да се защитава официалната клубна позиция. А съм забелязал, че понякога по-остро настроени са точно противниците на "еснафщината", "елитарността" и т.н., чиято еманация се явяват родословията явно... Само ще напомня (за кой ли път), че и моето куче е без родословие.
Приемете метафората ми с колите за не особено премислена и сполучлива. Не искам да влизам в спор параграф по параграф, но не мога да се съглася, че "в повечето случаи цените на кутретата са почти еднакви..." Цените се различават в пъти! Не го оспорвам, дори мисля, че цените у нас са прекалено ниски (особено за тези развъдчици, които преследват реално някаква по-различна цел от това да си компенсират направените разходи за храна, вет и изложби), но това също е част от реалностите.
PS. Моето куче е родословно и една от причините за това е, че в основни линии споделям принципите на БГРК. Но не осъждам и не се подигравам на хората, които карат лек автомобил втора ръка.

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » съб окт 08, 2011 8:04 pm

ristana написа:
Красен написа:Хм, понеже последните ми две местоработи бяха точно в автомобилни компании, и на мен ми е хрумвала подобна асоциация - която обаче е невъзможна и неправилна. Защо ли? Ами защото, първо "втора ръка" куче може да бъде такова, което е било собственост на друг и се налага "пре-домуване". Куче от "не-развъдник" е по-скоро равно на китайски мобилен телефон, копие на някоя от световните марки - може и да е същия като функции и външен вид, ама може и да не е... Да не говорим, че в повечето случаи цените на кутретата са почти еднакви, без значение от мястото на придобиване.

Разберете, че родословието е документ, който доказва произход. Той доказва, че вашето куче е точно от тази порода, и всичките му предци в родословието също. Липсата на родословие не доказва нищо - няма как само по външен вид да се установи дали едно куче е точно от тази порода. Родословието не струва нищо - то е безплатно! А освен произход, означава, че и родителите са преминали определени медицински изследвания, за да се намали вероятността от поява на генетично предавани заболявания.

Частта за фундаменталистите няма да я коментирам много-много - само ще кажа, че това е форум на клуба и е нормално да се защитава официалната клубна позиция. А съм забелязал, че понякога по-остро настроени са точно противниците на "еснафщината", "елитарността" и т.н., чиято еманация се явяват родословията явно... Само ще напомня (за кой ли път), че и моето куче е без родословие.
Приемете метафората ми с колите за не особено премислена и сполучлива. Не искам да влизам в спор параграф по параграф, но не мога да се съглася, че "в повечето случаи цените на кутретата са почти еднакви..." Цените се различават в пъти! Не го оспорвам, дори мисля, че цените у нас са прекалено ниски (особено за тези развъдчици, които преследват реално някаква по-различна цел от това да си компенсират направените разходи за храна, вет и изложби), но това също е част от реалностите.
PS. Моето куче е родословно и една от причините за това е, че в основни линии споделям принципите на БГРК. Но не осъждам и не се подигравам на хората, които карат лек автомобил втора ръка.

Не мисля, че някой тук, камо ли пък Красен или аз, осъждаме, камо ли пък да се подиграваме на когото и да е. Аз пък имам прибрано от улицата коте. Същото съветвам да направят и хората, нямащи възможност да извадят парите за кученце от развъдник. По-добре да спасите една душица от мизерен живот, отколкото да давате пари на безотговорни хора, решили да си заплождат кучетата на случаен принцип и после да печелят от това, рискувайки здравето както на майката, така и на бебетата.

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » съб окт 08, 2011 8:07 pm

ristana написа:Не искам да влизам в спор параграф по параграф, но не мога да се съглася, че "в повечето случаи цените на кутретата са почти еднакви..." Цените се различават в пъти!
Категорично невярно твърдение. Голдън, "внос от Унгария/Словакия/Сърбия/Украйна (попълнете желаното)" - 800-1,000 лв.; голдън от зоомагазин - 600-1,200 лв.; голдън от "развъдник за всички породи" - пак 600+ (знам, защото толкова съм платил и то след "отстъпка"); цена на голдън от развъдник в България - всеки сам си решава, но да кажем, че се движи между 600-1,000 лв.

Цена от 1,500 евро, както беше споменато по-горе, искат най-реномираните развъдници в Западна Европа, в Англия например цената също е около 850 паунда.

Така че моля - стига легенди за "Цените се различават в пъти!".
Цените от 150-200-300 лв. не ги коментирам изобщо, защото те са обикновено в сайтове като Далавера.ком, Купи.бг, Малки-обяви.нет и там съвсем не е ясно какво точно купуваш.

Потребителски аватар
silviya
Потребител

Мнение от silviya » нед окт 09, 2011 1:57 am

В отговор на lubomihaylov - не съм толерирала вземането на куче от не развъдник, а споделих моя опит с вземането и се обосновах.
В отговор на Мелина - да цената от 1500 евро беше обявена от развъдници извън България.И като стана дума да попитам извън темата защо така се различават цените с тези в България,заради нашия стандарт,утвърдено име на развъдника или има някаква разлика със самите кучета?

Потребителски аватар
lubomihaylov
Потребител

Мнение от lubomihaylov » нед окт 09, 2011 7:56 am

Е, затова бях спрял да пиша.
Някой като захапе една тема и не спира да дъвче.
И то след като тази, която пусна темата отдавна взе решението си.
Силвия никъде не съм казал,че толерирате нерегламентирано развъждане.
А всъщност какво искате да кажете ТУК със споделянето на вашия опит?

Това е последния ми пост по темата.Пишете ми на Л.С., ако искате да си дълбаем по темата, но да не занимаваме всички с това.

Потребителски аватар
Lenard
Потребител

Мнение от Lenard » нед окт 09, 2011 10:18 am

silviya написа:И като стана дума да попитам извън темата защо така се различават цените с тези в България,заради нашия стандарт,утвърдено име на развъдника или има някаква разлика със самите кучета?
Предимно е заради разликата в стандарта на живот. Утвърденото име на развъдника също е фактор. Разлика в кучетата винаги има все пак всяко кучило е от различни линии. Дори и в самото кучило има разлика от куче до куче. Иначе дали нашите са по-лоши говори успехът ни на международните изложби. Голяма част от кучетата ни са внос, но имаме и произведени тук, с които може да се гордеем. Породата е все още е нова за България и тепърва ще се развива тук. Точно това най-хубавото вземайки си родословно куче се допринася за нейното съществуване и развитие.
Изображение

ristana
Потребител
Регистриран: съб май 16, 2009 3:16 pm

Да, цената може да се различава в пъти

Мнение от ristana » нед окт 09, 2011 5:38 pm

Преди да си взема моето куче от развъдник в България, направих някои запитвания в чужбина. Едно от привлекателните предложения беше от Сърбия (умишлено ще премълча името на развъдника, но по някои косвени признаци мога да смятам, че е добър), цена 1200 евро, повтарям, евро. Имаше и по-"жестоки". Цената в България беше повече от два пъти по-ниска. Беше от развъдник по смисъла на БГРК. Ако вашето куче, Красен, е струвало около 600 лева, това означава четири пъти по-малко. А от "развъдниците", заради които се включих в темата, може да се вземе кученце за 300 лв., осем пъти по-евтино. Да не говорим и за предложения от 150 лв., 16 пъти! Наистина кученцето вероятно е "голдън", но... Съжалявам за разводняване на темата, но понякога и точността има значение. С най-добри пожелания, от мен край!

Потребителски аватар
Lenard
Потребител

Мнение от Lenard » нед окт 09, 2011 6:03 pm

Най-високата цена е тази, която плаща кучето. Пак ще се повторя с историята за едно голдънче, което видях на скоро, купено от борса и в последствие лечението му е излязло, колкото цената на кучето от сръбския развъдник, която споменахте. Не знам дали някога то ще живее без болка.
Като ще си говорим за точност не трябва да виждаме само това, което на нас ни изнася. Не само разликата в парите е в пъти, но явно още само това виждате.
Изображение

Отговори