Защо да не купуваме куче от зоомагазин или борса

Всичко свързано с развъдната дейност на клуба. Правилници, кучила, съвети...
freya
Потребител
Регистриран: вт ное 22, 2005 12:43 pm

Мнение от freya » пон яну 05, 2009 2:54 pm

Като чета цитатът по-горе.....
Ужас!
Обземат ме незаконни талибански мисли за тези магазини!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Според мен трябва да се посочват с имената и фирмите и собствениците им, нека който иска да чете и най-малкото да сме направили всичко за да бъдат предупредени хората.
Съгласен съм, че има шанс, дори от магазин да се вземе и здраво куче (не казвам добро - те всички са добри, те са златни невинни душички), но шансът е много малък.
Спестените пари или трудности по търсенето се превръщат в пирова победа....
После можете да изхарчите състояние за лечение и пак да нямате здраво куче. Да не говорим за непоправимите или трудно заличими поражения на психиката. Не мога да си представя голдън, който страни от човешка ласка и ходи с опашка между краката.....
Горкото куче Шаро! Много, много тъжно!
Ф-Б
Всички гризат, някои гризат повече!

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » пон фев 09, 2009 2:46 pm

Не мога да променя света, не мога да накарам да прогледнат хора, които просто не искат. Не мога да променя манталитета на българина, че преди да си вземе домашен любимец, трябва да е готов да поеме тази отговорност, да чета и да пита. От всичко това най-потърпевш е кучето! Такава снимка действа много обезкуражаващо, защото колкото ние тук да си говорим, нерегламентиране развъждане си продължава:

Изображение

Така НЕ трябва да се гледат кученца! Те НЕ са стока, те не бива да бъдат начин за препитание!

Ето така трябва да се гледат кученца:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Снимките са от развъника Ashbury:
http://pagesperso-orange.fr/ashbury/index.htm

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » пон фев 09, 2009 2:50 pm

/off Валя, ако продължаваш със сладурски снимки като последните, тати няма да е доволен от желанието ми за подарък за рождения ден :lol: Все пак какво по-хубаво от един голдън? Два, разбира се!

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » вт фев 10, 2009 12:52 pm

А за моя Бруно сигурно също съм направила добро като съм го купила ,а не съм го оставила в борсата за кучета .
Всяко купено от борса/зоомагазин/междусъседко развъждане куче освобождава място за ново куче в нов аквариум. Освен добро за Вашето кученце сте направила и добро за хората, които са виновни за това - при тях отиват Вашите пари и затова съществува техният бизнес:

Изображение

Дали тази нещастна душа няма да бъде заплодена отново, защото е донесла донесла лесни пари на собствениците си?

Изображение

С Вашата покупка вие сте увеличили мъките на това мило същество. Кое куче заслужава подобна съдба?

Посмислете преди да купите!!!

sharkov
Потребител
Регистриран: съб сеп 20, 2008 3:19 pm
Контакти:

Мнение от sharkov » вт фев 10, 2009 3:01 pm

Валя, от това последното със снимките ми настръхна косата.. Дано повече хора го видят.. Наистина, все едно продажбата на български бебета в Гърция.. Същото нещо, забременяват, продават за някви мижави пари и отново пак така.
Изображение

Потребителски аватар
goldroks
Потребител
Регистриран: съб ное 03, 2007 5:44 pm

Мнение от goldroks » нед мар 15, 2009 1:47 pm

Иска ми се да напиша нещо,което може да помогне на някого,в избора му за животинка.
Преди две години имах френски булдог,без родословие,но познавах и двамата родители на кученцето.Стори ми се че това е достатъчно.Когато на Ерма й се схванаха задните крачета и обиколихме всички клиники и лечебници се оказа,че имала притискане на един от прешлените,което може би е наследствено.Така и не успях да се свържа с продавача,за да го попитам какви изследвания са правени на двойката(майката и бащата)-телефона му отдавна беше сменен,както и адреса.Оказа се че въпросния човек е прост поредния търгаш.
След две години рев при всяка среща с френчи,се реших отново да взема куче.Уж отново гледах,мислих,проучвах и попаднах на много свястна жена,която каза че имало развъдник на френчита в В.Търново.Намерих зоомагазина,в които продаваха кученцата и се реших да взема едно.Останахме с уговорката,че по-натам ще видим и родителите,както и изследванията,които са им правени преди заплождането.Е,това така и не стана.Жената от магазина,не си вдига телефона,а когато я търся в магазина все я няма.Оказа се че Брика има огромен кожен проблем,който по всяка вероятност е наследствен.
Ако не бях изглупяла толкова,че да се доверявам за втори път на хора от зоомагазини,сега нямаше да страда бедното животинче и да го лекуваме насляпо.Заставам твърдо зад идеята,че ако се купува животинче-каквото и да е,е хубаво то да има документи(какво ти хубаво-направо си е задължително).Едно родословие НЕ е глезотия,а начин да помогнеш на животното когато има нужда,да удостовериш към коя порода наистина спада,да запазиш и развиеш породата,която обичаш и цениш.Не е нуждо да спестяваш пари при закупуването на животното,защото когато то се окаже болно или има друг проблем(поведенчески,например) парите които ще пръснеш след това са много повече.
Лошото е че много хора(включително и аз) се подвеждаме по ниските цени.Осъзнавам грешката си и сега се моля кученцето ми да се оправи.
www.dog.bg
Изображение

freya
Потребител
Регистриран: вт ное 22, 2005 12:43 pm

Мнение от freya » съб мар 21, 2009 10:57 am

Искам да опиша накратко една драма която се разви пред очите ми....
Моя колежка, която от години гледа шотландски коли-та си взе кученце от магазин.
Естествено то си идва с "легенда" - "току що го донесли, от Унгария, чудесен развъдник, по късно щяли да и дадат дори родословие, ама да си го плати първо, де. Иначе било от проверени родители, голяма работа били май, шампиони и пр."
То беше радост, хиляди снимки на малкия Морти и пр.
Хубаво ама точно го имунизираха, минаха задължителните 10-15 дни след имунизацията, кученцето вече започна играе навън, расте търчи и всичко е наред. Стопаните бяха за ден-два до Гърция и бързат да се прибрат, за да видят малкия си герой.
Прави им впечатление, че нещо леко накуцва и не е толкова подвижен.
След няколко дни кучето престана да ходи.
Лекарите първоначално се усъмниха, че му има нещо в гръбнака, на снимките нищо тревожно, но им направи впечатление, че костите на кучето са доста прозрачни.
Впоследствие се оказа, че задният крак на кученцето някак си има пукнатина.
После се счупи и предна лапа. Ей, така като се опитвало да стъпи на краката си!
Кученцето спря да се движи почти напълно, залежа се и само тихо стенеше. След 10-12 посещения по доктори, се оказа, че всъщност страда от някаква рядка наследствена недостатъчност на ензим/фермент или дявол знае какво, който не позволява на калция да се усвоява в необходимата степен и костите постепенно не издържат на нарастващото тегло.
Приспаха го горкото, нямаше смисъл да агонизира така....
Не мога да ви опиша колко страдаха и сълзи изплакаха тези хора!
Впоследствие се оказа, че е син на "шампионска"двойка от брат и сестра и е (n-то поколение!!!) от "унгарско" село край София, от "развъдник" в преустроен кокошарник.
Ф-Б
ПП
Не че има някакво значение, но нека опиша и финансовото изражение на историята
Цена на кученцето -500лв (без ДДС - те в тези магазини търгуват хората, но пък все "забравят" да издават касови бележки), а пък после напълно забравят, че въобще са продали куче.
Разходи по лечение, в т.ч. приспиването на кученцето! - 750 лв.
Мъка и страдание за кучето и стопаните му - нямат цена!
Всички гризат, някои гризат повече!

Потребителски аватар
Tino1904
Потребител
Регистриран: съб сеп 29, 2007 8:16 pm

Мнение от Tino1904 » съб мар 21, 2009 11:38 am

Извода - мили бъдещи стопани на кучета - четете, четете и пак четете !

Потребителски аватар
charmingboy
Потребител
Регистриран: пет яну 23, 2009 9:40 pm

Мнение от charmingboy » съб мар 21, 2009 5:21 pm

Да наистина ужасна история ... Днес като отидох в един зоомагазин в Русе видях няколко кученца в него... :cry: Гледката беше пократителна имаше един мини шпиц или самоед (неможаш да го разпозная защото кученцето беше легнало), горкото в клетката не видях купичка с вода/да не говорим за храна! Имаше също и едно хъски (350 лв) единствено в клетката му имаше нарязани списания :/ само като ни видя почна да се опитва да излиза удряше се в прозореца а продавачите в магазина дори не му обърнаха внимание, идваше ми да го взема и да го изкарам на разходка дори и за 5 минути...
Няма ли закони против тези проклети магазини !?

baitito
Потребител
Регистриран: ср окт 17, 2007 9:50 am

Мнение от baitito » съб мар 21, 2009 11:59 pm

Наистина много ме натъжават всички тези истории, снимки и т.н. Но явно хората, които не четат и не се "образоват" на тази тема по една или друга причина, трябва да си изпатят, за да започнат да го правят. Когато мина покрай зоомагазин правя всичко възможно да не го поглеждам, просто защото съм сигурна че ще видя онова което не искам и да си помислям.
Опитвам се да насоча всичките си познати в правилната посока - развъдник, а не зоомагазин/борса. Следва въпроса защо, след него следва и обяснение. Но някои от съучениците ми не искат да се вслушат в думите ми и започват да ми обясняват "Та нали пак ще е куче? Пак ще си го гледам, какво значение има от къде ще го взема?". След него и отговора - ами, щом няма значение излез на улицата и си харесай някое бездомно, убедена съм, че то ще ти бъде безкрайно благодарно, че си го прибрал от улицата.
Понякога се сещам за истории от типа "Бащата и майката са шампиони, с родословие. Обаче пък родословията на още не са пристигнали. Но пък не се притеснявайте, ще пристигнат след няколко дни. Ето тези кученца, които виждате, са последните останали. Всичко друго е купено. Напливът е голям, не изпускайте шанса си. Хиляда евро на кутре, ама за вас ще направим отстъпка..."
Просто няма оправия, не знам кога нещата ще се наредят...

zlatunka
Потребител
Регистриран: вт фев 24, 2009 10:42 am

Мнение от zlatunka » нед мар 22, 2009 10:03 pm

Добре,няма ли начин да се напрви нещо и да се спре продажбата на кученца в зоомагазини?Не съм запозната със законите много добре,но не трябва да се разрешава гледане на кучета,пък и други животни по такъв начин.То е ясно,че всяко куче има нужда от движение.Преди време минах покрай един зоомагазин в София и сърцето ме заболя направо.:( Имаше едно "голдън ретривърче" в такова тясно пространство,че аз седях от вън и направо ми тръгнаха сълзите.Няма как да се движи в това пространство.Горкото само седеше и гледаше жално.И само като види човек става и се радва.Те са толкова мили и сладки:(.Имаше и пинчери наблъскани 4 в една клета.Е,вярно малки,малки,ама трябва ли такова нещо?!А като си представя с какво се хранят тези животинки.Наистина не мога да спра да се ядосвам.Аз все още нямам куче,но това не означава,че не се интересувам.И от както чета форума реших само куче от развъдник.(Така,че поне на един човек е повлиано положително).Нямам пари в момента,но ще събера в един момент.Чакането съм сигурна ще си заслужава.

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » нед мар 22, 2009 10:31 pm

zlatunka, адмирации!
Дано има повече хора като теб!
Пожелавам ти искрено да се сдобиеш скоро с едно малко злато, което много да те радва и обича!

Потребителски аватар
goldroks
Потребител
Регистриран: съб ное 03, 2007 5:44 pm

Мнение от goldroks » пет май 08, 2009 3:04 pm

Ето един пример как евтиното после излиза скъпо... а и то да беше само това.

Здравейте,

днес ще се включа малко с лоша история и се надявам много хора да я прочетат.

Имаме едно приятелче тук в квартала (Бърно, Чехия)- голдън на 6 месеца. Много красиво куче, голямо, слабичко и величествено, страхотен характер и страхотен приятел.

Още като се запознахме и ми направи впечатление, че кучето върви странно. След време попитах момичето, дали няма проблеми с костите и тя ми каза, че не знае, забелязала е и тя и смята да го заведе на лекар да го видят. Аз тогава я попитах, с родословие ли е, виждала ли е изследвания на родителите и тя ми каза: Ами аз не се интересувам от такива неща, исках просто да си взема куче много, защото предното го приспахме преди 5 месеца, тъй като имаше заболяване на костите на задните крака и един ден просто не можа да стане.

3 дена след това аз й се обадих да излезем пак и тя беше просто разсипана. Берни имал дисплазия Д и на двата крака, изключително напреднала и след няколко месеца нямало да може да върви изобщо. 5 различни лекаря са гледали снимките и били на едно и също мнение. 4 от тях не се наемали да правят операцията и настоявали да бъде приспан, защото за тях било невъзможно и я препращат към 5тия, който иска само за 1я крак 1900 евро и това е само за операцията, а после щяло да има още много допълнителни. Не искам да ви обяснявам това момиче как се чувства, защото не знае как да постъпи сега. Можела да плати операцията само на единия крак.

Затова апелирам, ако четат форума повече хора, не се подлъгвайте да купувате куче в България или чужбина, без да сте сигурни, че родителите са изследвани, което правят само добрите развъдчици
.

www.dog.bg
Изображение

Потребителски аватар
Maya
Потребител
Регистриран: нед яну 25, 2009 11:39 pm

Мнение от Maya » ср май 20, 2009 6:45 pm

zlatunka написа:Добре,няма ли начин да се напрви нещо и да се спре продажбата на кученца в зоомагазини?Не съм запозната със законите много добре,но не трябва да се разрешава гледане на кучета,пък и други животни по такъв начин.То е ясно,че всяко куче има нужда от движение.Преди време минах покрай един зоомагазин в София и сърцето ме заболя направо.:( Имаше едно "голдън ретривърче" в такова тясно пространство,че аз седях от вън и направо ми тръгнаха сълзите.Няма как да се движи в това пространство.Горкото само седеше и гледаше жално.И само като види човек става и се радва.Те са толкова мили и сладки:(.Имаше и пинчери наблъскани 4 в една клета.Е,вярно малки,малки,ама трябва ли такова нещо?!А като си представя с какво се хранят тези животинки.Наистина не мога да спра да се ядосвам.Аз все още нямам куче,но това не означава,че не се интересувам.И от както чета форума реших само куче от развъдник.(Така,че поне на един човек е повлиано положително).Нямам пари в момента,но ще събера в един момент.Чакането съм сигурна ще си заслужава.
В България няма закони, които да пазят хората, а какво да кажем за такива, които да са предназначени за нашите домашни любимци?! Ако все пак бяха предприети някакви законови мерки може би нямаше да има и бездомни кучета!!!
Аз имам известен опит с порядките в Чехия, тъй като съм живяла няколко години там. Първо повечето домашни любимци се кастрират в най-ранна възраст, второ там има специални рестрикции за отглеждането на бойни породи кучета (питбул, бултериер) и е изключително рядко да видиш такова куче където и да било, камо ли в някой парк. Естествено и те са славяни, и там има отклонение от тези норми, но хората имат по-съвестно отношение към домашните си ЛЮБИМЦИ!!! Наскоро гледах репортаж в централната емисия на най-гледаната чешка телевизия как полицията са арестували виетнамци от някакво село до Прага, които са били собственици на ресторант и са отглеждали кучета за манджа!! В нечовешки (според чехите) условия...а тук в БГ повечето развъдници приличат на същия виетнамски коптор, който тамошната полиция е разрушила...И всичко това по сигнал на съвестните селяни!!! Което ме води до няколко много логични извода, но за да не ставам голословна, няма да спомена.
Просто в заключение: форуми, като този (и специално тази тема) са изключително важни; според мен е хубаво да има повече инициативи, чрез които да накараме онези тъпчовци в парламента да приемат закони, които да защитават не само човешките права, а и тези на останалите живи същества!!!

nervena
Потребител
Регистриран: пон юни 02, 2008 9:59 am

Мнение от nervena » ср май 20, 2009 7:44 pm

В крайна сметка няма застраховани, и независимо колко си начетен и компетентен по "кучешките въпроси", и теб може да те сполети нещастие!На никой не го пожелавам естествено.Аз например имам друг проблем, кучето ми е много добро, но види ли друг мъжкар и се побърква. Постоянно ръмжи и ги предизвикваи вече на няколко пъти едва го спсявам, и ме е страх да го разхождам по паркове! Уж ритрийвърите не били агресивни, а тои показва доста характер!

Отговори