Защо да не купуваме куче от зоомагазин или борса

Всичко свързано с развъдната дейност на клуба. Правилници, кучила, съвети...
Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » ср май 20, 2009 9:04 pm

Именно затова се препоръчва кучето да е родословно - за да се знае, че наистина е ретривър и характерът му съответства на стандарта.
Не знам произхода на Вашето, но агресията е или поради нерегламентирано развъждане или поради травма и неправилна социализация.
Пожелавам успех с отстраняването на проблема!

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » съб сеп 12, 2009 8:26 am

Измамите в Габрово
В няколко сайта, почти непрекъснато, може да се намери тази обява за продажба на кученца от Габрово:
"ИЗБЕРЕТЕ ИСТИНСКИТЕ ГОЛДЪНЧЕТА /ако ви трябва нещо качествено/ - продавам малки от породата с изключително добри данни от унгарски родословни родители , различават се от масово предлаганите като по-добри в пъти , разполагаме с две кучила , родени и отгледани в България , мъжки и женски , златисти и кремави на цвят , обезпаразитени вътрешно и външно , ваксинирани с паспорт , освен малките може да видите родители им и техните родословни документи , най-хубавите кученца в БГ - /възможна доставка/"

Регистриран развъдник към БГРК и FCI в Габрово, НЯМА!

Пропуснали са да споменат(сигурно съвсем случайно) за изследванията на очи, лакътна и тазобедрена дисплазия.
Това за "истинските", "различават се от масово предлаганите като по-добри в пъти" на мен лично ми звучи все едно продават домати на пазара, особено след като е "възможна доставка". Дори(с много доза съмнение), майката и бащата да имат тези прочути унгарски родословия, в никакъв случай не означава, че малките ще имат родословия. По-вероятно, те никога няма научат истинския си произход.

Не купувайте кученца от тези обяви!!!

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » съб сеп 12, 2009 12:48 pm

То да бяха само от Габрово, та да махнеш с ръка... ама подобни случаи има и в София, Димитровград, Велико Търново и прочие, и прочие...

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » вт ное 17, 2009 11:11 am

Уф, да се оплача...До известната клиника "Анимо" в младост, софия, има зоомагазин. Онзи ден минавах оттам и имах предчувствие, че ще продават голдън. Отидох дотам и имаше не едно, а 3 малки голдънчета! Добре че бях изчела тази тема, но изкушението да си вземеш веднага една от муцунките е голямо...Питах жената какви документи има за тях, тя призна, че има само ваксина и ако искам данни за родителите, не могат да ми помогнат. Аз не разбирам по принцип какво пречи да се изследват родителите и да се запишат изследванията, дори когато се продава в зоо магазин, ама нейсе- нали така се спестяват няколко лева...
И сега какво ще стане с тези кученца? Ако някой ги купи, хубаво, макар и да има голям риск от дисплазия. Но ако никой не ги вземе до няколко месеца, какво правим? Малките бяха толкова сладки, едното искаше да играе и се блъскаше в стъклото постоянно...Какъв живот имат само там в аквариума :(

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » вт ное 17, 2009 1:14 pm

korneliq написа: И сега какво ще стане с тези кученца? Ако някой ги купи, хубаво, макар и да има голям риск от дисплазия. Но ако никой не ги вземе до няколко месеца, какво правим?
Те ще продължават да си седят в аквариума, да растат, докато някой състрадателен човек не им обърне внимание. Ето и една много истинска история за тези кученца:
Какво става с тях ли - питай мен, аз имам такъв изтърсак у нас. Шест месеца подред го гледах как се гърчи в един аквариум на витрината на тогавашния "Зоосвят". Месец след месец ходех да купувам храна за костенурките и го гледах как чезне. Цената обаче оставаше същата - 600 долара - кой ще ти даде толкова за едно рахитично лудо куче на 7 месеца. Когато хвана парвовирус ги питах дали няма да намалят цената. Няма. Не купувай от зоомагазин, Стело, там ще се появи друго още утре - естествено, че си го мислех. А да го оставя да умре???

Като го купихме и го извадиха от клетката (в която той не можеше да се изправя) Шаро направи гърч и се наака и напика. Впоследствие стана ясно, че се страхува лудо от хора, обелва очите и получава припадъци. Едва по-късно разбрахме, че освен ужаса от хора си има и зависимост към Лексотана, който са му давали сутрин и вечер, за да не шава много-много на витрината.

С двугодишни усилия този отпадък от търговията стана сравнително нормално животно. Не че разрешава на чужди хора да го галят, но поне не се страхува от нас и макар и да не вдига опашка, той я размахва между краката си старателно вече няколко години. Виж със здравето нещата стоят иначе - колкото и да се старая не мога да му помогна нито с артрита, нито с рахита, нито с дисплазията и преждевременното състаряване. Шаро не израстна нито със сантиметър от ръста, който имаше, когато го взехме.
И щом те напуснат, на тяхно място ще дойдат други уплашени и нещастни кутрета. Такъв е кръговрата и не знам как се излиза от него.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » вт ное 17, 2009 2:54 pm

:( Искам да помогна с нещо, но дори да си взема едно от кученцата, на негово място наистина ще дойде друго...и само стимулираме тази "търговия".

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » вт ное 17, 2009 3:21 pm

Ще помогнеш, ако ти си вземеш куче от регистриран развъдник. Ако след това обясниш на приятелите си, що е то развъдник, наследствени заболявания, защо е важен темперамента и т.н.
Някъде беше написано:
"Първо образовайте кучкарите , след това хората които биха си взели домашен любимец и след това всички останали.
А вие действате обратно."

Стъпчица по стъпчица и някой ден може никога вече да не се виждат кученца за продажба в аквариуми.

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител
Регистриран: нед фев 17, 2008 8:12 am

Мнение от eli i maxi » съб фев 13, 2010 6:04 pm

Историята на Брита.............

Историята на Брита започна през м.август 2004г.Стоеше в зоомагазина,в който работех и очакваше истинския стопанин.Харесвах я и се чудех на кой от приятелите и познатите ми ще подхожда най-много.Неочаквано ротвайлерката на приятеля ми почина и аз,твърдо убедена,че не може без куче,но трябва да смени породата,му я натресах.Сложихме последната ваксина и 10 дена по-късно започнахме да обикаляме паркове,градинки,планини.По това време все още беше жива моята немска овчарка и двете се чувствха прекрасно заедно.Една сутрин към края на септември ми се обади моя приятел и каза,че Брита(тогава беше на почти 4м) трудно се изправя на крака.Когато на обяд минах да я видя не можеше да се изправи изобщо.За по-малко от 48 ч вече беше абослютно парализирана-никакви други симптоми.В първите часове решихме,че сме я преуморили,че е с много тежка мускулна треска,последваха редица изследвания,но развитието на неизвестната болест продължи и стана ясно че грешим.Последва предположение за гана-взехме урина(нямаше все още бързи тестове),пратихме я за изследване-отрицателен резултат.Имам честа и удоволствието да познавам доста вет. лекари,но за съжаление всеки от тях предполагаше диагноза,като обяснявах симптомите по тел.,но след преглед и още изследвания си признаваше че няма представа какво й е.Всички четяхме,мислихме и нищо,а кученцето щеше да се удави в купичката си с вода ако някой не му държи главата-само така можеше да пие.Започнах да усещам мнението на повечето ветеринари,че трябва да я приспим,но не смееха да ми го кажат.Тук е мястото да благодаря на всички които положиха усилия за нея и най-вече на д-р Деян Митков,който не се отказа,бори се заедно с нас и благодарение на него,Брита е жива.Без диагноза той предписа нивалин и октомври и ноември минаха в постоянни инжекции.Започна бавна промяна в състоянието й,чак не ни се вярваше,че като я оставим в една позиция,я намираме леко изместена,че като я сложим седнала и я подпрем на нещо се задържа без да падне.Около средата на декември се изправи и проходи и стана ясно,че нещо не е наред-тазът й беше много крив.Предположихме,че е от дългото залежаване в период на растеж,но когато направихме снимка стана ясно,че тазът й е счупен(оказа се,че вероятно от антибиотиците и обездвижването костите й са омекнали и незнайно кога и как таза се е счупил) и срастнал накриво,а едната й тазобедрена става е с луксация.Последваха две операции-първата за фиксиране на таза,втората-месец по-късно за прибиране на луксацията,което се оказа невъзможно и за да няма болки д-р Митков премахна главата на бедрената кост.Сега,5 г по-късно,Брита е "крива,ама жива",както често се шегуваме.Почти няма зъби,заради всевъзможните антибиотици,с два пирона в таза и без глава на бедрената кост,но ЖИВА.При това води съвсем пълноценен живот-скача,тича и беснее.Преди време попаднах на епизод от поредицата "Ветеринари стажанти в спешното" по animal planet,където доведоха едно 7г. чау чау със същите симптоми и му поставиха диагноза полирадикулоневрит(синдром на Гилен-Баре) и така съвсем случайно разбрах от какво е била болна нашата Брита.
Това е накратко нейната история. :ab:
http://forum.zoomania.org/viewtopic.php?f=146&t=10073

Потребителски аватар
borisg
Потребител
Регистриран: вт яну 05, 2010 6:37 pm
Контакти:

Мнение от borisg » съб фев 13, 2010 10:23 pm

Много е жалко, че зоомагазини продължават да се отварят. :( Имам една приятелка с черен лабрадор и с нея водим кучетата си при един и същ ветеринар, който й предложил да заплоди кучката й и да й купи всички кученца. Естествено остава предположението, че смята да ги препродава на някой зоомагазин. Този проблем наистина е доста дълбок и едва ли някога ще бъде изкоренен.
Be pretty! It's no harder than being happy :)
Изображение

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител

Мнение от eli i maxi » съб фев 13, 2010 10:30 pm

За мен, "ветеринарите", подпомагащи, този бизнес, са некомпетентни и комплексирани, а защо мнението ми е такова, мисля на всички е ясно!

Потребителски аватар
maya_emo
Потребител
Регистриран: нед май 02, 2010 10:46 am

Мнение от maya_emo » пон май 10, 2010 4:21 pm

Здравейте, мислим да си вземем кученце от Нети'с дог. Някой може ли да ми каже дали са ОК /имам предвид кученцата там/, защото първо ни казаха, че кученцето, за коеот питахме, е с родословие и т.н., а после казаха, че не е с родословие; родено е в България от родители, които са внесени от Сърбия /а преди това казаха, че кучетата са от Унгария/...малко неясно ми се струва
Важно ли е да има родословие /ние не го взимаме за да го водим по изложби, а защото много ни харесва породата и сме влюбени в малките голдъни/, но все пак имаше мнения, че родословието е важно...
Ще съм Ви благодарна, ако някой може да каже нещо по въпроса.
Поздрави...

Потребителски аватар
borisg
Потребител
Регистриран: вт яну 05, 2010 6:37 pm
Контакти:

Мнение от borisg » пон май 10, 2010 4:38 pm

Интересувайте се по какъв начин може да ви гарантират, че кученцето ще е живо и здраво. И сами преценете дали наистина искате кученце от който и да е магазин за животни :)
Be pretty! It's no harder than being happy :)
Изображение

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » пон май 10, 2010 4:46 pm

Няма такъв легитимен развъдник в България. Най-добре вземето куче с родословие, за да сте сигурни, че ще е ваксинирано и на родителите ще са правени изследвания. Другото са празни приказки и обещания.
Следете форума - всички клубни кучила се обявяват тук
Успех в търсенето! :D

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител

Мнение от eli i maxi » пон май 10, 2010 5:19 pm

Нети не е развъдник, а борса, чиято единствена цел е да трупан пари използвайки неинформираността на хората.

Отговори