Защо да не купуваме куче от зоомагазин или борса

Всичко свързано с развъдната дейност на клуба. Правилници, кучила, съвети...
Потребителски аватар
veli777
Потребител
Регистриран: нед юни 06, 2010 9:08 pm

Мнение от veli777 » пет яну 14, 2011 10:15 am

Няма да ви обременявам повече с моето мнение.
Последна промяна от veli777 на пет яну 14, 2011 2:11 pm, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
Чарли
Потребител
Регистриран: съб яну 28, 2006 8:14 pm
Контакти:

Мнение от Чарли » пет яну 14, 2011 11:22 am

Аз никъде не съм видяла Мели да обижда някой някъде!!!!! Всеки ден е свидетел на съдбата на някое злощастно животинче, което не е имало късмет.
Това, че хората, които попадат на мошеници и си купуват любима животинка не ги освобождава от отговорност към нея.
Това, че ти си наясно и пилиш всеки ден във форума да се взимат здрави кучета от регламентираните развъдници, няма да спре развъждането на другите.
Точно това, че докато има хора, които да си взимат любимците от такива "развъдчици" или "ферми" няма да спре развъждането им. Такива хора има, имало ги е и ще продължава да ги има. Това е затворен кръг.
Вели, това че ти си имала късмет не означава, че при всички е така. И докато някои хора насърчават това, а други не го оправдават винаги ще има обидени, разсърдени и сноби като нас, които всеки ден пилим. Честно да си кажа това малко взе да ми омръзва, банално е вече. Всеки тук вече предполагам е наясно с нещата, и всеки сам прави избора си, съответно след това си носи отговорността.
Изображение

*Такъв е Животът*
www.lorindelybg.webs.com

Потребителски аватар
veli777
Потребител

Мнение от veli777 » пет яну 14, 2011 11:49 am

Няма да ви обременявам повече с моето мнение.
Последна промяна от veli777 на пет яну 14, 2011 2:12 pm, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
Чарли
Потребител
Контакти:

Мнение от Чарли » пет яну 14, 2011 12:08 pm

Вели, ако ти всеки ден виждаш тези с нищо не виновни същества как си отиват, заради глупостта на някого, ако тук все се намира някой, който въпреки изписаните теми за проблема, казва - говорете си за вашите родословия, какво като кучето ми няма, аз си го обичам и не виждам смисъл да вземам от развъдник и т.н. да не изброявам ... ти нямаше ли да реагираш по същият начин след безброй изписани неща и умиращи пред погледа ти нещастни душици ???
Мели не е целяла да обиди никого, а по-скоро да изрази негодованието си към случващото се и да се опита да предпази хората от допускане на грешка. Понякога, за да се вслушаме или опомним се налага някой да ни "кресне" в лицето.
А що се отнася до съзнанието на народа - май ще трябва доста да почакаме. Тя цялата ни държава е ....... вземи за пример лекарите, политиците и т.н. - няма какво повече да добавя.
Изображение

*Такъв е Животът*
www.lorindelybg.webs.com

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » пет яну 14, 2011 2:03 pm

Мели не обижда.В думите,които цитираш личи голямата й мъка.Разбираемо,след като с трудния път,който си е избрала идват и такива моменти-да гледа как си отива една малка душица.Всички и мен ме насочваха към ветеринарна медицина,защото обожавам животните,но аз знаех,че няма да издържа.Хубаво е,че има хора като нея,които хем обичат животните,хем са и достатъчно смели.А образоването и разговорите по тази тема са начина да се променят лека-полека нещата в правилна посока.
Мели,дано кученцето все пак прескочи трапа...Сигурно е много тежко...
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
galatea
Потребител
Регистриран: вт мар 23, 2010 11:07 am
Контакти:

Мнение от galatea » пет яну 14, 2011 3:08 pm

Нека и аз да си позволя да кажа няколко думи в подкрепа на тезата за правилното и легитимно развъждане на кучетата. Предполагам, че не всички стопани на четириноги винаги са се занимавали с отглеждането на такива и са наясно с възможните проблеми, които са свързани с неправилното размножаване и заплождане. За много от нас, това е първото куче в семейството и благодарение на написаното във форума, разбрахме смисъла и значението на това от къде ще си вземеш кученце и какви последствия може да има това за неговото по нататъшно развитие, както и значението на т.н. "снобско" родословие. Естествено е, като не знаеш да тръгнеш да ровиш нета за обяви и да ходиш да гледаш по зоомагазините за някое красиво кученце или някой познат да ти предложи да си вземеш кученце от междусъседско развъждане. Мисля, че хора, които подхождат сериозно към това с което са се захванали, в това число и отглеждането на домашен любимец, се стремят да се запознаят максимално добре с нещата, които им предстоят и в това си търсене и подготовка, попадат на правилната информация и правят правилния избор за себе си. Пак държа да подчертая, че благодарение на ТОЗИ ФОРУМ ние си имаме едно здраво куче, обичано не по-малко от всички други кучета, притежаващо родословие, защото такова му се полага заради начина по който е развъдено и качествата, които поколенията преди него са показали и притежават, а не заради това, че някой е настоявал точно нашето куче да си има такова. Това, че много от хората не са направили "правилния" избор или в последствие са рабрали, научили и ограмотили, не ги лишава от отговорността към техните любимци. Същото е и в живота, постоянно сме изправени пред ситуации и трудности, в които трябва да вземем правилното решение и да направим правилния, за себе си избор и носим отгорорността за взетото решение.
Адмирирам усилията на хората, които чрез този форум се отитват да разяснят и ограмотят хората отностно правилата за развъдна дейност в България, а самото спазване на правилата и законите зависи единствено от самите нас. Не може да искаме да бъдем нещо, което не сме и не се стремим да бъдем.

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » пет яну 14, 2011 5:24 pm

Да, Вели, пиля и ще продължавам да пиля. Независимо дали някога ти ще възприемеш аргументите ми или не.

А на останалите - благодаря, приятели, че ме подкрепяте и насочвате усилията си към същата кауза. А думите ми "прост народ", които предполагам за засегнали Вели, мисля, че доказват правилно предназначението и замисъла, с който ги използвах.

Докато има хора, които да подкрепят подобно развъждане, че и на всичко отгоре да отказват да признаят, че не са прави, аз ще пиля :wink:

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » пет яну 14, 2011 8:10 pm

Аз оставам поразена как хората не възприемат, как казваш на черното бяло? Това някой да се аргументира, да обяснява, а след това ти да кажеш - ми не пък, аз си знам най-добре- не знам какво да напиша, без думи съм!
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » пет яну 14, 2011 8:14 pm

Стискам палци кученцето все пак да се оправи, то не е виновно за нищо :cry:
Изображение

Потребителски аватар
veli777
Потребител

Мнение от veli777 » съб яну 15, 2011 5:58 pm

Да, Мели, продължавай да провокираш, явно ти прави удоволствие :) Ок, нека съм проста, ама ти с думите си засягаш не само мен, а 80% от хората, стопани на кучета в България. Дано това не ти пречи на дейността, с която си се захванала. Знаеш ли, имам предложение за теб - защо не лекуваш само родословни кучета???
Освен това, не си видяла какво съм писала, за да се изказваш така остроумно :)
Изображение

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » съб яну 15, 2011 10:22 pm

...гузен негонен бяга. Ти продължаваш да не разбираш за какво говоря.
Нека го формулирам простичко:
Ако искаш порода - търсиш родословие. Ако не държиш на това - осиновяваш от приют.

А дано си възприела така.
А предложението ти се отхвърля - какво ще правя си е моя работа. А ти вземи си намери аргументи по темата, а не се пробвай с атаки на лично ниво.

Потребителски аватар
Чарли
Потребител
Контакти:

Мнение от Чарли » съб яну 15, 2011 11:27 pm

Вели, не приемай лично нещата. Никой няма за цел тук да напада хората, заради избора им или там каквото е. Всеки един тук е приет заради съществото, с което съжителства и с, което се радват заедно и споделят всичко. Потребителите с неродословни кучета обсъждат, споделят, търсят съвет и кой с каквото може помага.
Мисля, че хората, които държат на мнението си и на това, което са казали от уважение към тези, които четат или след време ще четат не трябва да коригират, променят или трият мнението си.
Надявам се да приключим до тук с темата. Кой чел - чел, кой писал - писал.
И за финал
Ако искаш порода - търсиш родословие. Ако не държиш на това - осиновяваш от приют.
Изображение

*Такъв е Животът*
www.lorindelybg.webs.com

nuna
Потребител
Регистриран: чет мар 24, 2011 9:24 am

Мнение от nuna » съб май 21, 2011 10:20 am

Здравейте и от мен!
Аз също съм горд стопанин на прекрасен женски 6 месечен голдън, който е закупен от зоомагазин във Варна. В своя защита ще кажа, че и аз и приятелят ми сме обмисляли да си имаме голънче, но винаги го оставяхме за някой бъдещ момент. Една сутрин телефонът ни иззвъня и наш приятел от Добрич ни попита дали имаме желание да станем стопани на тогава двумесечната кукла. Не се поколебах и за миг. На следващия ден по обяд нашата хубавица вече ни напишкваше килима.
Да, купена е от зоомагазин. Момчето, което ни събра с нея също е стопанин на голдън. Сподели, че паркирайки колата си във Варна е видял нашето злато на витрината на някакъв зоомагазин, затворена в стъклен аквариум и погледът и е бил толкова тъжен, че той без колебание е влязъл в магазина и я е взел, само за да я извади от там. Благодаря на Господ, че животинчето ни е здраво. Ходим редовно на прегледи, имаме малко проблем със стомахчето сега, но това е от смяната на храната и обтановката, понеже тя беше за кратко на училище. Наистина ние си нямаме родословие или поне аз не знам за такова. Вече сме на 6 месеца и се разхубавяваме с всеки изминал ден. Знам, че родословието е сертификат за произход, знам, че не бива да се купуват кученца от зоомагазини, борси и т.н., но кой от вас може да гледа как едно животинче седи затворено в аквариум на витрината и да го остави там? Кой от вас наистина е способен да го направи?

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » съб май 21, 2011 11:17 am

nuna написа:Знам, че родословието е сертификат за произход, знам, че не бива да се купуват кученца от зоомагазини, борси и т.н., но кой от вас може да гледа как едно животинче седи затворено в аквариум на витрината и да го остави там? Кой от вас наистина е способен да го направи?
Аз мога. И веднага обяснявам защо - защото имам неродословен голдън, взет по подобен начин; защото знам, че днес купеното и спасено от аквариум куче, още утре ще бъде заменено със следващото... и порочният кръговрат се повтаря. Всяко купено от подобно място куче поощрява търговците да продължават. Ето затова.

nuna
Потребител
Регистриран: чет мар 24, 2011 9:24 am

Мнение от nuna » съб май 21, 2011 11:28 am

Да, разбирам те. Изцяло споделям гледната ти точка и наистина разумът ми приема, че това е правилното, но ... знам ли и аз... Какво се случва с тези животинки, кито не бъдат купени в зоомагазините? Къде отиват? Няма ли някакъв начин тази порочна практика да се спре? Не съм запозната много със законите на страната, понеже доста време живях в чужбина, но... как стоят нещата с правата на животните и т.н.?
Лично аз като цяло съм против търговията с животни, било то животни с родословие или не. Не смятам изобщо, че е морално или пък етично да се търгува с живи същества. Смятам, че животинките трябва да бъдат осиновявани от хора, които наистина искат да се грижат за тях и да ги обичат, а не да бъде търгувано с тях поради някаква мода, защото в последно време за жалост наблодавам някаква мода в това да си вземеш куче от еди коя си порода. Да си призная, ако Рея не беше дошла вкъщи, бях обмислила варианта да си взема кученце от приют. Все още не съм се отказала от това осиновяване, просто поизчаквам докато госпожицата ни поарастне още малко и тогава ще и доведем компания.

Отговори