Защо да не купуваме куче от зоомагазин или борса

Всичко свързано с развъдната дейност на клуба. Правилници, кучила, съвети...
Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » съб май 21, 2011 11:30 am

nuna написа:.... но кой от вас може да гледа как едно животинче седи затворено в аквариум на витрината и да го остави там? Кой от вас наистина е способен да го направи?
Никой... точно в това е проблемът, купувайки животно от там вие подкрепяте този начин на развъждане и отглеждане. Ще купите ли следващото, което вече е на тази витрина? А следващото?
Имахме магазин в съседство, редовно се изнасяха мъртви животни от витрината. Замисляте ли се, че ако нямаше кой да ги купи те нямаше да са там! Но бизнесът им върви и колкото повече се купуват толкова повече ще се предлагат. Забранено е със закон, но на никой не му дреме.
И защо сме състрадателни към кученцата по витрините, а уличните ги подритваме?
Родословието не е само гаранция за произход, то е и гаранция че майката на кученцата не е е набутана в някоя тясна клетка без човешки контакт, оставена без адекватни ветеринарни грижи, раждаща на всеки шест месеца...
Каквото и да ви говоря е след дъжд качулка, надявам се кученцето да ви е здраво и да нямате проблеми с него. Но следващият като вас дано първо почете малко, а не да задава въпроси при свършен факт.
Изображение

nuna
Потребител
Регистриран: чет мар 24, 2011 9:24 am

Мнение от nuna » съб май 21, 2011 11:38 am

Ами в интерес на истината не съм го купила аз. Споделих, че моята идея не е била никога да купувам животинче. Аз исках да осиновя от приют, нямах никакви претенции към породата и не ми пукаше, че ще е улично. Рея сама дойде при нас. Никога вкъщи не е ставало дума за купуване на куче от зоомагазин или от където и да било по простата причина, че за мен самото търгуване с живи същества е обидно за тях. Не мисля, че един кучешки или котешки живот може да се измери в каквато и да е валута. Исках просто да споделя факта, че имам кученце от зоомагазин, което слава Богу е здравичко, въпреки че знам, че е изключение.

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » съб май 21, 2011 11:50 am

Ок. Просто ви обяснявам, защо купуването от витрина не е никакво спасяване.
Изображение

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител
Регистриран: нед фев 17, 2008 8:12 am

Мнение от eli i maxi » съб май 21, 2011 12:05 pm

Под здраве не се има в предвид само физическо, но и психическо!!!

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » съб май 21, 2011 12:48 pm

Търгуването е обидно, когато парите ги взимат хора, които не са си мръднали пръста за благосъстянието на майката и бебетата. А ако се замислите, ще се сетите колко разходи имат легитимираните и съвестни развъдчици, които наистина полагат грижи да ви осигурят здраво и право кученце.

Потребителски аватар
lubomihaylov
Потребител
Регистриран: вт фев 12, 2008 9:35 pm

Мнение от lubomihaylov » пон яну 16, 2012 1:30 pm

Поколебах се да напиша това, но в края на краищата, ако се мълчи по темата сигурно нищо няма да се промени.
Преди малко влязох в зоомагазин, за да купя един адресник.
Погледа ми се спря на наредените една над друга стъклени клетки.
Бяха три с размери 100см х 50см х 50см.
В две от тях имаше по две кученца- "мопс" и "американски кокер шпаниол".
В третата самотно лежеше "лабрадорче".
Очите ми се напълниха със сълзи при вида на нещастните същества затворени като рибки в аквариум. Дори уличните кучета не са подложени на това.
Имаше поставени и цени, като на стока!Споделям ги, защото в повечето случай се мълчи по темата, а е грешно.
"Кокерите" бяха по 500лв!
"Мопс" - 1200лв!
"Лабрадорчето" беше 600лв!
Реших да попитам продавачката за родословие?
И отговора ме накара да напиша това!
Той беше:
"Клиентите не държат на това!Ще струват доста повече, пък и за какво им е това родословие?"
Добре, де колко повече?
Ами около половината.
Тоест "лабрадорчето" около 900-1000лв.
А на това, което е тук, ще може ли да се извади родословие?
О, не е!Трябва да го поръчаме!
Реших да не задълбавам по понятни причини разговора с продавачката.
Няма да коментирам повече това.
Но изводът е много лесен:
Каквото сами си направим никой не може да ни го направи.
А призива ми е :

АКО НИЕ НЕ ПРОМЕНИМ НЕЩО, НИЩО НЯМА ДА СЕ ПРОМЕНИ!
СЪЩОТО И ЗА ДЪРЖАВАТА В КОЯТО ЖИВЕЕМ!

И СПЕЦИАЛНО КЪМ ЗООМАГАЗИНИТЕ:
НЕ ЛЪЖЕТЕ ХОРАТА!ОБРАЗОВАЙТЕ ГИ! И ЗАЩО ТОГАВА ПРОДАВАТЕ РАЗЛИЧНИ КЛАСОВЕ ХРАНИ?
ПОЗОРНО Е ДА СЕ ТЪРГУВА ПО ТОЗИ НАЧИН.
АКО ЖЕЛАЕТЕ ДА ПРОДАВАТЕ КУЧЕНЦА, ТО НАПРАВЕТЕ ВРЪЗКА С РАЗВЪДНИЦИ!

Потребителски аватар
ana_crime
Потребител
Регистриран: нед яну 25, 2009 10:31 am

Мнение от ana_crime » пон яну 16, 2012 2:36 pm

Търговията в зоомагазините е отвратителна. Колко теми, колко форуми и си продължава. Най-лошото е, че заради цената на нещастните душички, хората си мислят, че купуват елитни (любима дума на всички, свързани с нерегламентирано развъждане) представители на породата. В повечето случай кучетата са много далече от въпросната порода, купени на кило за по 20 евро. Не ми се говори с какво са обременени като болести, заразни и наследствени.
Ние го знаем, прецаканите собственици също го знаят, а ако не искаш да разбереш колкото и неща да има в интернет, пак ще си купиш.

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » пон яну 16, 2012 10:11 pm

Хората не знаят, а някои знаят и пак си купуват куче от неподходящо място! Но зоомъжазините за мен лично са най-ужасното нещо. Какво обаче може да се направи? Информация има, за тези които търсят, но малко хора я търсят преди да вземат кучето.
Идва ми наум, че може да се разлепят материали с информация и снимки около магазините, където се продават животни, може да се дават във ветеринарните клиники.
Но колко още кучета се произвеждат от междусъседско развъждане? Отварям сайт за обяви и само на първите 2 страници има поне 16 кучила (по 7 всяко и имаме почти 120 кученца родени преди 2-3 месеца)!!! Как няма да има кучета на улицата, ще има и то все повече от тях ще са златисти.
Аз съм за, че трябва да се направи нещо, ще следя развитието на темата.
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » пон яну 16, 2012 10:42 pm

lubomihaylov написа:Поколебах се да напиша това, но в края на краищата, ако се мълчи по темата сигурно нищо няма да се промени.
Не виждам защо си се колебал, Любо, не си казал нищо лошо или невярно. Даже напротив. Лошото е друго - докато не се забрани (за кучета и котки) или поне регламентира официално търговията с (други екзотични) животни в зоомагазини, борси, агенции и т.н., надали нещо ще се промени.

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » пон яну 16, 2012 11:10 pm

ПОНЕ да се спазваха наредбите...

http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135612080

Потребителски аватар
ana_crime
Потребител
Регистриран: нед яну 25, 2009 10:31 am

Мнение от ana_crime » пон яну 16, 2012 11:12 pm

Във Фейсбук също се коментира по темата и един господин даде линк към следната наредба:

НАРЕДБА № 41 ОТ 10 ДЕКЕМВРИ 2008 Г. ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ОБЕКТИ, В КОИТО СЕ ОТГЛЕЖДАТ, РАЗВЪЖДАТ И/ИЛИ ПРЕДЛАГАТ ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ С ЦЕЛ ТЪРГОВИЯ, КЪМ ПАНСИОНИ И ПРИЮТИ ЗА ЖИВОТНИ
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135612080

Прегледах я набързо и следните неща ми направиха впечатление:

Чл. 21. (1) Не се разрешава:
1. държането на животните при условия на постоянна тъмнина, както и без подходящ период на почивка от изкуственото осветление;
2. държането на кучета и котки:
а) за повече от два пъти по 2,5 часа в клетки;
б) в аквариуми със солидни стени;
в) при настаняване за живеене или при предлагане за продажба в помещението, в което се предлага или съхранява и храната за животни;
7. внасянето, настаняването и предлагането за продажба на болни животни;
8. упражняването на ветеринарномедицинска дейност;
9. продажбата на ветеринарномедицински продукти(ВМП).
(2) На кучетата и котките след изтичане на първите 2,5 часа по ал. 1, т. 2, буква "а" се осигурява 2 часа почивка извън клетките в помещенията за живеене, а след изтичане на втория период от 2,5 часа се настаняват в помещенията или кошарите за свободно отглеждане до следващия работен ден.
(3) В зоомагазините се поддържат и съхраняват дневници, в които се попълва информация за почивката на животните по ал. 2.

Още нещо интересно:

Площ за настаняване на кучета в кошари в зоомагазина:
Площ от 2.1 квадратни метра за максимално 3 кучета до 3 килограма всяко.

Имам и спомени, че по някоя наредба всеки, който развъжда кучета и не е член на породен клуб дължи такса от 500 лева (може да бъркам за сумата).

Та реално някакви разпоредби (надявам се посочената да е и актуалната в момента) има, но както винаги не се спазват.

Потребителски аватар
lubomihaylov
Потребител
Регистриран: вт фев 12, 2008 9:35 pm

Мнение от lubomihaylov » вт яну 17, 2012 9:35 am

Не виждам защо си се колебал, Любо, не си казал нищо лошо или невярно. Даже напротив. Лошото е друго - докато не се забрани (за кучета и котки) или поне регламентира официално търговията с (други екзотични) животни в зоомагазини, борси, агенции и т.н., надали нещо ще се промени.
Поколебах се, Председателю, защото не искам да предизвиквам излишни спорове за и против родословията и т.н. Засегнатите се оказват повече от хората във форума и аз се явявам черната овца дето разваля мирното съжителство.За съжаление не намирам и подкрепа от останалите мислещи по този начин, което автоматически ме превръща в "РАСИСТ".

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » вт яну 17, 2012 12:30 pm

Напълно подкрепям! :? Има един магазин(в началото на Мадрид)където в аквариум на витрината се държат безумно,наистина безумно малки животни. :? Наистина,от малки породи(пинчер,йоркшир териер)но по-малки от дланта ми.Това е жестоко и недопустимо.Минавах да поглеждам за едно кученце(пинчер,много малък и с къса козина).Когато застудя,дори не бяха имали милостта да му сложат нещо топло непотребно... :( Повече не можах да мина..Щях да излеза с него,а те,както казвате,да сложат друго.Дано е добре.Така че,макар да съм човек,получил правилното куче от грешното място,100% подкрепям!Трябва да се направи нещо.
ИзображениеИзображение

smeshno
Потребител
Регистриран: ср фев 23, 2011 3:00 pm

Мнение от smeshno » вт яну 17, 2012 1:44 pm

Според същата наредба:
Чл. 129. (1) Националната ветеринарномедицинска служба извършва проверки за спазване изискванията на наредбата, както и тези по чл. 178 ЗВД.

(2) Собствениците и управителите на животновъдни обекти осигуряват достъп на контролните органи до всички места, където се отглеждат животните, и им предоставят цялата документация, необходима за осъществяване на контрола.

(3) Проверките по ал. 1 се извършват самостоятелно, едновременно с проверки с друга цел или по сигнал за нарушения.

Може би трябва да се залее тази служба със сигнали за нарушения, за да започнат да правят проверки. Вероятно това е начина, макар че доколкото знам и в САЩ това е голям проблем, а там уж законите работят.

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » вт яну 17, 2012 1:48 pm

Има ги службите за това, но наистина никой няма да тръгне да пресреща хора в парка и да пита дали току-що родилото им куче е към клуб. Тук идва нашата роля да подадем конкретни сигнали и да видим ще се направи ли нещо. Не е нормално за 2-3 месеца да има народени 120 голдъна без изследвания, без нищо. Има шанс поне половината от тях да се окажат утре на улицата, защото не отговарят на очакванията. Да не говорим пък за купищата здравословни проблеми и какво е да гледаш как едно малко кутре се мъчи и умира, защото някой го е домързяло да се погрижи за здравето още на родителите...

Отговори