Проблем с кучетата от развъдник Snow Cool ?

Всичко свързано с развъдната дейност на клуба. Правилници, кучила, съвети...
Потребителски аватар
pekovi
Потребител
Регистриран: пон авг 17, 2009 10:32 pm

Проблем с кучетата от развъдник Snow Cool ?

Мнение от pekovi » съб фев 20, 2010 6:31 pm

Анук има крипторхизъм. Вече е доказано с пети медицински преглед. От два месеца знам, че още 3 от мъжките кучета имат същия проблем. Само едно си е на ред. При последния преглед лекарката беше категорична, че проблема е генетичен. Искам да знам другите кученца как са и дали имат същия проблем.

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » съб фев 20, 2010 7:52 pm

Съжалявам да чуя това! Не съм запозната какво точно представлява това заболяване, какво се прави за да се предотврати този проблем?
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Потребителски аватар
fishermen
Потребител
Регистриран: ср юли 08, 2009 12:47 pm

Мнение от fishermen » съб фев 20, 2010 7:56 pm

Ами общо казано мъжкарите могат да са с един тестис или да не се покажат и двата. Според мои разговори с ветеринари,едниказват, че и нашия има, според други е добре да се изчака до 9 месец. Аз мисля да изчакам.
D.Fidanov

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » съб фев 20, 2010 8:15 pm

Крипторхизмът се води генетично заболяване което се изразява при мъжките кучета с липсата на един или два тестиса . При женските няма никакво проявление, освен че те си носят гена и проблема се проявява в поколенията които дават. Тестисите които остават в коремната кухина са проблемни, защото могат да се развият като туморни образования, заради по високата температура на която са изложени. Според повечето ветеринари при които сме водили Анук ако тестисите не са паднали до 6ти месец дори да паднат след това те ще са с изменени функции тоест болестта си съществува и не би трябвало да се размножава кучето. Като цяло мнението на докторите, че тестисите могат да паднат най-късно до 12 месеца след това няма да паднат.Всички доктори твърдят че не е необходима операция за вадене на тестиса , който не е паднал, а просто да се наблюдава и ако се види че се образува раково образование (туморът винаги бил доброкачествен), тогава да се решава дали да се вади или не.
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

Потребителски аватар
fishermen
Потребител
Регистриран: ср юли 08, 2009 12:47 pm

Мнение от fishermen » съб фев 20, 2010 9:00 pm

Същото чух и аз.
D.Fidanov

Потребителски аватар
Gigity
Потребител
Регистриран: чет яну 14, 2010 7:00 pm

Мнение от Gigity » съб фев 20, 2010 9:37 pm

Бравооо Gvpekov ;)
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Tedi1808
Потребител
Регистриран: пон апр 06, 2009 1:00 pm

Мнение от Tedi1808 » съб фев 20, 2010 11:01 pm

Съжалявам за братчетата! :cry:
Извинявайте, може да питам глупави въпроси, но може ли да се установи при женско куче дали носи дефектния ген? :?

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Контакти:

Мнение от gvpekov » съб фев 20, 2010 11:31 pm

Аз лично никъде не съм видял да има начин това да стане , ако някой има повече информация да каже...
Но си мисля че ако го има при повечето мъжки кучета в кучилото значи е генетично и по пътя на логиката трябва да има голяма вероятност и женските да носят проблемния ген. Анук въпреки че много го харесваме и обичаме няма да го пуснем за разплод - все пак така обричаш кученцата да имат същия проблем и не е много етично .
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Потребителски аватар
Bisito
Потребител
Регистриран: чет авг 06, 2009 6:00 pm

Мнение от Bisito » съб фев 20, 2010 11:56 pm

И при Авалон положението е 1 от 2. И срещаме същия проблем с разностранни мнения от специалисти и не-чак-толкова-специалисти. Ако някой от съфорумниците се сблъсквал с този проблем да казва, че не ми се ще да се експериментира с нещо толкова деликатно.

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » съб фев 20, 2010 11:57 pm

Шапка свалям за отговорното мислене! Абсолютно правилно е!
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Потребителски аватар
Bisito
Потребител
Регистриран: чет авг 06, 2009 6:00 pm

Мнение от Bisito » нед фев 21, 2010 12:00 am

Joana написа:Шапка свалям за отговорното мислене! Абсолютно правилно е!
Пък в крайна сметка всички ние, които се сблъскваме с проблема, малко или много си го преживяваме. Незная кой луд ще си пусне кучето, при доказан проблем - освен, че не е етично, си е направо престъпно да подлагаш някой бъдещ собственик на това "приключение".

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » нед фев 21, 2010 12:02 am

Само да уточня, че не е болест или заболяване, а е медицинско състояние. Ето и какво казват източниците:

"Крипторхизмът е често срещан при мъжките кучета, с честота около 10%. Въпреки, че все още не е напълно генетично разгадан, се счита, че е рецесивен и вероятно полигенен белег. Някои допускат, че е полово свързан телесен белег; малко вероятно е обаче да е само рецесивен такъв. Кучешките тестиси обикновено се спускат около 10-ия ден, и за проява на крипторхизъм се смята непоявата им до навършване на 8 седмици. Кришторхизмът може да бъде както двустранен (водещ до стерилитет), така и едностранен, а също и ингвинален или абдоминален (коремен), или и двете. Тъй като е наследствено предаван признак, засегнатите кучета не трябва да се развъждат и трябва да бъдат кастрирани. Родителите би трябвало да се смятат за носители на дефекта и развъдчикът трябва внимателно да прецени дали да ги разпложда. Братята и сестрите от кучилото могат да бъдат нормални, носители, или крипторхи. Желателно е неспуснатите тестиси на кучетат крипторхи да бъдат оперативно отстранени, поради високият риск от рак на тестисите, особено рак на клетките на Сертоли. Рак на тестисите се среща 13.6 пъти по-често при абдоминален крипторхизъм, отколкото при нормални кучета. Също така некроза на тестисите е по-вероятна при неспуснати тестиси".

"Cryptorchidism is common in male dogs, occurring at a rate of to 10%.[4] Although the genetics are not fully understood, it is thought to be a recessive, and probably polygenetic, trait.[5] Some have speculated that it is a sex-limited autosomal recessive trait;[6] however, it is unlikely to be simple recessive.[5] Dog testes usually descend by ten days of age and it is considered to be cryptorchidism if they do not descend by the age of eight weeks.[7] Cryptorchidism can be either bilateral (causing sterility) or unilateral, and inguinal or abdominal (or both). Because it is an inherited trait, affected dogs should not be bred and should be castrated. The parents should be considered carriers of the defect and a breeder should thoughtfully consider whether to breed the carrier parent or not. Littermates may be normal, carriers, or cryptorchid. Castration of the undescended teste(s) should be considered for cryptorchid dogs due to the high rate of testicular cancer, especially sertoli cell tumors.[7] The incidence of testicular cancer is 13.6 times higher in dogs with abdominally retained testicles compared with normal dogs.[4] Testicular torsion is also more likely in retained testicles." (оттук: http://en.wikipedia.org/wiki/Cryptorchidism#Dogs)

И само да добавя нещо - никой не е застрахован от крипторхизъм. Дотук всички съдии, които сме канили, са ми споделяли какви проблеми са срещали при развъждане през годините, и неизменно един от тях е бил появата на крипторхизъм в някои от връзките.

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » нед фев 21, 2010 12:03 am

Tedi1808 написа:Извинявайте, може да питам глупави въпроси, но може ли да се установи при женско куче дали носи дефектния ген? :?
Мисля, че предният ми пост отговаря и на този въпрос.

Gryffindor
Потребител
Регистриран: вт май 26, 2009 3:59 pm

Мнение от Gryffindor » нед фев 21, 2010 12:06 am

И от мен поздравления за отговорното отношение, не съм се съмнявал.

Но най-вече поздрави на юнаците за навършването на 8 месеца, да са ви живи, здрави, кални и щастливи :D

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Контакти:

Мнение от gvpekov » нед фев 21, 2010 12:27 am

Красен хайде да си ги кажем нещата както са . 4 от 5 мъжки кучета от това кучило са с крипторхизъм ( и ако някой има надежди да падне липсващия тестис - успех и ние се надяваме) за мен и за останалите членове от семейството това е генетично. Което говори и за евентуален проблем при женските поне според нас и 5та ветеринари с които сме говорили . Това което си поставил сме го чели няколко пъти в различни статии по темата . Мисля си че след като от няколко месеца се чака да падне 2ри тестис сме се поинтересували от темата . Това дали е медицинско състояние или заболяване е без значение (да не кажа че за мен лично медицинско състояние е да си здрав, да имаш пневмония или шизофрения - все тая все си е медицинско състояние)
Темата сме я създали за да се разбере за проблема , както клуба така и останалите собственици които имат женски кучета и най-вероятно не подозират за този проблем . Вече на кой ще му бъде забранено да се развъжда е работа на клуба - дали ще са само болните кучета , цялото кучило и дали ще се търси отговорност на развъдниците , това не е наша работа.
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

Отговори