Проблем с кучетата от развъдник Snow Cool ?

Всичко свързано с развъдната дейност на клуба. Правилници, кучила, съвети...
Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » пон мар 01, 2010 10:49 pm

Ако може да се съдите в друга тема или на лични съобщения . Темата беше друга .
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

Потребителски аватар
KBK and Ashley
Потребител
Регистриран: нед авг 09, 2009 9:21 pm

Мнение от KBK and Ashley » пон мар 01, 2010 11:54 pm

Да и аз ще съм много благодарен.Сигурно си имате накякакви различия, но честно казано 9-те семейства сме на друга тема...

Потребителски аватар
goldenadmin
Site Admin
Регистриран: пон окт 24, 2005 3:48 pm

Предупреждение

Мнение от goldenadmin » вт мар 02, 2010 2:02 am

Помолих и двама Ви да спрете, но май не сте ме разбрали.Ще бъда принуден да отстраня и двамата докато се разберете.

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » вт мар 02, 2010 2:06 am

Моля да не се отстранява никой, а просто или спорът да се изнесе в "Разни" или да минат на лични!

Засега не препоръчвам отстраняването на потребители.

Потребителски аватар
goldenadmin
Site Admin
Регистриран: пон окт 24, 2005 3:48 pm

Мнение от goldenadmin » вт мар 02, 2010 2:13 am

Не става въпрос за отстраняване а за временно ограничаване.
Ако желаят нека си отворят нова тема или да спорят на друго място.

Потребителски аватар
Tedi1808
Потребител
Регистриран: пон апр 06, 2009 1:00 pm

Мнение от Tedi1808 » ср мар 03, 2010 5:10 pm

Здравейте!
На 3 и 4 април в гр. Добрич ще се проведат 2 изложби.
Въпросът ми е: Дали ще можем да представим Аква на тях? Искаме да видим как ще бъде оценена от съдията, не заради друго. :)
Питам, защото бе писано, че крипторхите не се допускат до изложби.
Това важи ли и за женските, при които криптохизмът не се проявява? :roll:

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » ср мар 03, 2010 5:22 pm

По начало изложбите се провеждат, за да може да се определят кучетата, които са най-подходящи за развъждане! За това и там не се допускат кучета без родословие, те са в клас домашни любимци и не се развъждат! Криптохизмът изключва дадено куче от развъдната програма, следователно присъствието му на изложби е излишно...
Това са мои разъгдения!
Факт е че след като съдията не знае за проблема, то той няма да може и да разбере (като говорим за женско куче)! Вие сами преценявате, до колко това е лоялно/етично!
Но си мисля, че след като се знае за този проблем не би трябвало да ви допуснат до изложбата!
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » ср мар 03, 2010 5:27 pm

Не е коментирано дали и женските ще се изключват от развъдна дейност, Йоана.
Или поне аз не съм видяла такова решение да е взето от клуба. Мненията по въпроса са спорни, малко по-късно ще пусна още едно.
Според мен няма лошо да я заведете на изложбата. Пък дали ще се допуска до разплод или не - това вече ще трябва да се коментира и реши от органите на клуба.

Потребителски аватар
Tedi1808
Потребител
Регистриран: пон апр 06, 2009 1:00 pm

Мнение от Tedi1808 » ср мар 03, 2010 5:37 pm

Не отиваме за оценки, с които евентуално можем да я развъдим, искаме да видим как ще бъде оценена от съдията, дали е в стандарта, как се развива.
:)

Потребителски аватар
Joana
Потребител

Мнение от Joana » ср мар 03, 2010 5:37 pm

При положение, че всичките мъжки кученца са с криптохизъм ми се вижда доста ... Как да кажа.... Вижда ми се доста смело да се развъждат женските от същото кучило ! Но има си клуб в крайна сметка, той преценява тези неща! Има ли начин да се разбере кои кучета са изключени от развъдната програма и поради какви причини или такава информация не се разпространява?
Edit - постът ми е отговор на написаното от Мелина

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » ср мар 03, 2010 7:12 pm

Предполагам, че в случая ще се оповести тук, защото проблемът е публично достояние

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » ср мар 03, 2010 7:39 pm

Тъй като се чуха всякакви мнения по въпроса, някои - от статии, други - от анонимни ветеринари, реших да използвам контакта си с лекар, когото всички познават, и който може да застане зад думите си с име, а не просто да бъде цитиран в стил "Ами нашият ветеринар каза...". Споделих му за случая и го помолих да ми каже как той би постъпил. Ето и мнението на д-р Денис Новак:

"Ok, there is no clear way of knowing how the cryptorchism is genetically formed.
Both parents are involved for sure. The easiest and the safest approach is to exclude all those males that are without one or both testicles in the scrotum.
Because of gene recombination it is not clear should all litter mates be excluded as well.
Till now, no one is doing that.
...It is recessive way of passing the genes and really there is not clear cut.
...Being too aggressive at some things that are not so clear is not so wise. On the other hand, controls and position for follow up is something that can bring benefit to all...I'm always careful about exclusion of the dogs for some things that are not scientifically proven ( some studies showed that in some dogs and breed testicles were in place after 6 months of age, and those are real figures ok, real studies in Europe and in USA, not some forum rubbish ) It is recessive type and we do not know how many those kind a dogs we have in population - make sure that they are clear for hd ed , perhaps eyes as well and see what will be. "

"Няма ясен начин да се разбере как се оформя крипторхизмът генетично. Със сигурност и двамата родители са носители. Най-лесният и безопасен подход е да се изключат от разплод всички мъжки, при които един или и двата тестиса липсват.
Заради генна рекомбинация, не е сигурно дали всички от това кучило трябва да бъдат изключени. До този момент никой не постъпва така. Гените се предават по рецесивен път и наистина няма ясно становище. Да подхождаш прекалено агресивно към някои неща, които не са съвсем изяснени, не е особено мъдро. От друга страна контролът е нещо, което може да донесе изгода на всички...Аз винаги съм внимателен, когато става дума за изваждане на кучета поради научно недоказани причини (някои изследвания са показали, че при някои кучета и породи тестисите са си на мястото след 6 месечна възраст и това е факт - истински изследвания от Европа и САЩ, а не форумни глупости). Крипторхизмът е рецесивен тип и не знаем колко такива кучета има в една популация - уверете се, че нямат тазобедрена и лакътна дисплазия, а може би също и че очите им са чисти, и вижте какво ще се получи"

Накратко от мнението на Денис Новак и от разпитванията ми из ветеринарно-медицинския факултет: мъжките трябва да бъдат изключени, но това не е задължително за женските от кучилото.

Общо взето родителите също могат да не бъдат изключвани, защото е твърде вероятно при кръстосване с друг партньор, всичко да бъде в норма. Освен това при евентуално масово изключване, много генетичен материал (че и добър такъв) би могъл да се загуби за породата. Пример: генът за крипторхизма може да бъде скачен към гена за тъмна пигментация/цвят на козината/постав на ушите/цвета на очите и да се унаследява заедно с него. Да изключим всички кучета с такива белези?

Та...това са мненията, които мога да прибавя към случая. Надявам се да съм от полза.

Assassin
Потребител
Регистриран: ср авг 30, 2006 2:26 pm
Контакти:

Мнение от Assassin » ср мар 03, 2010 8:14 pm

Разбира се,че Аква може да учатва,киноложките изложби не са само за да се определи кое куче може да се разпложда.Независимо от какъв пол е кучето което предава крипторхизма,щом отговаря на условията и със него всичко е наред екстериорно може да участва.Затова изложбите се наричат екстериорни а не разплодни.

съдията.

Assassin
Потребител
Регистриран: ср авг 30, 2006 2:26 pm
Контакти:

Мнение от Assassin » ср мар 03, 2010 8:17 pm

Melina написа:Тъй като се чуха всякакви мнения по въпроса, някои - от статии, други - от анонимни ветеринари, реших да използвам контакта си с лекар, когото всички познават, и който може да застане зад думите си с име, а не просто да бъде цитиран в стил "Ами нашият ветеринар каза...". Споделих му за случая и го помолих да ми каже как той би постъпил. Ето и мнението на д-р Денис Новак:

"Ok, there is no clear way of knowing how the cryptorchism is genetically formed.
Both parents are involved for sure. The easiest and the safest approach is to exclude all those males that are without one or both testicles in the scrotum.
Because of gene recombination it is not clear should all litter mates be excluded as well.
Till now, no one is doing that.
...It is recessive way of passing the genes and really there is not clear cut.
...Being too aggressive at some things that are not so clear is not so wise. On the other hand, controls and position for follow up is something that can bring benefit to all...I'm always careful about exclusion of the dogs for some things that are not scientifically proven ( some studies showed that in some dogs and breed testicles were in place after 6 months of age, and those are real figures ok, real studies in Europe and in USA, not some forum rubbish ) It is recessive type and we do not know how many those kind a dogs we have in population - make sure that they are clear for hd ed , perhaps eyes as well and see what will be. "

"Няма ясен начин да се разбере как се оформя крипторхизмът генетично. Със сигурност и двамата родители са носители. Най-лесният и безопасен подход е да се изключат от разплод всички мъжки, при които един или и двата тестиса липсват.
Заради генна рекомбинация, не е сигурно дали всички от това кучило трябва да бъдат изключени. До този момент никой не постъпва така. Гените се предават по рецесивен път и наистина няма ясно становище. Да подхождаш прекалено агресивно към някои неща, които не са съвсем изяснени, не е особено мъдро. От друга страна контролът е нещо, което може да донесе изгода на всички...Аз винаги съм внимателен, когато става дума за изваждане на кучета поради научно недоказани причини (някои изследвания са показали, че при някои кучета и породи тестисите са си на мястото след 6 месечна възраст и това е факт - истински изследвания от Европа и САЩ, а не форумни глупости). Крипторхизмът е рецесивен тип и не знаем колко такива кучета има в една популация - уверете се, че нямат тазобедрена и лакътна дисплазия, а може би също и че очите им са чисти, и вижте какво ще се получи"

Накратко от мнението на Денис Новак и от разпитванията ми из ветеринарно-медицинския факултет: мъжките трябва да бъдат изключени, но това не е задължително за женските от кучилото.

Общо взето родителите също могат да не бъдат изключвани, защото е твърде вероятно при кръстосване с друг партньор, всичко да бъде в норма. Освен това при евентуално масово изключване, много генетичен материал (че и добър такъв) би могъл да се загуби за породата. Пример: генът за крипторхизма може да бъде скачен към гена за тъмна пигментация/цвят на козината/постав на ушите/цвета на очите и да се унаследява заедно с него. Да изключим всички кучета с такива белези?

Та...това са мненията, които мога да прибавя към случая. Надявам се да съм от полза.
НАПЪЛНО СЪМ СЪГЛАСЕН

Потребителски аватар
Joana
Потребител

Мнение от Joana » ср мар 03, 2010 8:50 pm

Assassin написа:Разбира се,че Аква може да учатва,киноложките изложби не са само за да се определи кое куче може да се разпложда.Независимо от какъв пол е кучето което предава крипторхизма,щом отговаря на условията и със него всичко е наред екстериорно може да участва.Затова изложбите се наричат екстериорни а не разплодни.

съдията.
Тогава защо кучета с криптохизъм не се допускат до изложби ?

Отговори