Кастрацията и след това

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » пет ное 29, 2013 10:35 am

Не се притеснявай! Минава им бързо, Рей имаше малко диискомфорт, когато сяда, но и това изчезна за седмица! И на мен ми беше криво, че го подлагам на това, въпреки че смятах, че е за негово добро. Знаейки как му се отрази кастрацията съжалявам само за това, че не го направихме по-рано. Той постоянно иска да си играе, все едно е кутре, това за мен е най-хубавата част. Стискам палци всичко да мине бързо и леко.
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Brego
Потребител
Регистриран: пет фев 10, 2012 9:56 am

Мнение от Brego » пет ное 29, 2013 10:50 am

Благодаря! :)
На Брего не му липсва желание за игра, даже напротив - много е емоционален .. твърде бих казала и много се превъзбужда, надявам се на обратния ефект - мъъъничко да се кротне хахах :)

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » пон дек 02, 2013 2:50 pm

Браво на Брего, сигурна съм, че добре ще му се отрази !

Аз да си кажа моите терзания пак..

Планираме догодина да кастрираме Дейви. Малко е тъпо обаче, че ще остане без поколение, защото има 4 оценки "отличен", изследвания за дисплазия, много спокоен темперамент, послушен и умен е, всички казват, че е много красив в муцуната. Но съм спирала десетки предложени в стил "аз имам една женска, дали да не ги съберем", защото нали си има клубни правила. Да, но за човек, който няма стотици свободни часове да прави сайт на кучето и да го "рекламира" по десетки изложби, почти няма шанс.

Аз не искам пари или нещо подобно, просто щеше да е хубаво да знам, че по света има още няколко малки като него Smile

А скоро този шанс ще се загуби като го кастрираме.

Чудя се дали постъпвам правилно- с непускането на случайни голдънки и с кастрацията, затова си пиша размислите тук...Знам, че светът няма да стане по-добър или по-лош с неговите 7-8 бебета, но си ме гложди Smile

И втори въпрос- той има склонност да пълнее, дали кастрацията ще влоши това? На разходка не тича толкова, колкото да седи и да души , затова дори и 2 часа да сме навън, явно няма голям ефект...

Потребителски аватар
KraaaS
Потребител
Регистриран: пон сеп 26, 2011 3:58 pm

Мнение от KraaaS » пон дек 02, 2013 3:02 pm

От 2 год. не съм забелязал кастрацията да има нещо общо с пълнеенето. Като му давам да яде повече, пълнее, като си му давам колкото трябва да яде си е перфектен.

Потребителски аватар
Joana
Потребител

Мнение от Joana » пон дек 02, 2013 3:52 pm

Korneliq, не се терзайте прекалено. Не всяко родословно куче трябва непременно да има поколение. Разбира се, че сте постъпвали правилно като сте отказвали да го пускате на разни желаещи, колко по-неприятно е да се чудиш къде са малките на кучетото, отколкото просто да не е имало такива. Хората, които развъждат безотговорно, демек междусъседското развъждане и всякакви там борси, те нямат лукса да подбират стопаните, те ги дават на които се появи. Да не говорим, че аз не съм чула за някой да е направил снимки за дисплазия. Как ще се чувствате, ако някое от кученцата не може да ходи, защото на майката никой не си е направил труда да разбере дали има или няма проблеми със ставите? Или ако някое от кученцата се окаже на улицата? Вързано на верига в нечий двор?
А и в крайна сметка хората занимаващи се с развъждане не биха правили компромиси, естествено е да се спрат на мъжки, който е най-добрият за тях отт ези, които могат да изберат.
Аз съм сигурна, че вашето момче е чудесно, със или без поколение той е вашето куче, той няма да страда от това, че си няма деца.
Има толкова много кучета без дом, че без причинното и нецеленасочено плодене трябва да се забрани.

Как е Брего след кастрацията?

Brego
Потребител
Регистриран: пет фев 10, 2012 9:56 am

Мнение от Brego » ср дек 04, 2013 9:51 am

Такаа, да споделя опит.
Кастрацията не мина както го очаквах. Имаше усложнение, не толкова страшно, но достатъчно, че да се изплаша до смърт. Брего се оказал доста надарен, за това се е наложило лекарите да направят по-голям разрез, за да извадят тестисите. Следващият проблем дойде в момента, в който бубето се събуди 30 мин. след операцията и веднага поиска да стане, първите 10 мин. само се опитваше, но упойките не му позволяваха, след това започна да се опитва да ходи, но най-неприятното беше, че започна да си ближе раната. Веднага го закарахме при лекарите, наложи се да го зашият, защото раната кървеше (всичко това стана в рамките на един час след операцията). Вечерта му свалихме конците и най-доброто решение, което направихме беше да му сложим яка (вярно, прилича на лампа, но наистина помага да не се ближе). От събота до сега Брего е с лапмата на главата, махнем ли я, веднага започва едно близане, вчера го оставих за половин час без яката - не спря да се ближе и пак отвори раната, така че пак е с лампата и съм решила да е с нея докато не се затвори раната. Въобще не е на кеф, че са му ограничени движенията и явно много го сърби, защото постоянно иска да се ближе. Доста е изнервен покрай цялата тази история, а ние си изкарахме акъла подобаващо. Та общо взето сега се мразя за това, което му причиних. Надявам се скоро да се оправи и да бъде същият лудетина, който беше преди това, защото много ми липсва.
Относно разходките, махаме му яката. Това са моментите, в които е спокоен и щастлив, и не спира да се усмихва :).
Само искам да уточня, че лекарите си свършиха работата чудесно, причината да се стигне до тук е в Брего, защото е твърде енергичен и емоционален, ако не се беше събудил толкова бързо от упойката и не се беше опитал да ходи и да се ближе, нещата щяха да бъдат много различни.
Благодаря на д-р Георгиев и д-р Златев от ветеринарна клиника "Гергьовче" - Враца за доброто отношение и вниманието, което отделиха!

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » ср дек 04, 2013 11:52 am

Яката е добро решение, според мен е задължителна след кастрация.

Бъки (другото ни куче) беше с нея около седмица след кастрацията, изобщо не сме я сваляли. Сложиха му я в самата клиника преди да ни го върнат.

Брего ще си бъде същият съвсем скоро, според мен правилно сте постъпили, не се терзайте!

Бъки стана много по-послушен, не се дърпа, много играе, иначе си е същият енергичен дивак и много кльощав :lol:

Потребителски аватар
Joana
Потребител

Мнение от Joana » пет дек 06, 2013 1:00 pm

Ще мине и той ще забрави всичко много бързо. И при нас имаше близане, но явно не го е дразнело чак толкова защото само с "не" се спираше. И аз се мразех в момента, в който го оставих при лекаря, но сега съм сигурна, че това беше правилното решение, изобщо не съжалявам за временния дискомфорт, който имаше тогава. Всичко ще е наред, страшното е минало!

Отговори