Родословия и развъждане - отново

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
Iglika
Потребител
Регистриран: пон ное 21, 2005 7:12 pm
Контакти:

Мнение от Iglika » вт фев 12, 2008 7:35 am

Аз да питам, понеже съм си мислила за снимки за лакътна дисплазия къде смятате да ги правите и кой ще ги чете? На мен основното ми притеснение е че май освен в Стара Загора няма кой друг да го прави.
Изображениеwww.bglabradors.com

mirosss
Потребител
Регистриран: съб яну 10, 2009 12:46 pm

Мнение от mirosss » съб яну 17, 2009 12:26 pm

Отскоро чета вашия сайт и ми харесват темите във форумите. За съйаление аз май се оказах от хората който първо купуват а после четат. Просто купуването на първото ми кученце стана спонтанно и е от зоомагазин без родословие. Въпреки всичко кучето е много красиво (даже като гледах някои снимки във сайта на кучета с родословие смея да твърдя че моята Рия е по красива и има всички отличителни белези на Голден Ретривър за разлика от тези които видях). Относно темата искам да ви кажа че сте много прави за запазването и развиването на породата, но не мисля, че тази хартийка която имате а аз нямам доказва че вашето куче е по Голден от моето! Също така смятам да заплодя моята Рия със красив мъжкар със или без родословие и да направя щастливи и други хора като мен. Няма да ви описвам колко са прекрасни тези създания. Искам да ви попитам не е ли по разумно това, че отговаря ли някое куче на външен вид и нрав на породата и се изследва за наследствени заболявания достатъчно условие да има поколение и сертификат за принадлежност към породата? Защото от прегледа ми на форумите става ясно че куче което иджа от Словакия и има родословие но прилича на кокер е по истинко от моята красавица! Все пак йивеем в България! :D :) :P :lol:

mirosss
Потребител

Мнение от mirosss » съб яну 17, 2009 12:44 pm

Красене като отговорен председател би ли оговорил нещо? Също така на предния вапрос защото мисля че е важен (за снимките). А също да те попитам ти от твоето куче имаш ли поколение като не си сигурен за родословието му председателю?

Потребителски аватар
Andi&Eli
Потребител
Регистриран: вт яну 13, 2009 12:33 pm

Мнение от Andi&Eli » съб яну 17, 2009 12:59 pm

но не мисля, че тази хартийка която имате а аз нямам доказва че вашето куче е по Голден от моето! Също така смятам да заплодя моята Рия със красив мъжкар със или без родословие и да направя щастливи и други хора като мен.
Само едно можем да кажем - ХВАЛА тебе!!
Изцяло споделяме мнението ти!!
... In Dreams and in Love there are NO impossibilities ...

Потребителски аватар
Andi&Eli
Потребител

Мнение от Andi&Eli » съб яну 17, 2009 1:07 pm

На Общото събрание на клуба, проведено на 10.02.2008 бяха направени следните допълнения и промени в Правилника за селекция и развъждане:

1.От 01.03.2008 за допускане до развъдна дейност става задължително изследването за лакътна дисплазия (прави се едновременно с това за тазобедрена дисплазия; не е задължително за кучетата, които вече са допуснати до равъждане)
Какво значи това? Че не може да си пуснем кучето на женска, на която стопанина го е харесал?

Това не го възприемаме и няма да сме членове на клуба..
Ще си комуникираме във форума, тук има готини хора, споделят се мнения, ценни съвети...

Това е третото ми куче (обаче сега сме с жената, предишните си бяха само мои), предишните две си бяха със всички документи и сертификати, но това не ми пречеше да си ги заплодявам както аз си искам (предишните ми бяха женски - немска овчарка и доберманка).

С жена ми смятаме, че това да отглеждаш животинка (в случая ретривър) НЕ Е БИЗНЕС, а удоволствие!!

mirosss
Потребител

Мнение от mirosss » съб яну 17, 2009 1:12 pm

Благодаря Анди и Ели. Просто изразих мнение и очаквам отговора на председателя на клуба за да можем да дискутираме темата защото мисля че е важна. Ако мислите по същия начин като мен моля споделете и вашето мнение. Искам да поясня, че не се чувствам излъган от зоомагазина защото получих това което исках. Красиво умно и много добро куче което както казах смятам да заплодя за да направя и други хора щасливи.

Потребителски аватар
Andi&Eli
Потребител

Мнение от Andi&Eli » съб яну 17, 2009 1:17 pm

Ние взехме нашия хубавец по обява, оказа се, че и на предишните собственици е бил подарен, но това не го прави по-малко голдън ретривър (както казва mirosss)
За повече подробности ТУК

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » съб яну 17, 2009 1:34 pm

mirosss написа:...даже като гледах някои снимки във сайта на кучета с родословие смея да твърдя че моята Рия е по красива и има всички отличителни белези на Голден Ретривър за разлика от тези които видях
'

Първо - благодаря за комплимента!
Тук никой не съм чула да обиди по такъв начин някое куче - родословно или не.

Второ - а случайно да ви е минало през ума, че освен външния вид, важен е и генетичният материал? - здраве, наследствени болести, характер...?

Ясно е, че колкото и да пишем, колкото и да обясняваме, някои хора пак си пилят тяхното. Дано дойде ден, в който ще осъзнаете какво означава тази "хартийка".
За съжаление до този момент, ще създадете куп кученца с неустановен произход и, недай си Боже, с куп наследствени болести, които да утежняват както техния живот, така и този на стопаните им.

Има 1000 теми по този въпрос. Прочетете ги пак, този път си отворете хубаво очите и се замислете. Чак след това развъждайте безразборно.

mirosss
Потребител

Мнение от mirosss » съб яну 17, 2009 1:48 pm

Melina по скоро ти си отвори очите защото ако прочетеш още веднъж ще разбереш (може би), че аз питам и имам желание да направя тези прегледи на моето куче (перди да го заплодя и да направя "БЕЗРАЗБОРНОТО" и може би безобразно за теб развъждане)! Също така мисля че "Има много теми по които е писано" и други коментари от сорта не са полезни никому! както Анди и Ели писаха отглеждането на ретривър НЕ Е И НЕ ТРЯБВА ДА Е БИЗНЕС А УДОВОЛСТВИЕ. Също така след по внимателен прочит ще видеш (може би) че родословието или "хартийката" в България нямат необходимата гаранция за пройзхода на кучето. Прости ми невежеството, но мисля че ще е по полезно за всички да дискотираме и да си помагаме а не да се заяждаме и да си мерим РОДОСЛОВИЯТА!!! :D :lol: :D

Потребителски аватар
Andi&Eli
Потребител

Мнение от Andi&Eli » съб яну 17, 2009 1:50 pm

Дано дойде ден, в който ще осъзнаете какво означава тази "хартийка".
Не се обиждай, ама хич не е хубаво някой да се взима много на сериозно - това не е качество...
Второ - а случайно да ви е минало през ума, че освен външния вид, важен е и генетичният материал? - здраве, наследствени болести, характер...?
Кой и как ще ми докаже какво е било преди 3 поколения? Хартийката ли? :D
За съжаление до този момент, ще създадете куп кученца с неустановен произход и, недай си Боже, с куп наследствени болести, които да утежняват както техния живот, така и този на стопаните им.
Без коментар...
Прочетете ги пак, този път си отворете хубаво очите и се замислете.
Горките ние невежи и слепци...

Не се сърди, не се заяждам, просто те критикувам публично!!

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » съб яну 17, 2009 2:04 pm

Не се заяждам. Критикувам публично ;)
С изследвания не може да се установят всички болести. ТД се предава през повече от 10 поколения.
В България има както измамници, така и съвестни и отговорни хора, които не фалшифицират родословия и развъждат съвестно.
Това, че развъждането става според правилата на клуба, не го превръща в бизнес. Съмнявам се някой от тук да си изкарва хляба с такъв "занаят".
Да, ние дискУтираме и разговаряме и никога не съм си позволила да обиждам или пренебрегвам някое куче заради произхода му. То така или иначе е създадено, душичката не е виновна за нищо - заслужава любов. miross, някъде да сте забелзязали да парадирам с произхода на кучето си? Моля, без такива заяждания.
Andi&Eli, не всички са измамници, понякога "хартийката" доказва произхода и не сте прави да поставяте всички развъдчици под един знаменател и да ги обвинявате в измама.
Тук има много хора, които са били неинформирани,когато са взели домашния си любимец. Не е важно това. Важното е след като е прочетена информацията, тя да се разбере и осмисли и да не се правят едни и същи грешки.

За улеснение:

http://bulgoldens.com/forum/viewtopic.php?t=1257

http://bulgoldens.com/forum/viewtopic.php?t=263

http://bulgoldens.com/forum/viewtopic.php?t=236

П.П. mirosss, благодаря за намека относно умствените ми възможности. Не е тук мястото да обиждаме нито кучетата, нито другите потребители.

Потребителски аватар
Andi&Eli
Потребител

Мнение от Andi&Eli » съб яну 17, 2009 2:11 pm

Благодарим за линковете, но сме изчели целия форум, относно поставянето под общ знаменател на развъдниците - ми не сме казали, че са измамници, имаме от кого да разберем точната информация за всеки един и за персонала му :D

Относно:
Тук има много хора, които са били неинформирани,когато са взели домашния си любимец. Не е важно това. Важното е след като е прочетена информацията, тя да се разбере и осмисли и да не се правят едни и същи грешки.
Ми на нас не ни пука дали е болно животинчето, вярно, че е неприятно, но ще си го гледаме и ще се грижим за него, независимо какво е...

Потребителски аватар
Tino1904
Потребител
Регистриран: съб сеп 29, 2007 8:16 pm

Мнение от Tino1904 » съб яну 17, 2009 2:15 pm

Ще пусна коментар по темата по простата причина , че в момента съм засегната лично . Чочо / Амбасадор / куца на предното дясно краче вече два месяца , лекарите , през които е минато с нашият проблем , е шестима , от наблюдаващия ни лекар до професор Аминков , също така през главния лекар на зоологическата градина , още " Син кръст" и вече не помня още през кой . Диагнозите са шест - от нищо му няма - възрастно е , до най - тежката - лакътна дисплазия . Другите в кучилото не куцат , за по- осведомените във този форум е ясно , че Чочо е куче с родословие . Трябва да се направи още една снимка , каза Аминков , този път да е с пълна упойка - няма да я правя сега , рано е , а и не виждам смисъл - единия лекар казва , че е твърде рано , за да се види нещо конкретно , другият директно слага диагнозата - дисплазия . Е , аман . Заведох го при моят рехабилитатор , тъй като цял живот съм спортист и имам такъв в личния си арсенал , та човека много се смя в началото - не му се случвало да преглежда куче , но Чочко чак заспа по время на прегледа - друго си е мека маса , топла стая и лека музика :lol: . Нищо му няма , ама куца ! Дано ни мине скоро , не спорете за глупости , всичко се случва - със или без родословие явно , опитахме да си спестим разправиите с наследственните болести , но ако се окаже нещо таково - добре , ще го приемем, ще се научим да живеем с него и ще търсим друг муж за Чара :D

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » съб яну 17, 2009 2:19 pm

Ми и на мен не би ми пукало дали ми е болно животинчето или не - пак ще си го обичам по същия начин, но в случай, че мога да предотвратя създаването на други кученца, които да страдат, бих преодоляла желанието си да правя моето куче "мама" или "татко" и да гушкам малките пухчовци.

mirosss
Потребител

Мнение от mirosss » съб яну 17, 2009 2:48 pm

Първо на твоя коментар че ТД се предава през 10 поколения малко математика - едно куче живее средно 12-15 години откога породата е в България и откога има БГРК 150 години ли?
И второ както Тino писа за Чочо това че е родословно не гарантира че няма да има наследствени болести.
Много съжалявам за Чочо дано е не излезе дисплазия а нещо временно и да се радвате още дълго на хубави моменти заедно. Влязох във форума с вапроси на който така и не получих отговори но ще продължавам да следя мненията и опита ви, за което ви Благодаря.

С изключение на Melina която явно найстина се взима много на сериозно и сигурно знае роднините на кучето си до 9 коляно. Също така не виждам ползотворна дискусия или помощ в нейно лице!!! :D :) :D

Отговори