Предотвратяване на евентуална дисплазия

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
люлюш
Потребител
Регистриран: съб апр 04, 2009 5:05 pm
Контакти:

Предотвратяване на евентуална дисплазия

Мнение от люлюш » ср юни 03, 2009 8:54 pm

Здравейте,още съм неука по темата относна дисплазията при тази порода и искам да науча повече!
Може да ви се стори налудничаво,но от няколко дни на сам ми се върти една мисъл в главата,възможно ли е при всекидневно спортуване - тичане или аджилите (ако има къде де) поне малко да се намали процента за евентуална дислазия или това ще допринесе за нея?
Не казвам,че всеки един представител на породата трябва да страда от дисплазия!
Ако има подобна тема моля тази да бъде изтрита или тема,в която да задада въпроса си моля мод да ме насочи :) и ако има някакви мнения по страната ми тема,моля да ги изразите :)
Няма злобни кучета,има глупави хора

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » чет юни 04, 2009 10:47 am

Люлюш, виждам че никой не ти е отговорил на въпросите, а си мисля, че питаш много важни неща. Диспазията бива два вида:
-наследствена - предава се от поколение на поколение
-придобита - вследствие на лоши грижи/неподходяща храна, небалансирана храна, допускане на младо куче да напълнее/, прекалено голямо натоварване на ставите, докато кученцето расте/големи преходи, скачене от високи места, позволяване да слиза по стълбите/
За да се намалят случаите на наследствена дисплазия, преди да се допуснат мъжки и женски голдън до разплод се правят рентгенови снимки за лакътня и тазобедрена дисплазия и ако резултатите са добри, връзката се допуска. Виж при придобитата дисплазия, там собственикът на кучето носи отговорност за нея.
На конкретния ти въпрос за аджилити, ако кученцето е под 15 месеца аджилито не е никак препоръчителното. Тичането, стига да е в границите на нормалното, никакви колела, ролери и т.н преди 15 месеца, не е опасно. Най-доброто за младо куче си остава плуването - ставите не се натоварват толкова, а и знаеш колко обичат водата нашите кучета :)

Потребителски аватар
люлюш
Потребител
Контакти:

Мнение от люлюш » чет юни 04, 2009 11:56 am

Виж това за плуването не се бях сетила,това им е страста на голдънците :D
Да наистина за придобитата дисплазия отговорност си носи собственика,значи ако тича поне за по 15 минути,млако кученце няма да му навреди,тъй като едно подрастващо куче е диво и щастливо щом му се махне повода :D
Мерси много за отговора :)

Потребителски аватар
Alex&Sunny
Потребител
Регистриран: пон сеп 07, 2009 2:02 pm

Мнение от Alex&Sunny » вт сеп 15, 2009 9:36 am

Вчера бяхме с малката на втора ваксина. Някакъв млад лекар веднага ни стресира, че 50 % от голдъните имали дисплазия и да взимаме мерки отрано. Още с третата ваксина трябвало да го прегледа и ортопед, който проверявал ставите?!! На мен това ми се стори много странно, на такова малко кученце как точно ще му проверят ставите. Казах му, че сме чели, че рентгенови снимки за диагностициране се правят на 15 месечна възраст, а той ни разправя, че тогава било много късно?! На мен това ми звучи адски несериозно, дали не искат само пари от хората да измъкват. Да не говоря, че за ваксинирането ни взеха 10 лева за ваксина и 30 лева за преглед, който се състоеше в това да измерят температурата на кучето. Нито тегло, нито уши, нито го погледнаха дори. Боднаха го на един стол в коридора, за да не я слагаме на масата, където вкарват всички кучета... Вашето мнение, само за пари ли измислят такива нови мотоди :?:

Потребителски аватар
svetlana_ahladova
Потребител
Регистриран: вт юни 17, 2008 6:18 am
Контакти:

Мнение от svetlana_ahladova » вт сеп 15, 2009 9:50 am

Сменете вета. Иначе като превенция на дисплазията, това, което може да направите на този етап е правилно хранене, да не напълнява, да не слиза и да се качва по стълби.

Потребителски аватар
Alex&Sunny
Потребител

Мнение от Alex&Sunny » вт сеп 15, 2009 10:19 am

Това не е "нашия" ветеринар, просто знам, че работят денонощно и ние отидохме след 8 вечерта. Става въпрос за клиниката в Младост 1А, Анимо, за която по принцип бях чувала добри отзиви!

Потребителски аватар
люлюш
Потребител
Контакти:

Мнение от люлюш » вт сеп 15, 2009 12:43 pm

Офф

Анимо за мен са много лоши лекари!

Кучето ми страда от сърдечна недостатъчност и преди години се влуши.Заведохме го в Анимо там му влушиха състоянието и му засегнаха нерв и в момента на едната предна лапа има тикове.

Това е мое лично мнение.
Само ви предлагам да потърсите друг ветеринарен лекар,защото наистина на такова малко кученце трудно ще му определят дали има или няма дисплазия при условие,че то още се развива!

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » вт сеп 15, 2009 2:38 pm

Не знам как точно да се изразя, но човек не трябва да има сляпо доверие на всеки ветеринар. Има такива, които са съвестни, "горят" в работата си, винаги са готови да помогнат и не ги е срам да си признаят, когато не разбират от нещо или не са сигурни. Има обаче и такива, които всичко знаят, не търпят чуждо мнение и с цел да не изпуснат още един пациент (може да се чете и като "клиент), са готови да дават мнение по всеки един въпрос.

В случая не мисля, че преглед от ортопед на 3-месечна възраст ще докаже или отхвърли наличие на дисплазия. Не случайно почти навсякъде се препоръчва снимките да се правят след 12-месечна възраст.

Потребителски аватар
Alex&Sunny
Потребител

Мнение от Alex&Sunny » ср сеп 16, 2009 12:28 pm

Мерси за мненията! За мен това си е чиста злоупотреба с цел да измъкнат повече пари от грижовните стопани :evil:

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » ср сеп 16, 2009 1:19 pm

На Бел искаха да правят снимка още преди 3 месеца,а Бел сега е на 10 месеца! :? Така че-да.Възползват се от грижата на стопаните В НЯКОИ СЛУЧАИ.
ИзображениеИзображение

freya
Потребител
Регистриран: вт ное 22, 2005 12:43 pm

Мнение от freya » ср сеп 16, 2009 4:44 pm

Нищо лично!
Лолюш - пише се влошавам, а не влушавам!:wink:
А иначе плуването му е майката, но не дай боже дисплазия и то в тежка степен. Все пак за леките степени, като че ли засилената мускулатура в ставата може да поеме част от нейните функции и това помага. Но както писа Валя, докато кученцето не порастне не бива да се претоварва.
Фрея-Белята
Всички гризат, някои гризат повече!

Потребителски аватар
люлюш
Потребител
Контакти:

Мнение от люлюш » ср сеп 16, 2009 8:55 pm

Мерси за поправката,моя грешка!

Потребителски аватар
Mojo
Потребител
Регистриран: нед авг 30, 2009 9:43 am

Мнение от Mojo » пон окт 19, 2009 10:07 am

Прочетох в по-горните мнения, че не е хубаво малкото кученце да слиза по стълби. Живея на втория етаж и нямаме асансьор. Кученцето вече минава 10кг. и ми е трудно да го нося. Как да се справям с пустите стълби?!?!?
Изображение

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » пон окт 19, 2009 10:20 am

След като е за негово добро, стискаш зъби и носиш :wink:

Потребителски аватар
Alex&Sunny
Потребител

Мнение от Alex&Sunny » пон окт 19, 2009 11:05 am

Все пак кога вече може спокойно да слиза по стълби? Не е само до тежина, разбойниците стават неудържими. Ние минаваме половин стълбище от асансьора до долу, в началото я вдигах, защото и тя се спираше, но сега тича напред, не е бебе вече :)
Изображение

Отговори