Голдъни, водачи на слепи хора

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Голдъни, водачи на слепи хора

Мнение от korneliq » чет юли 16, 2009 6:29 pm

Здравейте, скъпо голденско семейство,
Тъй като още не съм намерила кученце, и много хора почнаха да ме плашат "ти знаеш ли с какво се захващаш", ми дойде следната идея. Знам, че има фондация "Очи на 4 лапи" за обучение на голдъни и лабрадори в приемни семейства. Отворих сайта на фондацията, но е доста "постен".

Накратко: ако те одобрят за приемно семейство, ти дават кученце на 2 месеца, което гледаш и водиш на училище, докато стане на година. После го връщаш на фондацията :(

Много хора ме съветват преди да си взема мое куче, да опитам да гледам куче-водач. Но никой познат няма реален опит с това. Някой от вас бил е приемен родител? Може ли да ми каже повече?

Най-много ме притеснява мъката, когато трябва да го върнеш. Но пък поне знаеш, дали това е твоята порода.

Освен това за "родители", които са на работа от 9 до 6, възможно ли е с училището? Колко е редовно и колко строго посещението? Това си е отговорно, защото слепият човек ще разчита изцяло на кучето, но ако уроците са през деня, няма как да посещаваме.

Изобщо който има опит- личен или с познати- нека разкаже повече и ме посъветвайте дали е добра идея.

Но много ме мъчи това как ще го загубиш само на година, когато е станал "твоето" куче :( И двамата с мъжа ми лесно се привързваме иии не знам другите хора как се справят с това и дали си заслужава

Мерси предварително за отговорите :)

armani9208
Потребител
Регистриран: нед яну 04, 2009 10:32 pm

Мнение от armani9208 » чет юли 16, 2009 9:58 pm

Здрасти
Моето мнение е ,че ти дават кученцето точно в моментите ,в които ще пишка и ака вкъщи, и грижите са най- големи!!! И едни от най-важните неща къде да пишка и ака и как да се държи ще го научиш ти, а не училището :? :?
През тези 10 месеца, в който ще е с теб ще го обикниш най-силно... според мене това не е добре измислино от гледна точка на стопаните...
Обисли това е важно решение и не е за ден два .... :wink:

Потребителски аватар
люлюш
Потребител
Регистриран: съб апр 04, 2009 5:05 pm
Контакти:

Мнение от люлюш » чет юли 16, 2009 11:32 pm

Здравей,аз също исках да си взема кученце от "Очи на четири лапи",но Марина ми отвори очите с една дума казано,че ще се привържа адски много към това същество и накрая ще е много трудно като трябва да го върнеш.Уроците предполагам се провеждат през деня,това е една от пречините пореди,които се отказах,защото и аз немога ... помисли си добре както каза armani не е за ден два!
Няма злобни кучета,има глупави хора

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » пет юли 17, 2009 8:52 am

armani9208 фондацията няма за цел да те прецака като гледаш куче, което после ще стане водач - това си е лично твой избор! От самото начало трябва да си наясно, че това куче не е твое! Аз съм на мнение, че за да станеш приемно семейство трябва да си го решил със сигурност и да си наясно с какво се захващаш, както korneliq казва това е изключително отговорна работа!
Също така смятам, че голдъна е порода за почти всеки - стига да нямаш проблеми с дълги разходки и доста косми вкъщи!
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » пет юли 17, 2009 9:27 am

korneliq, пиши, ако искаш лично съобщение на mi6eto_i_ashley, тя притежава куче от фондацията. Може би тя има актуална информация по твоите въпроси.

Имай предвид, че голяма процент на кучетата отпадат от програмата и остават като домашни любимци в приемните си семейства. Аз също познавам такова куче.

Потребителски аватар
Maya
Потребител
Регистриран: нед яну 25, 2009 11:39 pm

Мнение от Maya » пет юли 17, 2009 9:45 am

Здравей Корнелия,
Ето цитат от уеб станицата на Очи на четири лапи:
"Нито ден не трябва да забравяте, че това не е вашето куче и че след една година ще трябва да ни го върнете"
Не е редно да експериментираш със бъдещо куче-водач, само за да провериш дали си способна да отглеждаш животинка или пък да разбереш дали голдън ретривър е породата за теб!!! Като решиш да бъдеш приемен стопанин имаш много по-голяма отговорност - да допринесеш на обществото и най-вече да помогнеш на човек в нужда! Не бива да подхождаш към това от егоистични подбуди, а като към благородна кауза. Не забравяй, че има хора, които ще се нуждаят много повече от мъника отколкото ти!
Освен това от фондацията, доколкото знам, провеждат психо тест, за да разберат дали приемното семейство ще се справи с раздялата.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » пет юли 17, 2009 10:16 am

Мая,
разбира се, че не гледам на това като на експеримент. Ако нямах желание да помогна на някого, нямаше да си го помислям. Точно това, че каузата е И благородна, може да ме мотивира. Иначе не бих изоставила куче, след като съм се привързала към него. И разбира се, че ще гледам отговорно, АКО реша.

Това, че някои кучета остават в дома, не е голяма утеха. Ако живеея с тази надежда, а после се окаже, че кучето ще си замине- е съвсем гадно. И някак много е неприятно да не знаеш- ще остане ли с теб, или ще си го вземат. По-добре поне да е сигурно...

А иначе спокойно, няма да реша за ден-два- напротив, даже много се мотая, дори с решението "да взема ли голдън", или по-скоро "кога да взема голдън" се бавя вече няколко месеца...

По последната точка- чудя се дали да си вземем куче, докато сме само двамата с приятеля ми, или да изчакаме живот и здраве когато имаме деца и всичко да е накуп. И двете имат плюсове и минуси- хубаво ще е сега да му обръщаме внимание само на Кучо, без да се разкъсваме на няколко фронта, но пък ставаме отговорни "родители" от ранна възраст и малко или много трябва да си сменим начина на живот и да се откажем от "свободата" си още от сега.

Даам, това е малко лирично отклонение, макар че и за него приемам съвети (даже повече, че идеята за куче-водач нещо не се хареса от мъжката половина (казано конкретно, каза ми "забрави" :))) )

Потребителски аватар
danger4e
Потребител
Регистриран: чет сеп 25, 2008 4:04 pm

Мнение от danger4e » пет юли 17, 2009 1:00 pm

Аз също мислех по този въпрос, преди да взема Арчи. Вървеше една реклама и съответно, който и да е ще бъде привлечен от идеята и от малките пухкави топки, които показват. Сега обаче се радвам много, че не направих това :wink: , Арчи е вече на година и не мога и за миг да си представя, че сега можеше да го връна или да се разделя с него. Преди да си го изпита човек, не може да разбере за какво говорим всички тук. И на мен ми беше малко странно, но вече разбрах :wink: .
А доколкото това с децата, аз съм в същото положение и съм щастлива, че взех куче преди това, за да се радваме след време (живот и здраве) на бебе + пораснало, възпитано и добро куче :lol:!
Успех, рано или късно всичко си идва на мястото :wink: .
Изображение

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » пет юли 17, 2009 1:14 pm

korneliq, какво значи да се откажеш от 'свободата' си? За мен свободата е вечерната разходка до къснo в парка през лятото, пролетното ходене на язовир и зимното бродене из пак същия студен парк. Ще откриеш, че тази 'свобода' е много по-хубаво от всичко познато до сега. Но ако прекалено много се колебаеш...

Потребителски аватар
Veselin
Потребител
Регистриран: чет юни 18, 2009 10:34 am

Мнение от Veselin » пет юли 17, 2009 2:20 pm

Според мен по-добре не се захващай с това. И аз съм мислил преди за тази програма, но се отказах набързо, понеже бях сигурен, че няма да искам да върна кученцето. :( И ще ми бъде много по-мъчно, ако след време го видя да изпълнява задължението си към друг стопанин. Пък и мисля, че на повечето хора ще им е трудно да върнат кученцето, понеже вече ще е станало член на семейството.
Според мен няма нищо по-хубаво и по-разтоварващо от разходките с кучо! От това да скиташ с него и да го правиш щастлив. Човек се чувства щастлив, когато и кучето му е щастливо. А Голдъните, доколкото знам, страшно много обичат разходките, особено ако може да са по-дълги.

topsi
Потребител
Регистриран: пон ное 21, 2005 6:02 pm

Мнение от topsi » нед юли 19, 2009 2:57 pm

Напоследък чувам за друг проблем , ти си се настрйл че гледаш кучето само 1 година , а се оказва че фондацията след тази година не иска да си го вземе.Лошото е че и семейството не иска да го
гледа :(

Потребителски аватар
Veselin
Потребител
Регистриран: чет юни 18, 2009 10:34 am

Мнение от Veselin » пон юли 20, 2009 12:29 pm

А защо фондацията може да не иска да си вземе кучето? Защото приемното му семейство не са го научили както трябва на най-елементарните хигиенни навици ли?

Gryffindor
Потребител
Регистриран: вт май 26, 2009 3:59 pm

Мнение от Gryffindor » пон юли 20, 2009 2:42 pm

Защото кучо минава два теста - по общо послушание, който почти всички покриват, и медицинските, където много голям процент са скъсани.

За съжаление и аз като Ели знам за доста хора, които след като кучето не мине тестовете, т.е. не бъде взето от фондацията, за да продължи обучението си, бива обявено за подаряване...

Потребителски аватар
fishermen
Потребител
Регистриран: ср юли 08, 2009 12:47 pm

Мнение от fishermen » пон юли 20, 2009 3:42 pm

Ей това вече е много жалко.
Аз си спомням преди доста време ми влезе една такава муха в главата, но много бързо се отказах, защото после щеше да ми се скъса сърцето да го дам.
D.Fidanov

Потребителски аватар
Peter_Topsi
Site Admin
Регистриран: ср ное 09, 2005 10:40 pm

Мнение от Peter_Topsi » ср юли 22, 2009 7:54 am

Като знам от къде взимат кучетата за това училище, 90% е вероятността кучето да си остане твое.

Отговори