Доминиране - да го позволяваме ли?

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
LVVeselinov
Потребител
Регистриран: вт окт 13, 2009 6:55 pm

Доминиране - да го позволяваме ли?

Мнение от LVVeselinov » ср яну 20, 2010 4:19 pm

Бъди вече е на 5 месеца. Стремя се да го пускам да тича всеки ден в парка. От няколко дни забелязвам, че има някои кучета, които го третират като разгонена женска като го видят. Приди пак са се срещали, играли са си, но не е имало такива неща. Може ли да ми дадете съвет?

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » ср яну 20, 2010 4:36 pm

Просто по-големите се стремят да покажат надмощието си. Това е характерен начин за доминиране и доказване на лидерство. Вие няма какво да направите, корекцията трябва да идва от собствениците на другите кучета. Другият вариант е да чакате Бъди да се почувства достатъчно самоуверен, за да не позволява повече да е подчинен.
Като цяло ситуацията не е толкова страшна, че да се каже, че има "проблем" така че не се притеснявайте - нормални кучешки взаимоотношения.

Потребителски аватар
mi6eto_i_ashley
Потребител
Регистриран: вт ное 22, 2005 10:52 am
Контакти:

Мнение от mi6eto_i_ashley » ср яну 20, 2010 4:41 pm

Ако имаш в предвид, че другите кучета (най-вече мъжките) го "катерят", не е защото го мислят за разгонена женска :) Това е начина да го подчинят и да "го сложат на мястото му". :wink: Особено ако е най-малък в групата. Няма нищо сексуално в това. Ако кучето ви прави така, не му се прави секс, просто се опитва да подчини друго куче. За това още докато е малко, кучето се учи да не се "качва" върху вас (повечето се хващат за крака на човека) и това е нещото, което е много забранено, точно защото с това му занимание, се опитва да ви покаже, че то е шефа. Въпросното "катерене" се прави и от мъжки и от женски кучета. Даже да видите, че мъжко куче катери друго мъжко куче, женско- друго женско, или даже- женско да катери мъжко (в по-редки случаи)- НЯМА НИЩО НЕРЕДНО И КУЧЕТО ВИ Е С АБСОЛЮТНО ПРАВИЛНА СЕКСУАЛНА ОРИЕНТАЦИЯ! :lol: Можете да сте напълно спокойни! :wink: Това е просто знак за доминантност.
GOLDEN RETRIEVER AGILITY TEAM
Изображение

Потребителски аватар
mi6eto_i_ashley
Потребител
Контакти:

Мнение от mi6eto_i_ashley » ср яну 20, 2010 4:42 pm

Мели, с тебе само се състезаваме :lol: :lol: :lol:
Изображение

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » ср яну 20, 2010 4:48 pm

Така е, Мише, на хората ще им писне от нас :lol:
Важното е поне, че мненията и съветите съвпадат!

Потребителски аватар
mi6eto_i_ashley
Потребител
Контакти:

Мнение от mi6eto_i_ashley » ср яну 20, 2010 4:56 pm

И аз това си мислех :lol: :lol: :lol: :wink:
Изображение

Gryffindor
Потребител
Регистриран: вт май 26, 2009 3:59 pm

Мнение от Gryffindor » ср яну 20, 2010 6:29 pm

Fast & Furious :lol:

Потребителски аватар
kera i eva
Потребител
Регистриран: чет окт 09, 2008 9:03 am

Мнение от kera i eva » пет яну 22, 2010 4:01 pm

аз преди да прочета си мислих, че е нормално... та моята е женска на година и малко и всичко по-нисичко от нея мъжко минава под ножа (демек му се катери). на по-възрастните кучета се предава или бяга ако решат, но по-неуверените ги подчинява по гореспоменатия начин... . забавно ми е като се опита да го прави на кучетата в планините (бездомните свободни хижарски души) си е бомба защото те не се дават и се редуват в това, кой да е отгоре, но в града домашните е оставят и изглеждат доста смешно, на мен и на хора никога не си е и помисляла. има ли нужда да е коригирам... и ако да как се прави.

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » пет яну 22, 2010 4:18 pm

Според мен това е въпрос на личен избор.
Давам пример със себе си - аз не позволявам на Арти да се катери по чуждите кучета, защото на мен ми е неприятно, когато другите се катерят върху нея. Имало е случаи, когато 4-5 едри (да не кажа дебели) мъжки тичат след нея и тя, милата, не може да си почине за 5 минути, докато те постоянно я мачкат. Хапе ги, ръмжи им, но те не реагират. А от стопаните не идва никаква корекция => ние трябва да ги разхвърляме от гърба й, за да не е смачкана на земята постонно. Отвратителна работа, общо взето. Аз лично се дразня, когато собствениците нищо не правя, че даже и се радват на кучето си (особено на мъжките - голям кеф, имало мерак момчето!).
Пак казвам - това си е лично мое мнение като собственик на потърпевша женска. Не ангажирам никого с него.
А за корекцията - ами едно "Не" би трябвало да върши работа, поне при мен е така.

Потребителски аватар
mi6eto_i_ashley
Потребител
Контакти:

Мнение от mi6eto_i_ashley » пет яну 22, 2010 5:06 pm

И аз не го смятам за голяма гордост! На никое куче не му е приятно да го катерят, не е и особено полезно за ставите на кучето.
Изображение

Gryffindor
Потребител

Мнение от Gryffindor » пет яну 22, 2010 5:36 pm

Всичко опира до възпитанието. На стопаните на кучето.

Да се катерят за малко или на игра е нормално, но има кучета-терористи.

На мен ми се е удължила ръката да отмахвам двама такива натрапници от Грифката (който е мъжко куче почти на 1 година). Един черен лаб и едно хъски или маламут. По мои наблюдения обикновено такива кучета най-често не чуват и стопаните си, които всъщност рядко се опитват да направят нещо по въпроса. Затова обикновено се стремя да избягвам срещата с тези, които знам че са такива. А ако не успея, и ако стопаните на другото куче не си го приберат, се чувствам свободен да го гоня с шутове. Не че ми е приятно, но по-малко приятно е да гледам как Грифката лежи стресиран и закопан в земята с краката нагоре, и не му се дава да мръдне.

Та на въпроса от началото на темата - опитваш се да коригираш или стопанина на другото куче, или самото куче. Ако не става - намираш начин да си прибереш своето, и се оттегляш. По-възпитаните винаги отстъпват, уви, такъв е живота.

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » пет яну 22, 2010 6:17 pm

Искрено се надявам, че не раздаваш шутове на кучетата по градинките!
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Gryffindor
Потребител

Мнение от Gryffindor » пет яну 22, 2010 8:03 pm

До шутове, в буквалния смисъл на думата, засега не съм стигал. Но ако се наложи, за да си защитя кучето - няма да се колебая.

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » пет яну 22, 2010 8:54 pm

Alexander_ написа:Яни попринцип почти никога не се опитва да се катери и да доминира. Прави го само ако другото куче се опитва да го направи или да го дразни, но пак му се карам с половин уста.

/офф
Айде да не посочваме примери :wink:

Преименувам темата на "Доминиране - да го позволяваме ли?"

Отговори