Осилите !?!?

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
nyoni
Потребител
Регистриран:ср фев 01, 2006 8:11 pm
Осилите !?!?

Мнение от nyoni » пет юни 02, 2006 7:44 am

Може би повечето от вас са запознати с проблема, но аз искам да споделя какво ни се случи вчера:
Докато бяхме на разходка вчера вечерта, Бачи изведнъж започна да си тръска главата и да си чеши лявото ухо. Веднага го проверих и открих в ухото осил :evil: . Махнах го, но кучо продължи да тръска глава и да се чеши. Пак проверих за остатъци, но понеже нищо не намерих потърсих веднага вет.помощ.
Оказа се, че има няколко парчета от осила /едно от които доста голямо-2см./ които бяха навлезли дълбоко и голямото се беше забило до тъпанчето. Гадовете бяха извадени и няколко дена ще слагаме капки в ушото, но самата процедура протече с упойка. :( Много неприятно
:(
Това беше нашето произшествие.
До сега знаех, че осилите се забиват в лапите и всеки ден проверявах, но това с ушите е ужасно.

А сега - давайте идеи как може да се предпазим от тази напаст, че сезона тепърва започва :evil:

Потребителски аватар
Peter_Topsi
Site Admin
Регистриран:ср ное 09, 2005 10:40 pm

Мнение от Peter_Topsi » пет юни 02, 2006 7:53 am

Ми да ти кажа не можем да се предпазим.
Осилите са голяма гадост, влизат в ушите, понякога в носа или в лапата, между възглавничките. Непременно трябва да се махат. А в ухото е отврат като попадне.

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран:ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » пет юни 02, 2006 2:25 pm

Да, осилите са нещо много неприятно и опасно и от тях даже се и умира... много внимавайте, при съмнение за осил - бегом при лекаря!!!

Потребителски аватар
mi6eto_i_ashley
Потребител
Регистриран:вт ное 22, 2005 10:52 am
Контакти:

Мнение от mi6eto_i_ashley » нед юли 24, 2011 2:24 pm

Отварям една доста стара тема, но за сметка на това много ВАЖНА!!!

Миналата година за пръв път се сблъсках с осилите, беше само един, но ужасен. Тази година имам чуството, че нещо не е наред... На ден свалям от лапите по 10-15, а от цялото куче- още 5-10... Явно решаващо е козината. Ашли е с много пух и е къдрава и ги лепи като магнит, Лора е с по-твърд и прав косъм и не хваща. За 7 години никога не съм имала проблем с това... :?

Миналата година оперирахме Ашката за да премахнем един, точно до вулвата. Поду се, пукна се.. не излиза.. водихме я при лекар, сложиха и само лидокаин и бъркаха да го търсят. Голям шок- хем страх, хем болка... посиня й езика на милата :( 2 дена не могат да го намерят, накрая насрочихме операция. Мислехме, че така няма начин да не го извадят, но доктор Нунова и така не го намери. Каза, че сам ще излезе. И така.. нито ихтиол да сложиш на такова място, нито нищо.. тя сама си направи една кошмарна дупка, дето ме ужаси.. Аз на своя глава я напълних с Гранофорин и още на другия ден го видях, че стърчи! Дръпнах го и това беше!

Преди няколко дни- гледам от вулвата на Ашли текът едни съсиреци кръв... Тъй като тя е кастрирана, това ме ужаси! Почнах да звъня във всички клиники да питам дали е спешен случай или мога да я заведа на обяд и всички казват, че най-вероятно е рак... :? Но задължително да ида, де то е ясно! Докато отидем Ашли искаше да пика постоянно и си клякаше и все едно пика (седеше толкова дълго, колкото когато пика), но нищо нямаше- и капчка. После почна да пика кръв... Като отидохме на доктор, се установи, че пак имаме осил, този път във влагалището. :shock:

Преди 3 дни взе да ближе лапата, но с такава злоба, че иска да я откъсне. Като я опипах, познайте какво намерих- ОСИЛ! На половина навънка.. дръпнахме го и след час, лапата оттече... :? Превързах я, но без резултат- кучето се и разкуца. Вечерта я пипах и напипах още един, обаче нямах пинсета в себе си и докато се приберем, той се премести. На другият ден отгоре върху крака- кръв. Вече беше ясно- дръпнах го, беше се показал. Сега чакам онзи дето се скри и той да излезе, че пак я дразни.

Вече реших, че трябва да се старая много в оглеждането за осили и днес след разходка й проверих лапите- 12 осила от четири лапи :shock: :shock: :shock: Ако не ги бях махнала, поне половината щяха да се забият в крака...

:? :(

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран:нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » нед юли 24, 2011 7:08 pm

Горката Ашли :?
И ние имахме лош опит- вадихме един от ухото. Не звучи толкова страшно, обаче беше голям ужас при ветеринаря, тъй като тъкмо беше ял... Казаха че има риск упойката да предизвика повръщане и ако се случи да настъпят големи усложнения... трябвало да минат няколко часа след ядене... но от друга страна след няколко часа имало риск осилът да се разпръснел и възпалението да стане по-голямо :? Направо си изкарахме ангелите... Първо опитахме да го извадим без упойка, но пищеше на умряло и мърдаше, затова му би малко количество и всичко мина добре свърши за секунди, но беше адски стресиращо за всички ни... Мразя ги тези малки гадове големи бели правят :evil:

Потребителски аватар
Ushko
Потребител
Регистриран:ср апр 06, 2011 8:25 am
Контакти:

Мнение от Ushko » нед юли 24, 2011 10:05 pm

Ние въобще не го водим в осилите, не ходи там...

Потребителски аватар
pandora
Потребител
Регистриран:пон май 31, 2010 10:47 am

Мнение от pandora » пон юли 25, 2011 9:15 pm

Ushko написа:Ние въобще не го водим в осилите, не ходи там...
:) и ние така процедираме

Потребителски аватар
ana_crime
Потребител
Регистриран:нед яну 25, 2009 10:31 am

Мнение от ana_crime » пон юли 25, 2011 9:22 pm

Хубаво е, когато имаш възможност за избор. Където се разхождаме ние няма нужното ландшафтно оформление и осили има буквално навсякъде. След всяка разходка вадя по няколко между пръстетата, засега с Рая по-сериозни неща не са се случвали.

Потребителски аватар
Jolly Rodger
Потребител
Регистриран:вт яну 25, 2011 9:28 pm

Мнение от Jolly Rodger » ср юли 27, 2011 4:25 pm

ммммм къде е това място, свободно от осили ... :(
ние се проверяваме всяка вечер. Осилите са много гадна работа

Потребителски аватар
Inna
Потребител
Регистриран:вт сеп 29, 2009 1:09 pm

Мнение от Inna » вт мар 20, 2012 4:41 pm

Здравейте, искам да попитам възможно ли е да се е забил осил в носа или хранопровода и как трябва да се действа при такава ситуация, защото Алис от 5 дни не пие вода, а по-скоро я вкарва и изкарва от устата си, не иска да яде и последните 2 дни водата, която изкарва е розова и кучето има доста остра и неприятна миризма. Водихме я на лекар - няма температура, бият й антибиотици за възможно възпаление, витамини, а днес й сложиха упойка да й прегледат гърлото и хранопровода за нещо забито примерно, но нищо не намериха. На мен ми хрумна, че може би е осил и е малко парченце и затова не могат да го открият. Не знаем какво повече да направим, а кучето започва доста да отпада. Моля ви, ако някой има някакви идеи аккво може да е, да сподели.

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран:ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » вт мар 20, 2012 6:21 pm

Сменете ветеринаря. Ако има възпаление, трябва да е променена кръвната картина, което се установява с изследване, а не се бият антибиотици при ВЪЗМОЖНО възпаление.
При всички случаи заведете кучето бързо при някой друг, ако има осил, около мястото на забиване най-вероятно ще има възпаление и оток, които се виждат.
Може да пробвате и гастроскопия, за да видите за чужди тела и проблеми със стомаха.
И действайте бързо, още на втория ден е трябвало да вземете сериозни мерки, а не 5ти ден кучето да не пие вода. Ако е обезводнено, трябва да е на системи.

Успех и пишете как се чувства Алис и оправила ли се е!

Поздрави,

Мели

Потребителски аватар
Inna
Потребител

Мнение от Inna » вт мар 20, 2012 8:23 pm

Извинявам се, не съм се изразила много правилно - пие вода, но трудно преглъща и през по-голямата част от деня е над купата и просто си плакне устата без да пие водата. Аз в момента не съм в България и ми е малко трудно да следя нещата, но и аз се учудих, че се бие антибиотик на базата на предположения. Нашите мислят да я закарат в София на преглед, но не сме се спряли на лекар и ще сме благодарни ако някой може да препоръча добър ветеринар.

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » вт мар 20, 2012 9:20 pm

Д-р Владислав Златино, д-р Васил Василев, д-р Ранко Георгиев в Централна Ветеринарна Клиника или д-р Йордан Кунев (има кабинет в Люлин и ние ходим при него)

Потребителски аватар
Inna
Потребител

Мнение от Inna » вт мар 20, 2012 9:42 pm

Благодаря ти много след прегледа ще пиша какво са ни казали.

Потребителски аватар
Melina
Потребител

Мнение от Melina » вт мар 20, 2012 9:53 pm

Ще чакаме новини! :D

Заключена