Моменти на отчаяние-има ли такива при вас? :)

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
veli777
Потребител
Регистриран: нед юни 06, 2010 9:08 pm

Мнение от veli777 » пет дек 02, 2011 8:54 pm

Според мен е точно заради играчката. Наш Верчо много обича топки и ако идем на полянка с други кучета и на тях им мятат топчета, тя ги краде :D и когато я извикам и й подам команда "пусни" се дърпа, защото знае, че ще върна топчето на другото куче :D ако е нейна играчка пак се дърпа да го пусне, защото си мисли, че няма да й я дам :D А специално за идването, ние от малка я приучихме да идва при нас с много радости и лакомства, идеята е да разбере, че идването не е нещо лошо :) когато искам веднага да дойде при мен и "ела тук"не помага, започвам да й викам жизнерадостно името и да пляскам с ръце :D също като почна да тичам в обратната посока, тя се стряска, че може да остане сама и си идва :) и е много погрешно да тръгнете да тичате след кучето, когато не идва. Бях чела, че то започва да го възприема като игра на гоненица и умишлено бяга. Друга причина поради която бяга е ако всеки път като е направило нещо лошо го викате и му се карате, то ще свързва идването при вас с наказание, както е написал и Грифиндор за джак ръсела. Аз имах преди кокерче и понеже ми беше първо куче, също не знаех как да го възпитавам, съответно като не идваше или се въргаляше в боклуци, й се карах. Така по 1 час се гонехме, защото не можех да я хвана :D
Общо взето, работата става с много радости, лакомства и похвали :)
Изображение

Потребителски аватар
ana_crime
Потребител
Регистриран: нед яну 25, 2009 10:31 am

Мнение от ana_crime » пет дек 02, 2011 9:11 pm

Един съвет, който не е съвсем по темата (даден ми от няколко професионални треньори). Играта трябва да се прекрати преди на кучето да му е омръзнало. Хвърляте топка например - приберете я, когато кучо я носи с най-голямо желание, нищо, че ще иска още. Когато играете до тотален отказ в съзнанието им се запечатва досадата, с която играят към края. В противния случай помнят колко им е било хубаво и чакат с нетърпение ВИЕ пак да решите да поиграете. Същото се отнася и за тренировките, по-добре 5 метра перфектно ходене редом, отколкото 2 обиколки на поляната с отегчено куче. Стремете се кучето да е фиксирано във вас, стимулирайте визуален контакт и се опитвайте да го поддържате щастливо. С времето ще усетите точно кога да спрете със заниманията, а дългосрочният ефект от този тип тренировки е поразителен.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » пон дек 05, 2011 10:38 am

Хм, последното за играта е интересно и звучи логично, не се бях замисяла.

Иначе наскоро установих следното: ако успея да не се ядосам или уплаша и го викам с игриво (лигаво) "ела тук", идва почти винаги. Сякаш очаква нещо хубаво да произлезе от това. Вярно, че имам и лакомства в повечето случаи :lol:

проблемът е, че едва ли има човек, дори най-опитните тук, който да е 100% спокоен около кучето си. АКо го видиш например да приближава с весели подскоци улицата или опасния квартален питбул, няма как да го викаш весело и спокойно. И колкото по-голяма паниката, толкова по-малък шансът да дойде.

Тук идва според мен силата на досегашното обучение- ако той е добре обучен и свикнал, че след тази команда следва нещо хубаво, дори да се наложи командата да звучи по-паникьосано, кучето би трябвало да дойде.

Междудругото последният път се случи точно това (ще разкажа накратко): Дейви изпитва страх да не го оставим, когато сме с колата (никога не е било да тръгнем с кола и да го оставим на улицата, но той си го мисли явно). Съответно се случва да излезем с мъж ми, аз да тръгна с Дейв към поляната да си свърши работата или за разходка, а той да запали колата и да тръгне другаде, или да дойде към нас, но с кола (за да се качим после и ние). Диването обаче много добре разбира какво става, бърза към поляната да се изпишка, след което на каишка или не (над 30 кг вече не мога да удържа при рязко отскубване) хуква с всички сили към улицата, където е колата (и разбира се и други коли). Все едно подивява- започва да тича във всички посоки като луд, не чува и вижда нищо около себе си и ако не види веднага колата, започва силно да скимти...Първият път това се разигра късно вечер, нямаше движение и не се уплаших толкова. Вторият път обаче бе по-рано и имаше коли (макар и улицата да не е оживена и да се движат бавно, нищо не се знае). Веднага започнах да го викам, хуках след него- не мога да го стигна и да го хвана, а той не ме чува изобщо. Колкото по-паникьосано го виках, толкова повече тичаше (не към мен). Накрая успях да овладея паниката в гласа си и съвсем спокойно и игриво да му кажа "ела тук", при което за най-голямо мое учудване той дойде (и започна да скимти и да ми се оплаква). Хванах го и отидохме при колата и оттогава ми хрумна това колко е важно да им звучим спокойни и весели. Иначе или ги стресираме още повече, или се сещат, че ще им се караме...

Малко дълго се получи, ама се надявам да помогне на някого тази поучителна история :lol:

Иначе и друго се чудя: като дойде кучето, нали задължително трябва да седне? Напоследък Дейв прави номера да дойде към нас и след това да тръгне в друга посока, мислейки си "ето, дойдох, видях и продължих". Със сигурност ще работим над това да сяда отново всеки път.
А в такъв случай колко време трябва да седи, за да го пуснем отново да играе? Понеже съм чувала, че докато не дадеш обратна команда ("тръгвай"), трябва да седи- пък това ми се струва невъзможно повече от 5 секунди :lol:
И другият проблем, който споменах, е със страха. Предполагам това се решава, като го срещаме по-често с добронамерени кучета, докато разбере, че не са нещо страшно. Проблемът е, че и добрите кучета надушват страха му и започват да му ръмжат, което влошава нещата :(

Gryffindor
Потребител
Регистриран: вт май 26, 2009 3:59 pm

Мнение от Gryffindor » пон дек 05, 2011 2:30 pm

Plamena_db, опитайте да прекратите играта по-рано, докато още ви носи играчката с желание.
Друго, което може да опитате, е да промените начина на протичане на разходката - може първо да отидете на кучешката поляна, и после да отидете да си поиграете на заграденото место.
Също така не е лошо и да ползвате играта за затвърждаване на някои неща, като сядане, лягане и т.н.

korneliq, така е, те много добре усещат нюансите в гласа ни. Затова или яко трениране на актьорско майсторство, за да може дори в критична ситуация да извадиш мазен и весел глас, или вместо да го викаш (когато си наясно, че може и да не дойде), да можеш поне да го спреш - да седне, да легне или просто да спре и да стои. Пак казвам, че според мен е най-лесно да се накара кучето да седне, а веднъж седнало, вече може да се извика. Хубавото на командата за сядане е, че можеш да си позволиш да я извикаш по всякакъв начин - от весело до лъвски рев. Като го накараш да седне, и ти ще се успокоиш, че ситуацията е под контрол, и ще можеш да го извикаш доста по-весело.

В ситуациите, когато ти е ясно, че ще се превъзбуди, и има опасност да излезе на улица или нещо такова, по-добре не го пускай, нека да си е на повод. Ако почне много да беснее и да се дърпа, накарай го да седне до теб. Гледай да стои колкото е възможно по-дълго, докато се поуспокои. През това време не му говори, просто си гледай спокойно нанякъде, и се прави, че нищо не е станало. С добре изправено тяло и рамене, за да му покажеш, че си спокойна и владееш ситуацията.

При идване кучето винаги трябва да седне пред теб, и трябва то да се намества, а не ти да се опитваш да уцелиш къде ще спре той :-)
Ще го насочваш с лакомството. Лакомството и/или похвалването се дават едва когато кучето е седнало пред теб.
По принцип изпълнението на дадена команда трябва да се прекратява само при подадена друга команда. Например когато кучето дойде и седне, после може да го накараш да даде лапа, да легне, или пък да тръгне редом, или просто да го освободиш да си играе.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пон дек 05, 2011 3:03 pm

Добри идеи, ще пробвам, тия месеци ще са за активно обучение ;)

Мерси много.
Само това за държенето на повод е неприложимо, в такива случаи наистина е като бесен и нито мога да го удържа, нито да го накарам да легне. Явно като повечето кучета има силен страх от изоставяне, особено свързан с кола.

Потребителски аватар
Jolly Rodger
Потребител
Регистриран: вт яну 25, 2011 9:28 pm

Мнение от Jolly Rodger » вт дек 06, 2011 11:28 am

Благодаря Грифиндор!!!

Ще опитам всичко, което препоръчвате. Пак сме в глух период. Ще ми се, когато го викна, барем да си вдига главата и да ме търси с поглед... Сори, че правя сравнение с предишното ни куче, ама Хъкълбери (подчертавам, че нямам ясен спомен дали беше така на възрастта на Роджър) отговаряше с поглед, ако ще разгонена кучка да душеше ...

Съзнавам, че Роджо е още дете и че грешките са мои, но търепние и упоритост му е майката. Благодаря на всички за споделения опит, продължаваме ... :lol:
Времето не лекува. Хъки, липсваш ми всеки ден

Потребителски аватар
plamena_db
Потребител
Регистриран: чет юни 25, 2009 7:44 pm

Мнение от plamena_db » ср дек 07, 2011 6:20 pm

Благодаря на всички за съветите! Дано имаме напредък и да можем и да се хвалим, не само да се оплакваме. :D

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пет дек 09, 2011 6:08 pm

Да знаете, че кашкавалът чудеса върши :lol:
Днес започнахме малко да се обучаваме с команди и кашкавалчета вкъщи, после излязохме и продължихме. Идваше с ентусиазъм всеки път, вървеше редом въпреки идващи хора (!), изобщо някое чуждо куче разхождах :lol: Е, верно, че не срещнахме други кучета, ама е добре засега. Всеки ден такива упраженения и току виж сме станали някой ден от най-послушните и чуващи кучета :lol:

Потребителски аватар
Raven
Потребител
Регистриран: пон юни 06, 2011 11:44 pm

Мнение от Raven » пет дек 09, 2011 10:31 pm

korneliq написа:Да знаете, че кашкавалът чудеса върши :lol:
Днес започнахме малко да се обучаваме с команди и кашкавалчета вкъщи, после излязохме и продължихме. Идваше с ентусиазъм всеки път, вървеше редом въпреки идващи хора (!), изобщо някое чуждо куче разхождах :lol: Е, верно, че не срещнахме други кучета, ама е добре засега. Всеки ден такива упраженения и току виж сме станали някой ден от най-послушните и чуващи кучета :lol:
хахаха така си е, въпреки че моита и на хляб кълве :D

danielamarinova1998
Потребител
Регистриран: вт яну 24, 2012 10:32 pm

Мнение от danielamarinova1998 » пет мар 30, 2012 10:14 pm

Здравейте, понеже преди 5 дни си взехме кученце. То е на 5 месеца (голямо го взехме защото го взехме от ветеринарна клиника иначе си е чистокръвен голдън), обаче имам един проблем с него. Бих желала хора с опит да споделят мнението си по въпроса. Та проблема ми е в това, че когато взехме Марк всичко беше наред първите 2 дни и команди го научихме на седни, мирно и легни и нито ръмжи като яде и като посегнеш в купата му нито нищо, но пък на третия ден вече и досега все като го разхождам или пък като съм в къщи той уж почва да си играе с мен, обаче почва да ме хапе много силно, при майка ми и баща ми не е така само като му кажат да спре и се кротва, обаче аз, понеже съм на 13 и явно мисли, че при мене минават номерата. Като почне да ме хапе(особено като го разхождам като си сварши работата и нещо мозъка му превключва и почва да скача по мен и да ме хапе по ръцете и краката) аз го удрям леко по дупето и му казвам строго"не" , но тогава той почва да ръмжи и лае и пак продължава още по силно да ме хапе. Не знам какво да правя, МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ МИ , защото както казах съм нова и макар, че гледам да ме слуша като реши да хапе си ме хапе (и приятелките ми ,с които излизам да го разхождам). Имам чувството от време на време, че завинаги ще си остане така. Поръчах си на СофтПрес книгата за обучение на кучето и се надявам в нея да пише нещо, но пък и да питам.
Предварителни благодарности.

Потребителски аватар
silviya
Потребител
Регистриран: чет май 12, 2011 6:18 pm

Мнение от silviya » съб мар 31, 2012 2:49 pm

Според мен след като не хапе родителите ти, а теб да, значи не те приема за господар, а за другото приятелче, с което може да играе, хапе боричка и т.н. Моя кучо също не слуша племенниците ми и се опитва да играе с тях както с куче, просто няма страх и респект. С по-строг тон и шляпване по дупето или муцуната, ще разбере, че това е лошо и така не се прави. Поне при нас така се отучи на лошо поведение вкъщи. Все пак имай предвид, че на 5 месеца е малък и ще трябва по-усилена работа с него, защото си е още палаво бебе :)

M&R
Потребител
Регистриран: пет окт 14, 2011 10:02 am

Мнение от M&R » чет дек 06, 2012 2:06 pm

Здравейте, имам един много наболял проблем от няколко дни и реших да помоля за малко съвети. Та проблема е ядене на БОКЛУЦИ! Това животно уж се беше отучило да яде от земята, а ако лапнеше нещо, при команда "плюй" го изплюваше като тапа :D От няколко дни обаче направо ме вбесява. Знае къде точно се намират "лакомствата" и с излизането и пускането за игра с прителчетата, се стрелва право там. Казвам "плюй" от разстояние- нищо, приближавам се, той или гледа да налапа по-бързо вкусотийката или хуква да бяга с нея в уста. Не идва като го викна , а бяга :D Помага само ако се раздрънча с ключовете - тогава пуска всичко. Но след малко пак отива и пак същото. Снощната ни разходка премина именно по този начин - в непрекъснато дебнене и т.н. , докато не се ядосах и просто се прибрахме. Карах му се по пътя и уж се чустваше гузен, но днес сутринта същата история :( Дайте някой съвет, че направо ме подлудява :evil:
П.П. Благодаря предварително :D
Изображение

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител
Регистриран: нед фев 17, 2008 8:12 am

Мнение от eli i maxi » чет дек 06, 2012 2:07 pm

Аз бях крайна и реших проблема с намордници. Малко странно ни гледат на поляната, но поне съм спокойна, че кучетата няма да изядат каквото не трябва.

M&R
Потребител
Регистриран: пет окт 14, 2011 10:02 am

Мнение от M&R » чет дек 06, 2012 2:24 pm

Аз също слагам намордник, но Ривър седи като препариран и не смее да мръдне с него :( Нито играе, нито се движи, ляга и гледа тъжно :D И аз естествено омеквам и госвалям.
Изображение

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител
Регистриран: нед фев 17, 2008 8:12 am

Мнение от eli i maxi » чет дек 06, 2012 2:28 pm

Нормално е да се държи така, още повече, че знае какво ще постигне с това си поведение.

Аз като не ходят го махам, разхождам ги на повод да си свършат работата, слагам го пак и ги пускам. За тяхна сметка си е да се тръшкат. С времето това отшумя, сега тичат, играят и най-важното не ядат боклуци.

Ако мислиш, че заучаването на команда "Пусни/плюй" и безусловното и изпълнение ще е по-лесно от поставянето на намордник, работете по въпроса :)

Отговори