Въпрос пишкане

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » пон мар 21, 2011 1:41 pm

Както казаха останалите когато кучето реши тогава се спира с пишкането във вкъщи , даването на вода в конкретни часове , сменянето на обстановката и тн могат да бъдат отключващи моменти и да помогнат. Ако кучето обаче не е готово да стиска тези неща няма да помогнат. Истината е че трябва да чакате търпеливо и да не се впечатлявате толкова - както и да не очаквате че ще стане на 8мия месец или на 9тия. Когато стане тогава, няма нужда да ви става фиксидея .

t3ss какво точно се разбира под други поразии ?

Олеся - значи това стискане докато се прибере във вкъщи е на психологична основа. С течение на времето би трябвало да отмине , но все пак може да пробвате няколко неща. Ако си свърши работата на вън я наградете похвалете я , но не прекалявайте с радостите все пак кучето трябва да усети че е направило нещо добро, но не и да полудее от емоции. Друго нещо което може да пробвате е да се приберете и след 30 секунди или минута излезте за изпишкване (идеята ми е че прибирането във вкъщи действа на кучето като позивна за пишкане и като излезе навън в този момент ще се изпишка навън). Друго нещо което може да направите е като се измори от тичане и легне , да и сипете вода да се напие хубаво .( при малките кучета минути след пиенето на вода следва изпишкване ) И все пак не се впечатлявайте толкова много с времето нещата ще се оправят .

ПП
Относно реакцията като я хванете да пишка - ако е по-малка (под 7-8 месеца) просто я изчакайте и почистете . След като поотрасне може да казвате "не" или "стига", въпроса е кучето да усети че не е редно да го прави. Но пак няма смисъл да се бие или да се крещи на кучето ако то не е готово това няма да помогне да спре да пишка във вкъщи
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

Потребителски аватар
Олеся
Потребител
Регистриран: съб яну 22, 2011 6:37 pm
Контакти:

Мнение от Олеся » пон мар 21, 2011 2:26 pm

gvpekov,благодаря за съвет,за вода не съм си сетила,ще взема този път и купичката навън.
По-принцип тя стиска цяла нощ и в 6 сутринта пишка навън,но през останалото време не ще.Иначе аз спокойно почиствам след нея,без да й се карам,разбирам че тя е още бебе и отскоро при нас,не свикнала все още,но мен ме притеснявяше точно този момент,дали аз греша някъде или просто тя възприема апартамента като нейно място за пишкане и как да й покажа,че полянката е правилното място.
Дали да не взема салфетка напоена с пиш на разходка и да й покажа че това е правилното място или пък да взема капки за научаване,но дали ще са ефективни навън?
Изображение

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » пон мар 21, 2011 2:51 pm

Ами пробвайте нещата едно по едно . Всяко куче е различно и при него може да действа различен метод . Единствения недостатък на упражнението с водата е че ако се прави много време (на пример месец два на всяка разходка да се дава вода и да се чака след това изпишкване) кучето може да направи асоциацията пиене на вода -> пишкане. За да се избегне този ефект не го ползвайте на всяка разходка и когато се отпусне да пишка спокойно на вън спрете да носите купичка с вода .(разбира се ако сте на дълга разходка и е топло трябва да имате вода за да не получи кучето топлинен удар)
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » пон мар 21, 2011 3:02 pm

Аз подкрепям твърдението, че кучето само ще реши кога да спре да пишка вътре. Ще споделя малко опит как беше при нас.
Колко нерви съм изхабила като вас, колко съм се ядосвала, даже съм му викала, тъй като имах чувството, че никога няма да се научи. Той свикна да пишка навън от 5 месечен (струваше ми се много късно хаха), но имаше редовно инциденти. Като беше на 6 месеца, го извеждах по 3 пъти на ден в точни часове и пак се случваше да пишка вкъщи- при това без никакво обяснение, може 3 дена да пишка само навън и после внезапно да се изпишка вкъщи пак 2 часа след разходка. Направо полудявах, тъй като беше чистене и миризми нон стоп. И честно казано не помня как точно престана. Но знам, че нито една "хитрина" не помогна- нито се научи да пишка в банята (само в коридора и понякога в хола), нито памперси и вестници имаха ефект, т.е. той бързо схвана, че трябва да пишка навън, но не можеше или не искаше да го прави САМО навън. Също проблем при нас беше, че не се сещаше да пишка повече от 1 път навън, а това е важно- не може с 1 пишкане да изкара цял ден после като малък. Малко помогнаха локвите- като се намокри целият и пие вода, до 5 минути пишка навън, дори да му е за втори-трети път. След това изкарва денят по-лесно.

Към 7ми месец минахме на 2 разходки и след няколко дена той просто престана да пишка вкъщи- ей така от нищото. Наложи се и внезапно да му разредим часовете за разходка- вместо през 8, се разхожда сега през 10-12 часа- обаче е железен, нито един път не се е изпуснал.

Идеята ми е, че просто трябва да изчакате кучето, с дълги редовни разходки то свиква само, но отнема повече време, отколкото ни се иска. Изведнъж ще спре да го прави вкъщи, без да има обяснение, просто ще е пораснал/а :)

А имам въпрос, за куче на 9 месеца колко е максималното време, в което може/е редно да стиска? Тъй като се налага понякога по 12-14 часа през деня да е сам, а сигурно е много вредно за бъбреците му. Бих предпочела в този случай да пишка вкъщи, отколкото да е лошо за здравето му, но той твърдо си стиска. Дано не е проблем, как мислите? Горките кучета, все искаме от тях нещо различно :D

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » пон мар 21, 2011 3:17 pm

Да споделя как стана при нас.Умишлено не го научихме да ползва банята,или памперси(пеленки де).Стори ни се,че така по-трудно ще се научи да ходи навън.Белчо е едно наистина страхотно момче в това отношение.Малко преди да навърши 6 месеца пишкаше главно навън,с много редки инциденти.Хвалене и наградка,когато ходи навън.Не сме му се карали изобщо до шестия месец.После само казвахме:''какво си направил?!''и той разбираше,че не може вече вътре.Последният изолиран случай беше преди да навърши 7 месеца.Другото спря да го прави вкъщи след първите няколко разходки,преди петия месец.Сега,когато е много на зор ми носи каишката си,но доста често и спекулира,за да си изпроси разходка. :lol: :wink: :wink:
Иначе си е железен.
Последна промяна от marina kojuharova на нед мар 27, 2011 11:32 am, променено общо 1 път.
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Олеся
Потребител
Контакти:

Мнение от Олеся » пон мар 21, 2011 5:06 pm

И аз не я уча да ходи в банята и с памперси,не ми е проблем да почистя,но просто се замислям какво я кара да стиска докато е навън?Може наистина както казва gvpekov е на психологична основа,тогава как да й помогна да се отпусне.Преди малко водих я с купичката,тя както винаги натичаше се ,попи водичката и половин час след това нищо,тъкмо влязохме и клекна да пишка,хванах я да тичам навън,ама живея на 5 етаж без асансьор и в итог тя не можа да се сдържи и се изпишка върху мен милата.
Изображение

Потребителски аватар
Олеся
Потребител
Контакти:

Мнение от Олеся » ср мар 23, 2011 3:58 pm

Имам да се похваля :wink: тихо-тихо засега,че да не урчасам :D Уна след тази случка нито веднъж не се изпишка вкъщи :!: само навън го прави.Толкова е умничка моето слънчице!!!!
Изображение

marin4eto_50
Потребител
Регистриран: нед апр 25, 2010 11:29 am

Мнение от marin4eto_50 » ср мар 23, 2011 4:33 pm

Браво на Уна :) Само да си знаете, че с госпожиците трябва да сме по-търпеливи :wink: Те по-трудно стискат и пишкат по-често. Кара е почти на 9 месеца и имаше един период, в който не ходеше изобщо вкъщи, но това беше временно.В момента пак си пишка през нощта(радвам се, че поне е в банята).Честно казано и аз се чудя това нормално ли е.Братчетата й са вече на 2 разходки и няма гафове...а ние я извеждаме по 4 пъти и все още се случва да ходи и вкъщи... :? Но вярвам, че в един момент ще се научи, важно е да не се отчайваме :wink:

Svetla_vr
Потребител
Регистриран: пон мар 14, 2011 9:08 pm

Мнение от Svetla_vr » нед мар 27, 2011 9:34 am

Моят голдън до преди 1 седмица си ходеше редовно в банята, но тук от 1 седмица сутрин имаше кой да я изведе и си ходеше навън сега не иска да пишка в банята и ме притеснява защото сутрин попринцип няма кой да я извежда в делничните дни. Купих капки на beaphar тя ги подуши и си легне в банята. Седях с нея вътре пак не иска. Помагайте, моля!!!
Изображение

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » нед мар 27, 2011 11:11 am

:shock: Как така няма кой да извежда кучето сутрин в делнични дни?!

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » нед мар 27, 2011 1:45 pm

Melina написа::shock: Как така няма кой да извежда кучето сутрин в делнични дни?!
Разни хора - разни идеали...

Svetla_vr
Потребител
Регистриран: пон мар 14, 2011 9:08 pm

Мнение от Svetla_vr » нед мар 27, 2011 5:04 pm

Melina написа::shock: Как така няма кой да извежда кучето сутрин в делнични дни?!
Има кой към 12ч. а рано сутрин няма и зтова я учихме да ходи в банята. Иначе я разхождам към 12 и после вечер по около два часа.
Изображение

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » нед мар 27, 2011 7:21 pm

Така ще имате ядове още дълго време :D
Изображение

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » нед мар 27, 2011 7:25 pm

Lenard написа:Така ще имате ядове още дълго време :D
По всяка вероятност-да... :wink:
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » нед мар 27, 2011 10:51 pm

Според мен кучето може да стиска до 12, ако се разходи много късно вечерта (примерно към 23-00ч.) преди това. Щом се е научил вече само навън, защо да го объркват...А и не е толкова малък, доколкото разбирам по тикера ;)

Отговори