Агресия или много енергия ?

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
Raven
Потребител
Регистриран: пон юни 06, 2011 11:44 pm

Агресия или много енергия ?

Мнение от Raven » чет юни 16, 2011 9:30 pm

Забелязах една тенденция при моита лигла ( на два месеца е ) ,като започне да си играе с любимата играчка, и по някое време така се назлобява ,че започва да ме хапе хем здраво подскача, ръмжи, а бе направо полудява. Нормално ли е това при вас как е ?

Потребителски аватар
Archi
Потребител
Регистриран: пет апр 29, 2011 5:24 pm

Мнение от Archi » чет юни 16, 2011 9:40 pm

И при нас имаше такива моменти, а и още ги има, но в по-лека форма. Ние сме малко по-големи - Арчи е на 4 месеца и половина. В началото, за кеф на цялото семейство, при подобни прояви си говорех с хайванчето всяка вечер на тема "Приятелството, или защо е по-добре вместо да хапем приятелите си и да им ръмжим, просто да ги уважаваме". Според мен имаше положителен ефект. :)
Последна промяна от Archi на чет юни 16, 2011 10:24 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Raven
Потребител

Мнение от Raven » чет юни 16, 2011 9:50 pm

Аха, ясно по-добре да дивеят на младини, а като пораснат да си седнат на задиците :lol: Ще ударя един мъжки разговор като баща с дъщеря, пък дано се получи :lol:
Ако има още изпохапани да си признават да не се чуствам сам в неволята :lol:

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » чет юни 16, 2011 11:04 pm

А обсъждате ли политика с кучетата или още им е рано и само с футболни мачове се ограничавате?

Да обясня аз какво знам по въпроса ако някъде бъркам да ме поправят другите от форума. Кучетата общуват помежду си физически, а не вербално - тоест начина по който застават , начина по който се гледат, начина по който се хапят и се боричкат и тн всичко това е техният език. Когато хората казват че обясняват на кучето и то разбира по-скоро истината е че кучето "чете" позицията на тялото на човек и разпознава тона на гласа му . За пример застанете на буквата Ф и кажете с ядосан глас "Кифличка" или пък се усмихнете,клекнете и с много лигав глас кажете "ти си много грозно куче" . Или иначе казано тези приятелски разговори не са сигурен начин кучето да спре лошия си навик - по скоро кучето пораства и помъдрява и престава да хапе бебешки.
Сега относно това хапане на бебето. Както кучешките така и човешките бебета осъзнават околният свят чрез устата си (нали затова бебетата слагат какви ли не боклуци в устата си , не защото искат да правят гадно на родителите си а защото така осъзнават света около себе си). За това малките кученца хапят и тъй като са малки имат остри зъби и не си знаят силата, доста хора се шашкат какъв звяр са си взели.(друга причина за хапането е сменянето на зъби но на 2 месеца едва ли)Решението на проблема е да се представите като майка/татко и да започнете да възпитавате малкото. Когато не ви харесва нещо възразете така че кучето да разбере. Аз лично мисля че тези игри с дърпането на въже с закачането да покаже зъби и тн са интересни и развлекателни за кучето ,НО всичко трябва да си има мярка . Когато се заиграете и дойде момент в който кучето започва да се вживява повече в играта и става по-сериозно прекратете играта. Аз лично казвам с леко строг глас "стига" и всичко приключва , ако не се получи с един пръст тупвам кучето по муцуната с такава сила че да му стане неприятно , но и да не го нараня. Много ясно личи когато силата е достатъчно кучето пуска играчката и леко си извърта главата .Същия ефект има ако можете да щипнете кучето отстрани по тялото - не се притеснявайте нищо няма да му стане на кучето , ако се загледате как си играят кучета ще видите че тяхната игра е много по-груба . Другото важно нещо е когато правите корекцията физически казвайте или "стига","оп", "банан" или каквото на вас ви харесва , но да е едно и също за да може кучето да свикне след време и да реагира само на звука. Съвета ми е да започнете от сега да показвате на кучето кое е позволено и кое не , така кучето няма да си създаде вредни навици и ще осъзнае че вие командвате и трябва да се спазват вашите правила. За да можете да се справите така че кучето да ви разбира, се поставете на мястото на родителите на кучето как те биха реагирали ( или иначе казано действайте като куче не като човек когато възпитавате кучето ).Много помага ако гледате как кучетата се държат помежду си когато играят - гледайте опашките, стойките , зъбенето, ръмжането всичко това са сигнали с които кучетата общуват и показват кой командва и кой е подчинен.
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

Потребителски аватар
Raven
Потребител

Мнение от Raven » пет юни 17, 2011 1:38 pm

Благодаря за отделеното време ! Определено доста неща ще са ми от полза. Просто това ми е първото куче в живота :)

Потребителски аватар
Archi
Потребител
Регистриран: пет апр 29, 2011 5:24 pm

Мнение от Archi » пет юни 17, 2011 11:24 pm

А обсъждате ли политика с кучетата или още им е рано и само с футболни мачове се ограничавате?
Понякога и за жени си говорим с кучето. Шапки долу за теоретичните познания, но лично мое мнение е, че без чувство за хумор просто нещата не се получават. И по отношение на кучетата, и особено във важните житейски ситуации.
Остава да допълня, че си позволявам да споделям мнения от гледна точка на собственик на изключително симпатичен домашен любимец, а не на робот с кучешка козина, или нещо от сорта. Всичко е въпрос на цветоусещане...[/b]

mal4ev
Потребител
Регистриран: съб май 07, 2011 2:27 pm

Мнение от mal4ev » вт юни 28, 2011 6:14 pm

Здравейте! Нащо кученце е още малко,ще прави 3 месеца на 4-ти.Притеснява ме това, че като започнем да излизаме на вън(което наближава) ще яде всичко.А това може да е опасно,нали? Как можем да го предотвратим, и дали въобще е нужно? Моля за съвети. :roll:

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » вт юни 28, 2011 6:44 pm

Ами ходите след него и му се карате като тръгне да налапва нещо. Или му слагате намордник.

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » вт юни 28, 2011 7:37 pm

Намордника не е решение. Бяхме пробвали и ние с такова и го пълнеше на 2-рата минута с пясък, пръст и още нещо и не можеше да диша. С много търпение и каране ще намалее до някой друг месец.
Изображение

freya_the_second
Потребител
Регистриран: пон апр 18, 2011 2:50 pm

Мнение от freya_the_second » ср юни 29, 2011 11:03 am

Кой месец.... кой.... голямата ми болка и мъка..... ядем!! Ама ЯДЕМ, та се късаме. Всяко сантиметърче от градинката трябва старателно да е опрахосмучено, оставяме само пясък(от време на време). Пробвахме с наморник.... имахме успех, докато не намерихме лайната. Грозно.... После пак пробвахме с наморник без лайната, свърши работа. Докато не го изядохме и него. И сега аз обикалям след Прахосмукачката и само крещя ПЛЮЙ!!! ПЛЮЙ!! и понякога с облекчение виждам как изпопадат камъни, дърве и тревичка от прахосмучещата паст. А по-често с ужас виждам *преглът*.....

Всички прахосмучат, някои прахосмучат повече :lol:

Потребителски аватар
Lenard
Потребител
Регистриран: нед май 23, 2010 7:57 pm

Мнение от Lenard » ср юни 29, 2011 11:13 am

В една друга тема обясних как научихме нашият - дълъг повод с душач пускаш го на метри от теб и като се наведе да яде веднага корекция.
Изображение

freya_the_second
Потребител
Регистриран: пон апр 18, 2011 2:50 pm

Мнение от freya_the_second » чет юни 30, 2011 8:36 am

Това звучи много идейно, ще го пробвам. Като цяло дългия повод все повече ми се струва изключително добра идея, поне докато не минем пубертета. Мерси за съвета!

mal4ev
Потребител
Регистриран: съб май 07, 2011 2:27 pm

Мнение от mal4ev » чет юли 07, 2011 8:51 pm

Много благодаря за съветите.Утре ще ни е първата разходка и ще видим как протичат нещата с яденето на боклуци,ако имаме проблеми ще споделяме. :)

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » чет юли 07, 2011 11:36 pm

Решението е да научите кучето на "не" и на "плюй" да ги знае перфектно и по всяко време.
"Не" се учи много лесно - взимате лакомство поставате го на нивото на кучешката муцуна когато кучето посегне се казва "не" и с другата река леко се тупва кучето по муцуната така че да му стане неприятно и да спре опита да вземе лакомството , но не и да го нараните разбира се (аналогията в природата - куче приближава друго куче което яде , това което яде се обръща измръмжава или излайва като клопва със зъби и изръмжава. Това е така нареченото предупредително захапване , с него кучето предупреждава няма намерение да напада) . Повтаряте упражнението по няколко пъти на ден , по около 5 минути за да не омръзва на кучето . Принципно се води че трябва да повторите упражнението 50 или повече пъти за да го научи кучето , но според мен колкото повече тренирате толкова по-добре.
Плюй се учи като вече кучето захапе играчката или лакомството му се
казва "плюй" и му се бърка в устата да пусне играчката и да му стане неприятно . като се повтаря упорито взимането на играчката по начин който не е много приятен на кучето то се научава че е по-добре да плюе доброволно отколкото да му го налагат.
След като го повтаряте и започне да изпълнява във вкъщи , взимате дълъг повод и като видите кучето да посяга да захапе нещо непозволено - казвате не и коригирате с повода. Ако пък захапе нещо с повода бързо издърпвате кучето с повода и казвате плюй и евентуално му отваряте устата за да плювне .
Когато на повод започне да изпълнява и го пуснете без повод и направи грешка трябва да ходите по него .... важно е да имате търпение и да не го тренирате когато сте ядосани и да не крещите по кучето . Трябва да давате командите спокойно и уравновесено както и така да се държите така , ако сте нервни и крещите кучето няма да слуша.

ПП
Знам че методите не са много положителни , но според мен това са команди към които не трябва да има компромиси . Тоест като се каже не кучето трябва да спре да прави това което прави или като се каже плюй трябва да се подчини на 100% . Постоянно се пише за отрови по парковете и за неприятни последствия ,за това макар и малко по по-твърд начин тези команди трябва да се изпълняват винаги и по всяко време.
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

yosarian
Потребител
Регистриран: ср ное 17, 2010 7:17 pm

Мнение от yosarian » пет юли 08, 2011 6:29 pm

gvpekov , много интерeсно и изчерпателно. Бих казала същото, но понеже вече е казано го подкрепям.:) Фен съм на приятелството с кучето, но от немного големия си опит установих, че кучо си е кучо и този, който взима решенията трябва да е ясно влязъл във възприятието на кучето. Те наистина не са роботи, но при едра порода трябва да има правилна комуникация и то не по наш, а по кучешки маниер- примера с наблюдаването на поведението на по- големите кучета или позиционирането на водача в тяхното общество. За да са всички щастливи и доволни, трябва да се чувстват сигурни, а като има водач има сигурност и този водач трябва да е човека. В противен случай кучето става нервно и изяжда къщата търсейки мястото си в това общество. Докато хората могат да търсят отговори в интернет, кучето може само да пробва и да греши, отделено от глутницата, откъдето да черпи опит и поставено в несвойствена и без ясни правила среда. Който има деца- знае-и при детето и при кучето правилата дават сигурност и спокойствие и колкото по- скоро се научат да общуват правилно, толкова по- малко са неприятностите навън. И не трябва, разбира се, да се забравя, че това са дълги процеси на изграждане на общностни отношения- резултатите не са мигновени и "съвет-панацея" няма. Упоритост и обич!
По отношение на яденето на акита- четох, че това произлиза от липси в организма- витамин В12 и бифидус бактерии. И двете се произвеждат в червата по принцип. Пътят на червата е къс и не е достатъчен за да бъде усвоено достатъчно количество от витамин В12.(Човешките аки, между другото, са най- богати на този витамин и затова имат толкова много ценители сред кучетата :? ) Също така израстващите кучета гризат гипсови стени, когато им липсва калций. Мисля, че хубава храна би трябвало да покрива нуждите им от витамини и минерали. Но може би е добре, когато забележим подобно поведение да не го отдаваме изцяло на лоши навици.
Надявам се да съм била полезна :)
Бъдеща, нетърпелива, очарована...

Отговори