Документи за кучето в чужбина (държави извън ЕС)

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Документи за кучето в чужбина (държави извън ЕС)

Мнение от korneliq » вт авг 14, 2012 9:55 am

Здравейте, нещо не мога да намеря в интернет официална информация за следното:
какви документи се иска за пътуване на кучето в следните държави: Сърбия, Черна Гора, Хърватска?
Засега сме пътували с Дейви само в Гърция и поглеждат паспорта и толкова (не винаги), но знам, че за някои държави извън ЕС се искат специални документи (сертификат от Ветеринарната служба, изваден предишния ден; печат от ветеринар на последната страница на паспорта и др.)

Имате ли представа
1. Официално какво искат за тези държави
2. Какво на практика гледат?

Мерси много!

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » вт авг 14, 2012 11:53 am

1. Какво официално искат - сертификат от Ветеринарната служба, изваден предишния ден, паспорт с нанесени всички ваксини и обезпаразитявания, пълномощно за пътуване (ако кучето не е собственост на пътуващия по паспорт).

2. Какво на практика гледат - нищо. Понякога дори и не забелязват, че има куче в колата. Иначе може да ти искат всяко от горните, обикновено само паспортът е достатъчен.

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » вт авг 14, 2012 12:34 pm

ох, това с ветеринарния сертификат ме притеснява, защото трябва да е 24 часа прези пътуване, тоест точно в работен ден преди отпуска да отсъства човек половин ден, трудно ще е. И доколкото знам там дори не се води животното, т.е. какъв смисъл има изобщо? Но за всеки случай ще гледам да го извадя. Другите неща си ги имаме, собственикът съм си аз, само дето си смених фамилията, ама чак толкова да се вглеждат не ми се вярва...

Потребителски аватар
silviya
Потребител
Регистриран: чет май 12, 2011 6:18 pm

Мнение от silviya » вт авг 14, 2012 6:21 pm

http://babh.government.bg/uploads/File/ ... es-rev.pdf

Това е от сайта на БАБХ, аз звънях преди време да питам за Гърция как стои въпроса с пътуването и ми дадоха да чета това.Казаха, че това са официалните изисквания и никой нищо друго няма право да ти иска...Дано ти помогне

Потребителски аватар
korneliq
Потребител

Мнение от korneliq » пет авг 17, 2012 9:14 am

Мерси за линка, има много полезна информация, само за съжаление не мога да намеря по конкретни страни информация.
Но сега проверих от темата на Руфъс:

"Първо да кажем за границите - от тази година за ЕС е необходим само международен паспорт, чип и ваксина против бяс (поставена преди повече от 21 дни). За страните извън ЕС (ние минахме през Сърбия и Хърватска) вече не се издава сертификат, а се заверява 22 стр от паспорта. Адресът е същият: кв. Банишора, бл. 39 (за София). Отива се с кучо максимум 24 часа преди пътуването и струва 10 лв. Доста излишна процедура всъщност и, както сигурно се сещате, не ни и потрябва. Паспортът ни поискаха само на Хърватската граница и то колкото да видят, че имаме. На повечето останали дори не обърнаха внимание, че сме с куче. "

Значи, за две от държавите е ясно, остава Босна и Черна гора, но сигурно и там е подобна процедура. Ще идем до Ветеринарната служба и така.

Отговори