Ръмжене

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Fortkn0x
Потребител
Регистриран: съб ное 10, 2012 4:47 pm

Ръмжене

Мнение от Fortkn0x » вт ное 13, 2012 4:09 pm

Здравейте, имам проблем с Ричо и ще се радвам ако някой може да ми помогне, търсих за такава тема и намерих, но ситуацията там не е точно това, което той прави...Значи, положението е следното: Оставям му купата с храната, казвам му "Седни" и после "Чакай!" и той застава и ме гледа право в очите, докато не му кажа "Яж!"... Но не е там проблема, проблема е, че когато го галя, докато яде, почва да ръмжи сериозно, оголва си зъбите и дори се е опитвал да ме захапе, аз му Шшшшш-ткам постоянно, някой път се укротява, някой път няма никакъв ефект, опитвал съм се да го хващам за козината зад врата...тогава спира да ръмжи, но така му причинявам болка и за това спрях, не мисля, че това е начина. Ако някой знае как мога да го отуча от този му навик ще съм много благодарен. Едни ми викат:"Кучето не трябва да се бара, докато яде!", други пък ми казват, че "Трябва да можеш да му бъркаш в яденето и дори да му го взимаш, докато яде, без проблеми"... Братовчед ми има хъски на почти година и ми казваше, че и тя го е ръмжала така като малка, ама после го е израстнала и не го прави вече, не знам на кой да вярвам, за това питам тук, ако някой е имал или има такъв проблем и му е намерил решението, моля да сподели. Благодаря! :)
Последна промяна от Fortkn0x на вт ное 13, 2012 9:55 pm, променено общо 1 път.
Изображение

Lara Croft
Потребител
Регистриран: пон сеп 17, 2012 9:47 am

Мнение от Lara Croft » вт ное 13, 2012 4:38 pm

Здравей :) И аз с моята малко дивачка имах почти същия проблем.Един ден започнах да я галя по цялото тяло, докато яде. Точно с тези действия съм я раздразнила и тогава ми проръмжа, но не толкова сериозно, нито е правила нещата, които казваш, че твоето куче прави. И да, трябва да можеш да бъркаш в купата на кучето, когато поискаш, без да те е страх от неговата реакция. Аз взех следните мерки: слагаш храната в купата и я поставяш на пода между краката си. Тук би трябвало кучо да изчака, а не да посяга към храната. Даваш команда "ЯЖ". Кучето трябва да знае, че храната му зависи от теб и ти определяш правилата. Нека да пояде малко и след това се опитай да бръкнеш в купичката /без притеснение, без резки движения/ - реакцията би трябвало да е отместване на главата или цялото тяло. Повтаряй това на всяко ядене. При нас стана за около седмица, но от време на време отново го повтарям. Този съвет ми беше препоръчан от съфорумник, на когото мога да изкажа само благодарности. Сподели какво се случва с Ричо след това :)

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Регистриран: вт авг 11, 2009 7:25 pm
Контакти:

Мнение от gvpekov » вт ное 13, 2012 4:40 pm

Или кажи при кой доктор си ходил да ти шие ръката :) :lol: :lol: :lol:
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.

Fortkn0x
Потребител

Мнение от Fortkn0x » вт ное 13, 2012 4:44 pm

Благодаря за съвета, ще пробвам, ако не сполучи, ще карам доктора да ви пише от мое име :D
Последна промяна от Fortkn0x на вт ное 13, 2012 9:55 pm, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Контакти:

Мнение от gvpekov » вт ное 13, 2012 5:03 pm

И сега сериозно - когато се приближите и кучето спре да яде започне да ръмжи, да се зъби (и замръзва наведено над паницата) и се е случвало да ви "заплашва" със зъби, ви препоръчвам да не му бъркате паницата.
Аз бих подходил по различни начини.
1 вариант за който се сещам е да се научи кучето по команда да оставя яденето. На пример заставате на 4-5 метра от кучето и казвате "ела тук" "седни" и отивате и му взимате паницата ако трябва. Вариант за учене (ако кучето не е научено достатъчно добре на командите) е с по вкусно лакомство или играчка, а ако не е се лъже кучето от тези дразнители може и с дълъг повод и да коригирате кучето когато му кажете командата и не я изпълни. Проблема с повода е че коригирайки го ще раздразните кучето и е възможно идвайки към вас да се пусне да хапе (просто трябва да внимавате ако стигнете до подобна ситуация).
2ри вариант е да му "отнемете" яденето чрез упорство. Идеята е кучето само да се дръпне от яденето и да ви го остави . Отивате към кучето то спира да яде почва да ръмжи , вие замръзвате на място . Не му говорите не мърдате по никакъв начин. След няколко секунди кучето ще почне да се оглежда или ще започне пак да яде - тогава мръдвате леко или издавате звук за да започне отново да ръмжи и да не яде. Така продължавате докато в един момент не се дръпне кучето само ( това първите пъти може да е след много време 30-40 минути важното е да не се откажете). Идеята е че като кучето ръмжи и се зъби , то е съсредоточено върху вас . Това изключително много натоварва кучето и то не може да издържи много . Тоест ако вие продължите да упорствате и продължавате да го изтощавате в един момент то просто няма да има сили да ви заплашва , а и ще осъзнае че заплахите му нямат ефект и е по-добре да се откаже.
Каквото и да правите трябва да знаете че трябва многократно да го правите за да има ефект от един път няма как да имате ефект . Успех надявам се положението да не е толкова сериозно колкото звучи и да се справите бързо.
ПП
Трябва спокойно да може да отидете до кучето и да го пипате когато яде . Не защото е много готино да тормозиш кучето , а защото може случайно някой ден да минете покрай кучето и да го докоснете. Или пък може да започне да яде нещо което не трябва и трябва да може да му го вземете от устата.
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Fortkn0x
Потребител

Мнение от Fortkn0x » вт ное 13, 2012 6:27 pm

Наистина ви благодаря и за другия съвет, ще пробвам и по двата начина и ако има резултати ще пиша :)
П.П. Той когато вдигне нещо от земята и почне да дъвче, му бъркам в устата без проблем, не ръмжи, дори някой път ако е нещо само да го държи в устата, без да го дъвче съм го научил като му кажа "Остави го!" и го пуска и си продължава, проблема с ръмженето е само, докато се храни.
Изображение

Lara Croft
Потребител
Регистриран: пон сеп 17, 2012 9:47 am

Мнение от Lara Croft » ср ное 14, 2012 11:26 am

Варианта на г-н Пеков също е много добър и според мен ще ви бъде изключително полезен. Упорство, упорство и само упорство :) Ще се справиш, само не губи кураж, че са много хитри същества нашите златни пухчовци :)

Fortkn0x
Потребител

Мнение от Fortkn0x » ср ное 14, 2012 10:34 pm

Направо ме вбесява тва малко п*****е, как така ще ме ръмжи...опитах това със слагането на купичката между краката и да му бъркам в паницата...абсолютно никакъв ефект, даже ръмжи още по-силно и започва да яде много бързо(явно си мисли, че ще му взема яденето), опитах и по другия начин - да го викам, докато яде или да го прилъжа с нещо ако не идва - пак никакъв ефект, а за третия начин нямам нерви, доближавам се до него, започва да ме ръмжи и аз се опитам да му взема купата и той още повече ръмжи, а на мен ми преключва системата и почвам да се карам, да викам и да го дърпам за козината зад врата, не мога да го издържам да ми ръмжи така и аз само да стоя, побеснявам, а той си ръмжи и е готов да ме захапе...накрая ще го нашамаря и ще разбере за какво става на въпрос...
Изображение

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Контакти:

Мнение от gvpekov » ср ное 14, 2012 11:56 pm

е то това е големия проблем, каквото и да правиш с кучето трябва да си спокоен (понякога леко превъзбудено щастлив за да ти обърне внимание ). Ако не си спокоен и уравновесен никога няма да се получат нешата :)
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

Потребителски аватар
gvpekov
Потребител
Контакти:

Мнение от gvpekov » чет ное 15, 2012 12:05 am

относно това че не идва заради друго изкушение - напълно очаквано за това написах и варианта с коригирането с повода. Но пак казвам никак няма да е доволно кучето и е възможно да скочи да хапе - нали и аз ако съм захапал пържола и някой тръгне да ме вика и дърпа няма да съм доволен. Нека и другите си кажат мнението и дадат съвети все пак всеки е гледал куче има опит и може да даде съвет ако е бил в подобна ситуация.
Георги Пеков
www.milinkamuk.com

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » чет ное 15, 2012 10:12 am

Защо не опитате да го храните от ръка известно време?Така хем няма избор дали да му докосвате храната,хем да разбере,че точно вие му я давате.При нас на 7 месеца опита да избучи сериозно,казах му силно ''не!'',взех купата и го храних 5 дена от ръка.После още няколко дена го храних на порции-тоест,сипвам по малко и като си доближа ръката към купата значи още храна.Не сме имали проблеми никога след това.Но пък всяко куче е различно...Нека и други споделят тяхното мнение за това,дали е правилно.При нас се получи.Успех!
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
KraaaS
Потребител
Регистриран: пон сеп 26, 2011 3:58 pm

Мнение от KraaaS » чет ное 15, 2012 11:57 am

Fortkn0x
Потребител

Мнение от Fortkn0x » чет ное 15, 2012 3:37 pm

Най-удачния начин ми се вижда този, който даде Марина Кожухарова, ще го изпробвам и ще видя какви ще са реакциите, а относно видеото, той прави абсолютно същото, което е показано на 1:00 минути, когато си доближа ръката до главата му или се опитам да му бръкна в паницата. От цялото видео разбрах, че трябва да разбира, че ръката ми не е нещо заплашително и да го науча, че аз командвам парада, а не той, колкото до начина, който е обяснен, не го разбрах много много, но все пак благодаря за съвета. :)
Изображение

Потребителски аватар
Danyna
Потребител
Регистриран: ср май 07, 2008 1:31 pm

Мнение от Danyna » чет ное 15, 2012 5:06 pm

Да, храненето от ръка ще ви свърши работа, но колко дни да го правите зависи от кучо и от това дали е разбрал какво се иска от него :wink:

Отговори