за студеното време

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Rover
Потребител
Регистриран: съб дек 07, 2013 1:41 pm

за студеното време

Мнение от Rover » съб дек 07, 2013 8:44 pm

Здравейте,
регистрацията ни е чисто нова, но ние сме вече на 9 месеца.
Моят въпрос е за студовете и гледането на двора. Видях, че има подобана тема, но тя не отговаря на моя въпрос. Ако можете да прочетете питането ми и ми дадете съвет ще съм много благодарна.
Ровър е мартенско куче и когато го взехме беше още студено, а и докторът каза да не го извеждаме преди всички ваксини да са направени. Така няколко месеца си беше само вътре и се чувстваше и се държеше много добре. Когато се стопли и започнахме да го извеждаме, цяло лято си беше само вън. Живеем в къща с двор на село. В двора имаме голямо кучешко заграждение специално за него, в което си има кучешка къща с веранда и ограда (вече доста оръфана ограда), битум на покрива, зона с искуствена трева за ако и пико (ако се наложи в заграждението). Когато беше топло ние бяхме постоянно на двора и на верандата и той много рядко е оставал сам за дълго.
Сега обаче е студено и ние сме вътре. Реших да го прибера в къщата, за да не стои сам вън, но поведението му ме изненадва. Когато е вътре започва много да се върти, да скимти, да диша тежко (все едно е тичал дълго), често пие вода, гони си опашката, лае... Когато го изкарам всичко това спира и си е пак нормалното куче. Не мога да кажа, че има поведенчески проблеми, обучавам го и т.н. Много е добър и кротък.
Просто не знам как да постъпя. В къщи е около 20-22 градуса. Вън по това време няма ли да му е много студено?! Възможно ли е да се разболее? Не търпи никакви дрехи (опитах), не търпи одеала и постелки (всичко изгризва и разкъсва и ме е страх да не глътне част от одеалото). Сърце не ми дава да го оставя вън в неговата къща, а вътре не иска да седи :( Разхождаме се по 2 часа на ден, пускам го да тича на воля в овощните градини в края на селото ни. Би трябвало след като си е изразходил енергията да иска да стои въре с мен, нали? Какво да правя?

Villy_29
Потребител
Регистриран: вт окт 25, 2011 7:12 pm

Мнение от Villy_29 » съб дек 07, 2013 10:43 pm

А защо по начало сте го направили дворно куче, голдъните са домашни...

Rover
Потребител

Мнение от Rover » нед дек 08, 2013 12:35 pm

Villy_29 написа:А защо по начало сте го направили дворно куче, голдъните са домашни...
Този въпрос определено е от полза. Голямо куче, което да разполага с пространство, да тича, да е свободно и през лятото да не е затворено в дома. Очевидно грандиоза грешка...

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » нед дек 08, 2013 1:08 pm

Наистина е било грешка, голдъните не са дворни кучета. А и от написаното аз оставам с впечатление, че той не е разполагал с целия двор, а само със заграждение, неясно колко голямо.
Как протича обучението му, какво знае, слуша ли по време на разходка, играете ли с него?
Моето куче има двор, но живее в къщата, скимти и е неспокоен само, ако му се ходи до тоалетна, а вратата към двора е затворена, но не мисля, че ситуацията е същата.
Ако беше по-топло можехте просто да оставите кучето свободно из двора, а вратата на къщата отворена и да го викате вътре, когато дойде му давате награда. За мен е изненадващо, че кучето не иска да е при вас и че предпочита да е навън.
Навън спокоен ли е?
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Потребителски аватар
KraaaS
Потребител
Регистриран: пон сеп 26, 2011 3:58 pm

Мнение от KraaaS » нед дек 08, 2013 1:09 pm

Извинявам се, но не съм съгласен с Вили. Голдъните изобщо не са домашни кучета.
Лично аз не виждам проблем да живее в хубава къщичка с дебел дюшек и добре уплътнена на двора.
Голдъните се пригаждат да живеят в дом, а не обратното.
За да не бъда голословен, давам 2 линка за детайли.

http://www.youtube.com/watch?v=kI4EbABtJQ0

http://www.petplace.com/dogs/top-dogs-f ... page1.aspx

Който му е интересно, може да се разрови по-дълбоко в дебрите на интернет.

Потребителски аватар
Joana
Потребител

Мнение от Joana » нед дек 08, 2013 1:15 pm

Golden retriever. As one of the most popular breeds, the golden retriever is an excellent family pet and can thrive in harsh environments. With a long hair coat, the golden prefers to spend time with his owner.

Аз това го разбирам като тично обратното. Да те може да издържат на ниски температури, макар че аз не бих си оставила кучето зимата вън, но аз и лятото не бих го оставила, защото той иска при нас, на него не му харесва да е оставен на двора. Голдъните обичат да са със стопаните си, това ги прави неподходящ избор за дворно куче!

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » нед дек 08, 2013 1:55 pm

Голдънът е социална порода куче. Развиват се най-добре, когато са около хора. Ако някой желае да гледа куче на двор, да избере кавказка овчарка, например.

Ние също сме в къща с двор, кучетата излизат да тичат навън, но в повечето време дори не желаят да останат сами в стая, а предпочитат да са с нас. Камо ли пък да спят навън. Такова откъсване от хората може да доведе до сериозни отклонения в поведението на един голдън.

Villy_29
Потребител
Регистриран: вт окт 25, 2011 7:12 pm

Мнение от Villy_29 » нед дек 08, 2013 8:18 pm

И ние имаме вила с голям двор, лятото прекарваме много време там. През деня кучо е навън колкото си иска, но нощем си е винаги при нас.
Не съм искала да прозвучи като заяждане, не се обиждайте. От предварителната ми подготовка преди да взема голдън се убедих, че те са домашни, имащи нужда да са с хората си постоянно, както казва Мелина.
Във вашия случай, явно промяната му идва в повече, но не знам какво да ви посъветвам, лека-полека, с търпение и любов може и да го свикнете да спи вкъщи! Успех!

Потребителски аватар
KraaaS
Потребител
Регистриран: пон сеп 26, 2011 3:58 pm

Мнение от KraaaS » пон дек 09, 2013 9:47 am

Всичко това, което казвате е напълно вярно. Голдъните искат да са сред хората си постоянно, всеки един стопанин ще го потвърди. Аз си мисля в случая че човека търси съвет за неговото нестандартно положение, а не упреци. Той сам си разбрал че е допуснал някои грешки, като не го е аклиматизирал в къщата. Въпроса сега е как да му помогнем.
Мое мнение е че трябва леко по леко. Ако има човек в къщата цял ден, да се почне с примерно 20 мин вътре, 1 час навън или нещо подобно. Вечер прибирате по-рано, примерно в 20 ч. и след 1 час го пускате навън. Вие най-добре ще успеете да си го усетите кога е вече непоносимо да стои вътре.
Изведнъж, веднага и насила няма да стане, ще се чувства зле кучето.
Задължително като е вътре, наградка, браво, радване, игри ...

Rover
Потребител

Мнение от Rover » пон дек 09, 2013 11:22 am

Благодаря ви за отговорите. Както писах, когато беше бебе и вън беше още студено си живееше само вътре и нямахме проблеми. Но когато се стопли всички излязохме навън. Къщата цяло лято е постоянно отворена, ние сме почти денонощтно на верандата, в градината или под асмите. Вън ни е телевизорът, лап топите, вън си посрещаме гостите. Как да го затворя в къщата когато всичко което се случва в дома, се случва на двора? Заграждението му е около 30 квадрава. Къщата му е голяма и сигурна, вдигната е от земята, за да не се мокри. Имал е достъп до целия двор и основно висеше на верандата с нас цяло лято.
Аз така или иначе го прибирам и си играем доста и вън и вътре. Знае обикновените команди: седни, легни, плюй! (тази я научи мого рано в пухкавия си живот), на ред, ела (всъщност не отговаря на ела, а идва като си чуе името). Сега се учим на "стой". С тази малко се затруднява.
Прочетох доста неща във форума, докато чаках да ми активират потребителя и видях себе си в повечето въпроси. Но когато видях зор си купих книгата на Сизър Милан и още няколко книги за поведение и отглеждане и сега всичко е наред. Не се дърпа на повода, съвсем културно се разхожда. Вече дори не се стрелка след котки. Има много пространство за тичане.
Малко дълго стана, но някой по-горе беше питал как ни минават разходките. Дори си имаме куче приятелче (лабрадор на година и нещо), с което тичат заедно и си играят.
Притеснявам се дали ако стои вътре след това, когато го извеждам вън, ще му е студено. Може ли да се изнежи и да се разболее нещо.
Ще пробвам с повече лакомства и с кратки престои вътре и извеждане. Дано имам успех следващите няколко дни :?

Rover
Потребител

Мнение от Rover » пон дек 09, 2013 11:31 am

Joana написа:Наистина е било грешка, голдъните не са дворни кучета. А и от написаното аз оставам с впечатление, че той не е разполагал с целия двор, а само със заграждение, неясно колко голямо.
Как протича обучението му, какво знае, слуша ли по време на разходка, играете ли с него?
Моето куче има двор, но живее в къщата, скимти и е неспокоен само, ако му се ходи до тоалетна, а вратата към двора е затворена, но не мисля, че ситуацията е същата.
Ако беше по-топло можехте просто да оставите кучето свободно из двора, а вратата на къщата отворена и да го викате вътре, когато дойде му давате награда. За мен е изненадващо, че кучето не иска да е при вас и че предпочита да е навън.
Навън спокоен ли е?
Да, вън е спокоен и кротък. Веднага ми носи играчка за хвърляне или ляга и вдига лапи и дава коремче. Или просто си отива в къщата и се пльоска там.
Обучението му минава нормално. С парченца кремвирши или малки бисквитки. Два пъти на ден по 10-15 мин. учим команди. През другото време му хвърлям играчки да носи. Разходките са си по около 1-2 часа на ден без почивки. Ходим из селото, или в полето. Всеки път различно. Аз работя от къщи и имам много време за него.
Може би иска да стои при мен, но просто започва да плези езика и да диша така, все едно е тичал 100 километра. Започва да се върти и да си гони опашката и да скимти и пуфти. Вън не прави така никога, а редовно ходим на вет (всеки месец) и е абсолютно здрав.

Потребителски аватар
Joana
Потребител

Мнение от Joana » пон дек 09, 2013 1:17 pm

В такъв случай бих предложила да му дадете възможността да влиза и излиза, когато си иска. Не го затваряйте в заграждението, предполагам двора ви е заграден, няма как да излезе на улицата например? Може да е малко скучно да му отваряте и затваряте вратата на къщата постоянно, но мисля, че това е вариянт. Викайте го в къщата, когато сте там, давайте му лакомство, играйте с него, ако видите че иска да излезе -пуснете го. Можете да започнете да го храните вътре, изобщо правете неща, които ще му помогнат да асоцира влизането вътре с нещо хубаво, така ще иска да прекарва повече време там. Колкото повече работите с кучето (игра, обучение) толкова по-добра връзка ще има между вас.
Наистина е хубаво да го приберете, най-вече около празниците, кучетата много се плашат от новогодишните гърмежи и в къщата може да се стресне, но си мисля, че ще е по-малко отколкото, ако е навън.

Потребителски аватар
joro9
Потребител
Регистриран: пет дек 12, 2008 11:20 pm

Мнение от joro9 » пон дек 09, 2013 4:26 pm

Мислили ли сте, дали температурата в стаята не е много висока. Това което описахте според мен показва, че му е топло вътре. Наистина пробвайте с постепенна аклиматизация с температурите вътре и не се притеснявайте, че ще изстине на вън.
Изображение

Rover
Потребител

Мнение от Rover » вт дек 10, 2013 6:45 pm

Честит първи сняг (поне тук е първи). Днес и за Ровър е първи сняг въобще в живота му :) Беше невероятно вълнение да тича в снега и да играе. Няма такова щастие!

Иначе... в къщата е около 20-22 градуса. Наистина лежи в коридора, където ен ай-хладно. Позаседява се вътре вчера и днес и просто често му отварям вратата да тича из двора и после пак го викам и това е. Вечер много лае и скимти, но се надявам да свикне.
:)

Потребителски аватар
korneliq
Потребител
Регистриран: пет май 08, 2009 3:19 pm

Мнение от korneliq » пон дек 16, 2013 6:03 pm

Да се включа и аз с малко закъснение..

Аз не мисля, че е голям грях да държиш кучето на двора лятото сред цялото семейство, напротив- много по-добре е за него, отколкото затворено в апартамент.

Относно зимата обаче- през деня пак може навън (нищо им няма, все едно по-дълга разходка- нека лудува и души). Нощем обаче обезателно го свикнете вътре, защото температурите падат рязко и не си заслужава риска. Както казаха другите- с лакомства, аз бих предложила още да го разходите дълго вечерта, след това да го нахраните вътре, след което малко игра с него, кожен кокал- и сред всички тия занимания той ще си заспи изтощен около вас. След няколко нощи така сам ще свикне, че нощем се спи вътре. Може да му вземете и легло за коридора- нашият спи там и си обожава леглото (даже една идея повече от нормалното :) )

Отговори