Български Голдeн Ретривър Клуб!

ИЗИСКВАНИЯ ПРИ РАЗВЪЖДАНЕ
Иди на страница Предишна  1, 2, 3

Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Развъдна дейност
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Joana
Потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 7:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз макар и без родословие не бих си оставила кучето пред магазина. Very Happy
Клипчето показва едно много дисциплинирано куче, аз само бих се гордяла, ако имах такива резултати с Рей, може би малко врата щеше да му се шване, ако постоянно ходехме така.
Ама аз не разбирам как тези изпити имат връзка с агресията на кучето? Тоест - да чудесно е че обучението ще е на макc, но това са неща, които зависят от собственика, ако моето куче може да върви спокойно на повод, то това не значи, че неговото кучило ще го прави...
Може би нещо не ми е ясно...
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Неси
Потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 10:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

marin4eto_50 написа:
Аз ще продължавам да настоявам за отговор. Смятам, че е редно да получа такъв. Сегашната политика на клуба показва, че се залага най-вече на екстериор, а по мое скромно мнение, характерът и екстериорът трябва да вървят ръка за ръка. Не бива да се правят компромиси с едното за сметка на другото. Интересувам се защо е отпаднал този важен компонент и не мога да разбера защо мълчанието продължава. Нещо нередно ли питам? Smile

Сегашната политика на клуба залага едновременно на три важни неща при развъждането на клубните кучета: здраве (необходими задължителни здравни изследвания), характер и екстериор – необходими минимум две отлични оценки от киноложки изложби (Получаването на две отлични оценки означава, че кучето е определено от поне двама съдии като "отличен представител на породата", т.е. най-малкото няма недопустими отклонения от стандарта по отношение на екстериор и поведение).

Относно теста за характер - да, полагането на този изпит беше необходимо условие за допускане на кучетата до развъдна дейност в НГРК. Моето куче Неси беше едно от първите, които се явиха на него, а съм присъствала и на следващите два пъти, в които беше проведен, така че имам впечатления и от практическото му провеждане. Споделям мнението, че по принцип провеждането на такъв тест е хубаво нещо, стига да е направено смислено. При създаването на БГРК тестът в този му вид отпадна основно по следните причини - преценихме, че ако някога поставим като задължително условие за допускане до развъдна дейност издържането на такъв тест, то той трябва да бъде направен така, че да отговаря на специфичните качества и особености на ловната порода Голдън Ретривър, а не да копира изискванията към кучетата от служебната порода ротвайлер
(http://www.nkrbg.com/izpitrg.htm).

П.С. Това, че някой не получава отговор в следващите пет минути след като е задал въпрос не означава непременно, че има някаква „световна конспирация“Wink, все пак повечето имаме и други заетости.Smile
Върнете се в началото
marin4eto_50
Потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 11:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

След като няма изпит за характер, твърдението, че сегашната политика на клуба залага на екстериор, здраве И характер, не звучи подплатено с действия, а само с думи. В момента се залага главно на екстериора. Това са моите наблюдения.

Колкото до изискванията, които съм копирала- някои от нещата и на мен ми звучат излишни и трудно осъществими. Не мисля, че всичко това е необходимо, за да се определи дали едно куче е страхливо или агресивно. В случая не защитавам изпита във формата, която е била приета и провеждана от НГРК, а самата идея за такова тестване. Според мен е било възможно да се преработят правилата, не е било нужно да се премахва целият изпит.

Това са си мои разсъждения, радвам се, че получих някакво обяснение Smile

И мисля, че споменах няколко пъти, че и преди съм повдигала въпроса, но е бил подминаван. Чак за световна конспирация не съм мислила, но беше започнало да става съмнително Very Happy
Върнете се в началото
gvpekov
Потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 11:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В стандарта за породата който се следи от съдиите по изложбените рингове е записано че кучето не трябва да е страхливо нито пък агресивно (разбира се оценката е субективна в този случай). Друг е въпроса колко често съдиите препрочитат този стандарт и до колко се придържат към него. Smile

If you think dogs can't count, try putting three dog biscuits in your pocket and then giving Fido only two of them. ~Phil Pastoret

Math is like love : a simple idea but it can get complicated.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dessi199
Потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 11:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В оценителните листи на Фрея не веднъж е било писано "чудесен характер" или "прекрасен характер" - значи обръщат внимание на това. И съм сигурна, че ако е забелязан някакъв проблем в това отношение също биха го отбелязали. И съответно кучето не би получило отличната оценка. Поне според мен би трябвало да така.
Gryffindor
Потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 1:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз много пъти съм мислил по този въпрос, и винаги ми се е струвало, че е добре да има такъв тест за характер. Обаче въпреки, че много съм чел, и много съм мислил, така и не съм успял да измисля как точно може да се организира един такъв тест, който да е достатъчно адекватен, и достатъчно достъпен.

Не знам и кои ще са тези признати/сертифицирани специалисти, които ще оценяват кучетата. Според мен няма много хора в България с необходимата подготовка.

Друг въпрос е, че вече, а предполагам и все по-често занапред, се правят връзки с кучета от чужбина. В повечето клубове за нашата порода дори в чужбина такова изискване за задължителен тест за характер няма.

Знам, че в Германия доста кучета минават такъв тест, но не съм сигурен, че е задължителен.

Също така е вярно, че дори по време на екстериорните изложби съдията прави някаква преценка на характера на кучето, но според мен по-скоро се санкционират само крайните отклонения, което все пак е нещо.

В крайна сметка отговорността, със или без такъв тест, си остава при развъдчика, както и нелеката задача за правилното отглеждане и социализация на бебетата в най-важните първи 8 седмици.

И не на последно място и отговорността на новите стопани, когато избират откъде и кое кученце да вземат. 2012-та година е вече, за всички родители на клубни кучила има достатъчно информация, а при желание, може да се получи и още много допълнителна такава.

Също така, когато говорим за налагане на правила в организация на доброволен принцип, трябва да отчетем и факта, че не може да се налагат непосилни изисквания.

Да, би било добре за в бъдеще да се въведе и задължително изискване за работни качества, или поне за вродени такива, но за целта трябва на първо място в България да има поне 2 такива изпита годишно.

Да, би било много добре да има и тест/изпит за характер/темперамент, но нека първо да има достатъчно като брой и ниво етолози, които могат да проведат въпросния тест.

В крайна сметка за мен действащите към момента изисквания на клуба са напълно разумни.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Неси
Потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 03, 2012 1:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Dessi199 написа:
В оценителните листи на Фрея не веднъж е било писано "чудесен характер" или "прекрасен характер" - значи обръщат внимание на това. И съм сигурна, че ако е забелязан някакъв проблем в това отношение също биха го отбелязали. И съответно кучето не би получило отличната оценка. Поне според мен би трябвало да така.

Точно така е, да. За всяка порода типичният характер и поведение са точно толкова важни, колкото и екстериора, и именно затова са описани във всеки стандарт на порода. Когато кучето е в ринга за оценка, то се оценява от съдията на база на това доколко се доближава като екстериор и поведение до идеала, описан в стандарта.

ОБЩ ИЗГЛЕД: Симетрични, балансирани, активни, мощни, с добродушно изражение
ПОВЕДЕНИЕ/ ТЕМПЕРАМЕНТ : Покорни, интелигентни и притежаващи естествена способност за работа; добродушни, приятелски настроени и уверени „
Върнете се в началото
krissysammy
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2012 1:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В по-стари постове прочетох,че мъжкото куче трябва да е на 15 месеца,а на места четох,че трябва да е на 18?
Моят мъжки ще навърши 12 месеца тези дни и се чудех последно след кой месец е препоръчително да се развъжда,защото аз смятах да е на 18-тия.
Иначе по самата тема,наистина е много важна-повечето от нещата за някои от изследванията не ги знаех,пък е хубаво да си подготвен за тези неща известно време преди да се реши да се развъжда куче.Smile
Върнете се в началото
Неси
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 19, 2012 9:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Минималната възраст за допускане до развъдна дейност за мъжките кучета в нашия клуб е 15 месеца. Това обаче е минимална възраст, а кога и дали ще бъде развъждано дадено куче решава собственика (при условие, че са изпълнени и останалите изисквания за допускане до развъждане на кучето).
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Развъдна дейност Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети