Кастрацията и след това

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
freya
Потребител
Регистриран: вт ное 22, 2005 12:43 pm

Кастрацията и след това

Мнение от freya » нед юни 15, 2008 10:46 am

Не ми се искаше да пускам нова тема, защото това едва ли интересува много хора, но все пак за тези, които се замислят за тази мярка нека да опиша нашите впечатления.
Дали или не...... това май го обсъждахме, според докторите 100% да, според стопаните 50%:50%. Едни са против защото се нарушава хармонията на природата, други защото все пак може да решат за кученца, трети просто не искат да си травмират кучето с операция.
При нас все пак бе решено малко принудително, защото Фрея продължаваше да се изживява като майка и да се опитва да мине за кърмачка на всяко разгонване, а не ми се води всеки път да и набият сума ти инжекции с антибиотици, да я мажа с хума и пр. Отгоре на всичко при всяко посещение при доктор ми се натякваше колко безотговорно спрямо кучето е да не я кастрирам, пилометри, и пр. женски болести и т.н. Ако не беше това сигурно нямаше да се реша. Все пак се порадвахме на кученца, повече не се предвиждаха и като че ли това наклони везните.
Та така, мина изложбата, видя ни съдийката, и дойде момента. След една безсънна нощ на терзания, заведохме я в лечебницата, Фрея заспа и се събуди кастрирана. До вечерта бе леко замаяна, не яде, но излезе да пишка, а на сутринта вече ме събуди готова за разходка. Прояде на следващия ден вечерта.
Първите 1-2-3 дни се пазеше и не тичаше много. Аз не съм я и зорил естествено. Веднъж дори синът и Лари "Танка" премина през нея като бърз влак през малка гара, тръшна я та чак изквича, но иначе нищо сериозно. Минаха 5 дни започна пак да катери де кого види и сега си е същия бяс както преди.
Раната е около 4-5 см, шевът е всъщност вътрешен от резорбиращи се конци, а кожата на коремчето я лепят с някакво спец лепило и няма шевове. Зарасна за няколко дни. Не се ближеше, а когато все пак посягаше с лекота успявахме да я разсеем.
Промяна в характера и апетита и физическата активност няма. Засега. Не, всъщност ми се струва малко по-палава от по-рано, но може би се лъжа. Сега чакаме да и порасне козина на коремчето, че ни е неудобно от мъжките, така бръснати да ходим.
Така че който е решил, мога да го успокоя, не е толкова страшно.
Терзанията са главно психологически и за стопаните, а не за кучето.
Никого не навивам, просто споделям.
Ами това е нашата история.
Ф-Б
ПП
Закриха ми сайтът, в който ни бяха снимките и сега всички снимки на Фрея и кученцата ни вече ги няма?!
:(
Всички гризат, някои гризат повече!

Потребителски аватар
sara0302
Потребител
Регистриран: чет май 01, 2008 8:51 pm

Мнение от sara0302 » нед юни 15, 2008 11:50 am

Горката Фрея...Но щом това е било правилното решение за нея...Важното е че вече е по-добре :wink: Аз все още съм точно така, както каза - 50:50, но сме малки още :)

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » нед юни 15, 2008 1:22 pm

sara0302, ветеринарните лекари са на мнение, че женската е добре да се кастрира, дори преди първото разгонване, което горе-долу е между 6 месеца и 1 година.
Данчо, браво на теб за смелото решение. Сигурна съм, че Фрея ще се чувства по-добре и ще си остане все същата по характер. И на Кара и предстои същата процедура и аз скоро ще мога да споделя впечатления :wink:

Потребителски аватар
hrissito&buddy
Потребител
Регистриран: пон сеп 03, 2007 7:56 pm
Контакти:

Мнение от hrissito&buddy » нед юни 15, 2008 1:24 pm

Това за Фрея е небратимо, но пък правилно. По-добре да е здрава и щастлива.
Но за снимките се надявам, че не са безвъзвратно загубени, нали?

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » вт сеп 16, 2008 7:21 pm

Време е и ние да разпишем в тази тема. Вчера моето прекрасно момиче беше кастрирано. Сега ни предстои възстановяване и съвсем скоро се надявам да тича из парковете!
По съвет на лекарите, веднага след кастрацията ни предупредиха да не давам вода, тъй като има опасност от повръщане. Храна дадохме днес, вода на разположение. Около 10 дена ще се разхождане на каишка, защото кучето не трябва да тича, боричка с други кучета и прескача препятствия.
Всичко друго подобно на това, което е описал Данчо. Ще я наблюдавам за промяна в характера или увеличаване на теглото, в следствие на кастрацията, но определено се съмнявам. Надявам се Кара да е поредното доказателство, че кастрацията не означава осакатяване на животното, а начин за предпазване от нежелана бременност, фалшива бременност, тумор и т.н. Да ми е живо и здраво момичето, все толкова лудо и прекрасно!

Потребителски аватар
Joana
Потребител
Регистриран: пет сеп 07, 2007 12:55 pm

Мнение от Joana » вт сеп 16, 2008 7:55 pm

Пожелаваме ви бързо възстановяване! Единствения евентуален "проблем" , който смятам, че бихте имали е преминаването към light храна, но и за това не съм убедена :wink: , нито желанието за движение, нито характера ще й се промени - сигурна съм :D !!! Чарка вярно е кастрирана преди да я вземем и аз нямам представа каква е била преди това, но в момента тя е - страшно енергична,игрива,галиовна,послушна - не си представям, че преди това е била още по-голяма лудетина, то е невъзможно !
I know tonight that there's an angel up on Heaven's highest hill
And no one there can hurt you baby, no one ever will

Stefy
Потребител
Регистриран: пет фев 03, 2006 1:53 pm

Мнение от Stefy » вт сеп 16, 2008 10:52 pm

Валя, пожелавам бързо възстановяване на момичето ти! Стискам палци всичко да е наред и да ви видим в неделя (ще водя на училище малките хуни за първи път - Аби Младша и Арамис)

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » ср сеп 17, 2008 12:46 pm

Благодаря за пожеланията! Ден 3-ти отбеляза завръщането на апетита й и желанието за дълги разходки. :wink:
Йоана, за сега не мисля да минаваме към light храна, но определено ще наблюдавам теглото й.
Стефи, ако съм си в София мисля да намина да ви видя, че и един първолак може да доведа. :D

Потребителски аватар
Buddy21
Потребител
Регистриран: пет юли 13, 2007 9:43 am
Контакти:

Мнение от Buddy21 » ср сеп 17, 2008 12:55 pm

Бързо възстановяване на Кара и от мен! :D

Потребителски аватар
taira_lora
Потребител
Регистриран: ср юли 09, 2008 7:14 am

Мнение от taira_lora » ср сеп 17, 2008 2:07 pm

Пожелавам ти бързо възстановяване на твоето момиче.Дано скоро търчи около теб и дано да е същата и даже по-добра :)
Изображение

Потребителски аватар
love_goldens
Потребител
Регистриран: ср ное 21, 2007 7:15 pm

Мнение от love_goldens » чет сеп 18, 2008 8:03 am

Бързо възстановяване на Кара! :wink:

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » съб сеп 20, 2008 7:08 pm

Благодаря! Изображение

Потребителски аватар
hera
Потребител
Регистриран: вт юли 10, 2007 9:57 pm

Мнение от hera » нед сеп 21, 2008 8:41 am

Бихте ли разказали малко повече за възстановителния период при женските кучета? Наскоро кастрирахме мъжкото ни куче, но за женската все още имам притеснения, имайки в предвид, че операцията е по-тежка при тях.
Изображение

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » нед сеп 21, 2008 12:12 pm

Възстановителния период трае общо взето 2-3 дена. През този период, кучето ще е по-унило, може да отказва да пие вода и да се храни. В зависимост от случая може да се слага антибиотик, лекарите да поискат да ходите на прегледи. След тези 3 дена, кучето хапва и пие вода с охота, иска да играе. Въпреки желанието му обаче, кучето трябва да е поне още 10 дена на повод, да не и се позволява да скача, да прескача и да си играе с други кучета. С няколко думи, трябва да я пазите. 14 дена след кастрацията, са напълно възстановени :D Кара, вече седмица е на повод и е събрала толкова енергия, че след 3-4 дена ще дивее по поляните :)
Тук е мястото да благодаря на лекарите от клиника "Ита-Вет" за вниманието и професионализма им!!!

Потребителски аватар
hera
Потребител
Регистриран: вт юли 10, 2007 9:57 pm

Мнение от hera » вт сеп 23, 2008 6:57 pm

Браво,радвам се,че Кара се възстановява успешно. Вече съм почти убедена, че живи и здрави на пролет Херка ще бъде кастрирана. Тревожех се от възстановяването, но вярвам, че куча ще се справи. :D
Изображение

Отговори