Не си купувайте кученце от тази жена!

Важни теми и въпроси свързани с клуба
RaPuNtSeL
Потребител
Регистриран: ср яну 27, 2010 10:37 pm

Не си купувайте кученце от тази жена!

Мнение от RaPuNtSeL » чет мар 04, 2010 12:05 am

Незнам дали това е подходящото място, където да публикувам тази ужасна история. (моля админите да я преместят, ако е нужно)
Наложи ми се да се запозная с автора и по тъжен повод, чиито изход все още е неясен. По негова молба публикувам материалите по-долу с цел да предпазим бъдещите ентусиасти, желаещи да си закупят здраво и хубаво кученце.
(Давам пълни права текста и снимките да бъдат копирани и публикувани на други сайтове)

"Здравейте на всички!
Сега ще ви разкажа една трагична история, с която се сблъсках тези дни.
Историята е следната:
Реших да си взема кученце, но не бях много запознат, кое е борса, кое е частно лице.
Искахме да си вземем куче или по точно порода "Golden Retriever". Започнах да търся в интернет
и попаднах на човек от гр. Русе, но се оказа, че всички бяха запазени вече, и останах без
кученце. Аз и приятелката ми искахме много и решихме да потърсим друго кученце, защото не ни се чакаше
следващо кучило на човека от Русе. Тук идва интересната част.

Попаднах на човек от гр. Габрово, обадих се и попитах дали имат кученца, а по конкретно - женско и
съответно ми казаха, че имат много мъжки и само едно женско кученце. Поисках да ми пратят снимки
и ми пратиха след няколко часа на майл-а, разгледах снимките и ни допадна кученцето, на мен и приятелката ми.
Бях в гр. Русе както споменах запалих колата в 16:30 на 28.02.2010г. в 18:30 бях вече в гр. Габрово. Имахме
среща на бензиностанция "Shell" спрях там, изчаках я да дойде. След пристигането и тя зареди малко гориво
в колата си и каза да карам след нея. След около 5км и стигнахме до с. Борики. На 2 минути навътре в селото
спряхме и влязохме в една къща. Каза "ето заповядайте да видите кученцата". Влязохме през още
една вратичка и видях затворени 3-4 женски голдъна на едно място на друго място няколко кокера и на трето
място имаше един мъжки голдън и един (пак голдън), не знам дали беше мъжки или женски, но бяха на едно място.
В една малка стаичка бяха постлани накъсани вестници на земята. Тя хвана женското и ни го даде да го
огледаме. Ние съответно се влюбихме. Малко пухкаво и много чаровно. Показа ни майката, която беше подстригана,
също така ни показа и бащата, който беше много голям и пухкав, с две думи беше много красив.
Дръпнахме се настрани от всички кучета. Тя започна да ни обяснява кое, как, защо... Аз задавах мнохо въпроси, защото
ми беше любопитно и разпитвах. След 30-40 минути обеснения ни даде паспорта плюс две копия от родословие на родителите
на малкото кученце, или бяха на бабата и дядото (не разбрах много точно как е). Обясни ми и също как трябва да го храня
и ми даде малко от храната, с която го е захранвала за да вечеря с нея. Взех всичко и се настанихме удобно в колата
тримата - аз, приятелката ми и малкото паленце.
По пътя още след 30-40км. повърна. Обясних си го, че е от пътя.
Отбих, изчистихме и отново след 15 минутно почистване потеглихме.
Вече на околовръстния път на гр. Велико Търново (обратно по пътя за гр. Русе) пак повърна.
Спрях на една бензиностанция купих кърпички, отново почистихме.

До момента с малки премеждия всичко изгледа що годе добре.

Качихме се в апартамента, любознателни щрапорим навсякъде сипахме й водичка, ядене и сложихме, но не иска и да чуе
да яде, само водичка пиина малко. След 1-2ч. сън. Изпишка се, изходи се и пак сънчо. Не искаше и да чуе да вечеря. Обясних
си го от пътя, стреса, раздялата с майката. Цялата нощ като мръднеше малко приятелката ставаше и я водеше в банята
да си върши работа и пак заспива. Целия ден нищо не хапна обадих се на жената вечерта. Казах и ситуацията и тя каза, че
"кучето до последно си е яло при нея и е отбивано с гранули..."
На сутринта в 9ч. (не помня точния час) ми се обажда (2.03.2010) и вика "Как е кученцето яде ли, ко прави?"
Казах и, че е същата история и, само да се оправя и отивам на ветринар.

Драги съфорумници тук започва съществената и ГАДНА част на нещата!
Отидох при ветеринаря и го запознах със случая. Той погледна кученцето и реши да и направи тест (с наше съгласие) за
"парвовироза". Тестът беше ПОЛОЖИТЕЛЕН. От тук ни причерня и на двамата. Не знаем какво да правим...
Попитахме доктора за съвет. Той каза "Върнете кученцето!". Но и да го бяхме върнали нямаше да получим пари, а друго ЗАРАЗЕНО
кученце, тъй като след като едно е заразено, следователно всички са също болни.
Решихме да се опитаме да го излекуваме и да преодолеем паричната загуба.
Доктора дори говори с жената, но след 10 минутен разговор д-ра се ядоса и и затвори телефона.
Оставих кученцето за лечение, което ще струва около 100лв. по думи на д-ра.
Сутринта, на 02.03.2010г. го оставих и вечерта си го взех. Сега само спи и се изхожда, до колко вода, до колко друго не знам.
Поне повръщането го няма за сега, което е горе - долу добър признък (но нищо не се знае до последно)

Когато доктора махаше системата му беше постлал памперс и го извади, да го смени да му е сухичко. И що да се види
имаше ГЛИСТ! На видима дължина между 5-7см.
Доктора също така каза, че според него кученцето не е ваксинирано. Все пак в паспорта пише, че ваксината е направена на
30 ден от неговото раждане, а в момента е на 42 дни.

Човека от който взех кучето: Лилия Късева
GSM:
0878 21 40 19
0878 31 40 19
0878 41 40 19
0878 61 40 19 (Цяла поредица има от тях, не знам дали и 4те са нейни, но са няколко само с една различна цифра (първата цифра
след 0878))
Град:
Габрово (кучетата се намират в с. Борики)
e-mail:
kaseva75@abv.bg

Хора, моля ви не правете грешката, която аз направих. НИКОГА, ама НИКОГА, не закупувайте куче от борса или най-вече от тази жена!
Сега ми остана надеждата, малкото пухче до мен да се оправи и да скачаме щасливи на воля!

Това беше разказа от мен, за нелепата ми постъпка. Правя го, за да не постъпите и Вие като мен!
(има доста моменти от дву-дневното ми преживяване, който не съм споменал, но ще ми отнеме доста дълго време да ги опиша.
Най - важното съм го написал, ако има още нещо ще го добавя.)"

Като прикачени снимки се виждат страниците от ветеринарния паспорт, положителния тест за парвовироза и въпросната обява по която е взето кученцето.

Това е въпросната обява:
Изображение

Това е положителния тест за парвовироза :(
Изображение

Това е ветеринарния паспорт с "уж" нанесените ваксина и обезпаразитявания.
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

Това е копието на родословия предоставено от въпросната жена:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

А това е малката госпожица, за която всички стискаме палци и се молим да се пребори с болеста!
ИзображениеИзображение
Последна промяна от RaPuNtSeL на чет мар 04, 2010 1:37 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител
Регистриран: нед фев 17, 2008 8:12 am

Мнение от eli i maxi » чет мар 04, 2010 12:14 am

И тук:

Бързо оздравяване на малката госпожица и много години взаимно щастие!

Благодаря Ви, че се включихте тук!

Едит

Сега се загледах в "родословието", ако допуснем, че то е истинско тези ............ са заплодили женско куче на 10 години!
Горката душица, какъв ли живот е живяла!

Потребителски аватар
Tedyy
Потребител
Регистриран: нед сеп 20, 2009 6:04 am

Мнение от Tedyy » чет мар 04, 2010 8:17 am

Преди около 10 месеца започнах усилено и упорито да търся домашен любимец от породата голдън ретривър. Обожавам кучетата заради тяхната преданост, но породата голдън ретривър ме грабна с добродушното си изражение, външна красота и интелект. Питах тук - там приятели от къде мога да си купя здраво кученце. Повечето отговори бяха "от легитимен развъдник, виж в интернет". Един приятел-кучкар ми каза: Да не се излъжеш да купиш голдън от Габрово. Заляли са нета с обяви за "елитни голдънчета", а ги продават на килограм и не са здрави."
Сега виждам, че все пак хората се лъжат/не са само те/ и си взимат дом. любимец от въпросната Лили от Габрово. За съжаление няма как да се спрат недобросъвестните търговци, водени единствено от меркантилност, освен да се даде гласност на такива "развъждачи". Като се разхождаме с Ремо се запознахме със собственика на друг голдън ретривър /донесен от Унгария преди 3 години/. Въпросният голдън е бил с паровироза със самото си пристигане, подобно на случая от тази тема. Само бързата и адекватна намеса на д-р Кунев е спасила малкото.
Такива случаи е имало и ще има, но всичко зависи от бъдещите собственици. Преди да вземете куче се поинтересувайте от къде и защо. Евтиното винаги излиза скъпо.
Пожелавам на Рапунцел кученцето да се оправи, за да ги радва, защото по-благодарно и умно животно от кучето едва ли има.
Последна промяна от Tedyy на чет мар 04, 2010 8:21 am, променено общо 1 път.
Нашите любимци са продължение и израз на нашата самоличност - Дилън Ентин

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител

Мнение от eli i maxi » чет мар 04, 2010 8:20 am

Освен гласност, може да се пускат жалби срещу тази госпожа!
Сигурна съм, че никъде не декларира приходите от "дейността" си, нито плаща данъци, което според българското законодателство си е чисто данъчно престъпление.

Потребителски аватар
joro9
Потребител
Регистриран: пет дек 12, 2008 11:20 pm

Мнение от joro9 » чет мар 04, 2010 12:00 pm

Дано по-бързо се оправя малката принцеса. Направи ми впечатление , че няма печат на ветеринарниа доктор с номер както е при нас, независимо , че първите ваксини на Лъки са бити в Сърбия. Всеки може да се подпише.
Изображение

Потребителски аватар
marina kojuharova
Потребител
Регистриран: вт яну 20, 2009 3:39 pm

Мнение от marina kojuharova » чет мар 04, 2010 12:12 pm

Боже,това е ужасно,дано се оправи малката сладурана!И ние сме си взели кучето отттам.Слава богу нямахме проблеми.Дали е било въпрос на късмет..не знам.По-добре да не се рискува. :?
ИзображениеИзображение

LVVeselinov
Потребител
Регистриран: вт окт 13, 2009 6:55 pm

Мнение от LVVeselinov » чет мар 04, 2010 1:08 pm

Моят Бъди го взехме на 2 месеца от нея. След около 2 седмици се разболя доста лошо - имаше повръщане и разстройство, но доктора го стабилизира с инжекция и му мина за 2-3 дена. След това се указа, че има и инфекция в едното ухо и нея излекувахме. Като направи 3 месеца започнахме да излизаме и оттогава не сме имали никакви проблеми.
Сега Бъди е на 6 месеца и според всички се развива доста добре.

Duci
Потребител
Регистриран: съб фев 27, 2010 9:39 am

Мнение от Duci » чет мар 04, 2010 2:05 pm

Ооо, миличкото. Дано се оправи по-бързо. Пиши как е.
Изображение

Потребителски аватар
Melina
Потребител
Регистриран: ср мар 19, 2008 1:35 pm

Мнение от Melina » чет мар 04, 2010 7:56 pm

Ваксини не са слагани. Не е посочено име на ветеринар, клиника. Няма печат => посоченото в паспорта е невалидно. Ваксинирайте пак.
Родословието на майка/баба и прочие може и да са валидни (имената на голдъните, споменати вътре, са истински), но това не дава гаранция, че именно това кученце произхожда от тези родители - още една причина НИКОГА да не се взима кученце от такова място.
И, за Бога, хора! Спрете с това ГАБРОВО, че лошо ми става вече!!! Не се ли разбра, че там легитимен развъдник НЯМА!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Потребителски аватар
sneja
Потребител
Регистриран: съб апр 14, 2007 6:44 pm

Мнение от sneja » чет мар 04, 2010 10:00 pm

Здравейте,

По никакъв начин няма да защитавам Лилия Късева.
Като за начало искам да кажа, че аз имам Голдън от нея на 1 год и 3 месеца вече.
Разбирам болката Ви, поради простата причина, че предното ми куче почина на 1 год и 6 месеца, от генетично заболяване на бъбреците в следствие на кръвосмешение най - вероятно или и аз незнам какво. През живота си толкова болка не бях изпитвала, защото от момента в които той се появи в къщи аз не спрях да ходя по Ветове и ден след ден да виждам, че едно от най - близките ми същества умира и аз няма как да го спася. Няма да говоря за невероятните суми които похарчих с надеждата, че един ден ще го видя жив и здрав. Но уви не се случи.
Грешката е изцяло наша на стопаните, които нямаме представа от къде купуваме куче. Аз бях във въпросното село и видях въпросния развъдник. Но повярвайте ми не само там е така. Навсякъде е така. А факта, че ще си вземеш куче с родословие от лицензиран развъдник ( да ме извинят тези които ще скочат срещу мен ), по никакъв начин не гарантира, че кучето ти ще е здраво. Всички знаем, че породата е приблизително на около 200 год., което е изключително малко време за да се изчистят генетичните дефекти. Още повече не ми се иска да изкарвам керливите ризи на елитните кучила, защото и те си имат, нали !!!??? Да шанса да е болно кучето е значително по малък, но не е изключен защото и те все пак търгуват и крайната цел е печалба.
Като заключение искам да кажа, че когато си взех моето пале от Габрово бях в пълен ужас, че това ще се повтори и просто действах импулсивно за да спра ужасната болка от загубата на моя Рекс. Но не съжалявам. Да има генетичен проблем има едностранен крепторхизъм, но с изключение на това е абсолютно здрав. Като бебе му е правен тест за паровироза и беше отрицателен. Познавам още 3 кучета от Лилия Късева и 3 - те с абсолютно здрави. Едното е на близо 4 години с никакви здравословни проблеми до момента.
Уви такава е ситуацията в БГ - всичко е търговия. За съжаление ния по някакъв начин я субсидираме, но както и при хората и при нашите деца, гаранция няма за нищо. Познавам родословни кучета, които умряха от невероятни за мен болести, повечето от които при хората са с генетична предразположеност.
Стискам Ви палци да се оправите. Но сега впрегнете сили да си спасите съкровището и не се борете с вятърни мелници. Защото от където и да си вземеш куче в БГ, шанса да е здраво и без проблеми е доста малък.

Поздрави,
Снежина

Потребителски аватар
eli i maxi
Потребител

Мнение от eli i maxi » чет мар 04, 2010 10:13 pm

Естествено, че никога няма 100 % гаранция за здравето на кученцата от легитимните развъдници, но там хората работят за да сведът риска до минимум!
Правят изследвания на родителите, обезпаразитяват и ваксинират малките, хранят ги с качествена храна и не ги държът в клетки с накъсани вестници и талаш.
В легитимните развъдници не се допуска кръвосмешение!

Ще се повторя за не знам кой път вече!

Родословието е АКТА ЗА РАЖДАНЕ на едно животно. Чрез него се доказва произходът и принадлежността към породата на това животно, неговите родители, пра родители и т.н.

Към всички фенове на борсите, зоомагазините и "частните" обяви:
Най-елементарното, което всеки може да направи е да погледне тук във форума снимките на родословните кучета и на не родословните, да ги сравни, да открие разликите и да се запита какво всъщност иска!

Ако предпочете вторите, то може да си спестите парите и да прибере едно малко златно куче от улицата. Така и така няма да знаете как ще изглежда като порастне, по-добре помогнете на кученце в беда!

П.С. Не мога да разбера защо за всичко друго, което си купуват, хората правят едни много задълбочени проучвания, но когато става въпрос за живо същество, което ще е с тях през следващите 10-15 г. отиват в първата ферма и взимат първото, което видят!

ЕДИТ
Всяка модна порода, се съсипва от славата си!

Снежина, моля Ви не правете такива заключения!
Заради изказвания като вашето (едва ли не здрави голдъни няма), хората масово купуват болни, породоподобни кучета.

Потребителски аватар
lubomihaylov
Потребител
Регистриран: вт фев 12, 2008 9:35 pm

Мнение от lubomihaylov » пет мар 05, 2010 10:00 am

Уви такава е ситуацията в БГ - всичко е търговия. За съжаление ния по някакъв начин я субсидираме, но както и при хората и при нашите деца, гаранция няма за нищо. Познавам родословни кучета, които умряха от невероятни за мен болести, повечето от които при хората са с генетична предразположеност.
Много интересно мнение.
Няма как да не отговоря на това.Само много моля не дълбайте на темата родословия и елитни кучета.
Ситуацията в БГ е такава,защото ние сме си я направили.
И ще остане такава,докато го има това мислене.Търговия ли е това?
А издаването на фалшиво родословие как се нарича?Това не е ли престъпление?Не се ли наказва от закона?ДА.ДА.ДА
И кой е измаменият в случая?Я си потърсете правата,моля!
За родословните кучета ,дето са умрели от разни болести?А да сте чували за лекарски грешки?Дали няма и такива?
А Вие знаете ли колко малки кученца умират в тези "развъдници"?
Не можете да знаете.Това го знаят само собствениците им,защото никой не контролира дейността им.
При регламентираните развъдници смея да твърдя,това не е търговия,а едно доста скъпо хоби.
Погледнете в една Сърбия например как стои въпросът с развъждането на кучета.Но хората там са по-глупави и имат регламентирано развъждане, и произвеждат качествени кучета.
Казвам качествени ,защото това са кучета от точната порода за която се казва в родословието.Е те за това е това пусто родословие.
А за това колко е здраво?Естествено това е съвкупност от много фактори,но не е случаен процес като при въпросният габровски или друг кучкарник.
В тези "развъдници" дали са чували за дисплазия,катаракта и т.н.
При регламентираното развъждане е направено всичко възможно да се роди здраво поколение.
Между другото сравнението с хората е много подходящо.
Как се "развъждат" хората?Да сте чували какви изследвания се правят преди сключване на брак?Да,има една група хора,за които развъждането е следствие от нерегламентирани връзки,като примерно станала майка на 12 години!Ако прочетете за крипторхизмът при хората примерно,ще видите,че заболяването се среща при 30% от недоносените бебета.
Но да не спамим темата с толкова подробности.
Време е да се промени нещо в тази страна!
И то не може да стане като се толерира нерегламентираната развъдна дейност!
Не може да стане като не спазваме елементарни закони и правила.
И след като еди кой си прави нещо,то защо да не го правя и аз?Е това е лошият пример.Мини на червен сфетофар и после се чуди, защо детето го прави същото.Ами такъв е примерът ,който сме му дали.
Време е да се промени първо мисленето ни,а после нещата ще си дойдат на мястото.

Потребителски аватар
6tastlivko
Потребител
Регистриран: пет юни 08, 2007 10:56 am

Мнение от 6tastlivko » пет мар 05, 2010 11:41 am

Абсолютно съм съгласна с lubomihaylov !Родословието, с което идва кученцето от истински развъдник удостоверява,че то е голдън ретривър и носи информация за родителите му- здравословно, поведенчески и всичко, в което развъдчикът е положил почтени усилия да съхрани и развие определена линия качества на породата. Снежи, знаеш колко ми е мил Рекс, Лео също. Но никак не мога да се съглася,че крайната цел на развъждането е печалбата. И, за да не бъда голословна- ето линк към сайта един реномиран развъдник в Сърбия, в който предлагам да бъде прочетен Манифеста на развъдника : той казва всичко за целта на развъдната дейност :

http://www.swanavly.com/ 8)
Докато има кой да купува от подобни на този габровски криминален разплодник - ще има и стимул за "производители" като въпросната госпожа. Която, в крайна сметка, би трябвало да бъде спряна-чрез Закона за защита на животните или въобще по съответния законов път. Наскоро в Пловдив срещнахме хора, които бяха спасили едно двумесечно голдънче /не съм сигурна дали не беше пак от легендарното Габрово/ -в януарските минус петнадесет градусови температури цялото кучило бебета на около 40 дни било отглеждано на открито-в мръсен двор, върху снега и леда, под кварцова лампа ! На други приятели,които, слава Богу ни потърсиха за съвет - по обява в и-нет услужлив "развъдчик" предложи да им изпрати кученцето по пощата! И все са с неясна локация : "развъдник в Северна България". И още нещо : практика в много държави и развъдници е ,когато искате да си купите куче от там- нужни са препоръки, които удостоверяват що за човек сте и дали може да ви се гласува доверие, за да получите едно живо същество.Та в този смисъл- не парите са целта. А отношението към истинския смисъл на кинологията - да са здрави, щастливи и да продължава да ги има в щастливо партньорство с хората по-добрите от нас четириноги .

Потребителски аватар
sneja
Потребител
Регистриран: съб апр 14, 2007 6:44 pm

Мнение от sneja » пет мар 05, 2010 7:55 pm

Ооо.... моля да не бъда разбирана толкова крайно. Аз не говоря за развъдници в чужбина,а за тези в България.
Другото което ако не сте забелязали подчертавам, че има по - малка вероятност да се срещнат разни наследствени заболявания при лицензиран развъдник.
Но ако това е едно наистина скъпо хоби, голяма част от хората който продават " невероятно здравите кученца ", ще ги инетересува все пак кой ще гледа това куче. А за разлика от чужбина, тук се броят на пръсти хората, които ще се откажат от продажбата на пале за 1000 лв ( примерно), защото нещо в купувача не им е харесало.
Другото което коментирате е " купуването " на родословие.... това само по себе си компроментира самото издаване на такова, подчертавам в БГ !
Не искам с никого да споря....да са ни живи и здрави кучетата!
Тоест да приемем факта, че живеем в БГ...да има лекарски грешки, да стопаните правят грешки, да има развъдници, като този в Габрово, да има и кучила, които са с отлични резултати от изследвания а в крайна сметка се появяват изненади в поколенията. Това е....

П. С: Аз Лео го взех от апартамента на Късева, беше с още две кучета в дестаката стая в доста добре обособено място. Не е имал никога глисти ( повярвайте ми пуснах фекалии за изследване), беше обезпаразитяван ( никакви бълхи/ кърлежи ).

Ели и Макси : Специално към теб, да уточня че при размножаването на кучетата е позволено кръвосмешение и дори се изполва в доста елитни развъдници нарича се Инбридинг ( кръстосване през поколение ). С това се цели постигане на търсени линни ( тоест гени), но шанс за разни малоформации има и естествено те се утстановяват изкуствено или естествено ( в смисъл умират ).
И да смятам, че голяма част от хората незнаят дали кучетата им имат болести ( наследствени ), защото просто не са правени изследвания. Тоест и са размножавани без да са правени.
Последна промяна от sneja на пет мар 05, 2010 8:06 pm, променено общо 2 пъти.

Отговори