Български Голдeн Ретривър Клуб!

Обърнат стомах

Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Важно !!!
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mi6eto_i_ashley
Потребител

Местожителство: София- Суха Река

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 3:10 pm    Заглавие: Обърнат стомах Отговорете с цитат

Темата е важна, особено за нашата порода. Не намерих нищо по форумите и затова мисля, че е добре да има опита на един изпатил, тоест ние.. Вече сме добре, но исках да споделя случилото се на скоро...

Повечето вероятно ме познават, но за който не имам два Голдъна, голямата ми е на 9 години и преди 3 седмици обърна стомах. Много за малко щяхме да я изтървем, но Господ я опази и сега всичко си е на мястото!
Всичко започна след като кучетата вечеряха.. в момента са на Pro Plan (аз храня само с гранула, но за "десерт" винаги им давам или кучешка бисквитка, или плод/зеленчук). Ашли е куче, което никога не е повръщала, ако й стане лошо- само се плюнчи, даже и стомашен сок не връща... Към 11.30 обаче повърна- повърна малко храна и парче домат. От там се стреснах и веднага разбрах, че нещо не е ок. Пипнах коремчето и ми се стори доста подут Първото нещо което казах беше: "това куче обърна стомах.." и изпаднах в лека паника. Тя продължи да повръща, повърна още 4-5 пъти. Към 12-12 и нещо, звъннах в нашата си клиника (ние ходим в Свети Антим, но само двама от докторите се грижат за тях, предимно д-р Николов), но на смяна беше някой си д-р Борисов- не го познавах, но беше спешно и казах, че ще докарам кучето веднага. Очевидно й беше много лошо, дишаше тежко и коремчето беше подуто нагоре към гръдния кош. Започна да я пъне да повръща и да я присвива- хем легне, хем стане, но си ходеше сама.. болеше си я.. с две думи- имаме проблем! Тръгнахме веднага. Като пристигнахме казах, че идвам със съмнения за обърнат стомах. Казах какво се е случило и как се държи кучето. Последва премерване на температурата, която беше нормална. Доктора я гледа и опипа и каза, че не вижда нищо притеснително, че не е обърнат стомах, но има газове (слуша стомаха със слушалка) и ще й даде аналгин, бусколизин и нещо да разкара газовете. Можело евентуално да я болят бъбреците, но кой знае.. Каза "Ще пръдне два пъти и ще й мине.." Имаше още една докторка или може би стажантка, не знам, но и тя беше съгласна с доктора. Аз попитах дали няма да направим някои изследвания и той каза, че ако искаме ще направи, но той не виждал смисъл.. Можел да й вземе кръв, но така и така ще бъде готова утре, нямало смисъл. Тръгнахме си ние, но мен нещо ме гризе.. Прибрахме се. Кучето обаче се влошаваше- чудех се, на мен ли ми се струва или стомаха още се подува.. подуваше си се определено. На нея й ставаше още по-зле. Дишаше трудно и се държеше странно. Даде зор да излиза и я изведох да ака. Първото нещо като отворих вратата беше да побегне по стълбите надолу- едвам я спрях (Ашли слуша много!). После едвам се качихме в асансьора.. излязохме навън и тя започна да се шляе безцелно.. да се блъска в гаража на комшиите.. Много се уплаших! Тръгнах да я прибирам, но тя не пожела да се прибере.. поразходихме се и тя легна пред вратата на асансьора и не искаше да влиза. Качихме се и реших, че отивам в другата денонощна клиника, нищо, че не познавам никой от докторите там- Централна Ветеринарна Клиника. Тръгнахме на там.. дежурен беше д-р Пейчиновски и още един- стажант. Аз обясних пак, че имам съмнения за обърнат стомах и д-ра веднага каза, че не е обърнат. Казах, че сме ходили до Св. Антим и какво са й правили и бих искала да й направим една снимка. Д-ра каза, че рентгена в момента не работи, но нямало да ни разкарва и аз помолих ако може поне на ехограф да я видят защото ме беше страх какво й е. Метнахме я на ехографа и какво да се види от ехографа- въздух, съответно- нищо! Прегледа бъбреците, каза, че били наред и нищо не може да се види друго. Каза, че ще пробва да извади със сонда през хранопровода въздуха, ако не стане ще пробвал с пункция директно през кожата до стомаха.. всичко ми се стори ужасяващо, но исках да й помогнем вече! В случай, че не става и по двата начина, щяло да се наложи операция, която ще струва N-лева. Операция, ама за какво се чудех аз?! Както и да е, доверих му се.. каза, че ще ми звънне след половин час, не ми разреши да остана и тръгнахме без нея... След час и половина (може би е било към 3 сутринта) ми звънна и каза, че е пробвал да изкара въздуха, но не става и кучето продължава да се пълни с въздух и иска да я реже. Нещо много се издразних, че я третираше като опитно зайче, но вече беше късно за решения и претенции. Питаше ме много пришпорено ще оперираме ли кучето или не, което също много ме вбеси. Единия казва, че ще пръдне и ще й мине, другия не знае какво й е, но иска да я реже.. Как да взема решение?!!? Помолих го да се чуя с моя си д-р Николов и той да каже дали да реже или не. Звъннах обратно в Св Антим, казах как стоят нещата и помолих да се свържат с д-р Николов за да даде съвет какво да правим. Обадиха ми се и казаха, че д-р Николов е казал да отидем на сутринта в 9ч. Уплаших се страшно и какви ли не мисли ми минаха през главата Обадих се в ЦВК и отказах операцията- на мой риск разбира се. Ако нещо се влоши, се надявах, че след като е там ще могат да реагират адекватно... И така .. стиснах си силно палците и след часове рев, в 8ч. бях пред ЦВК да я взема... Имаше абокат и крачето й беше не синьо, ами лилаво .. също й много подуто- като боксова ръкавица Сумата беше доста дебела, която заплатихме, но в такива моменти човек не мисли за това.. Едвам стигнахме до Св.Антим- много й беше зле- успиваше се.. болеше я. Като пристигнахме и вече всичко започна да се прави както трябва- температура, рентген- 2 снимки, система и накрая упойка. Още ме беше много страх- кучето е на почти 10 години, а това е пета или шеста операция.. малко или много си ме беше страх.. Но като знам, че е в сигурни ръце, някак ми олекваше мъничко... след няколко часа, едната докторка излезе и каза, че вече я шият. Зарадвах се! Надявах се, че всичко ще е наред! Като излезе д-р Николов с Ашли на ръце и още под упойка, си помислих, че излиза с лоши новини... Сърцето ми спря, хора! Като спря пред мен и каза, че проблема е бил в половин костилка.. костилка от праскова.. кога и как я е изяла- никой не знае! Хем е учена да не взима от земята, хем я гледам нон-стоп и пак стана беля Докато излизаше от упойка броях дишанията и се надявах всичко да е наред.. Като отвори очички и беше най-милото нещо! Оставих я да се възстановява Smile Всичко от там нататък си беше наред, благодарение на точна диагноза и прецизна работа от страна на д-ра! Сега вече е наред и се радвам на чисто новото си куче!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ana_crime
Потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 3:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ох, Мише, вие си знаете какво ви е било тези часове. Много се радвам, че душичката е добре, желая й много здраве и късмет, знам, че има цялата любов и внимание на света.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
M&R
Потребител

Местожителство: София/Козлодуй

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 3:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това, което ви се е случило наистина е ужасно! Безкрайно се радвам, че всичко е приключило с положителен край и за двете ви. На милата Ашли желая здраве и щастие още дълги години и дано никога, ама никога вече не ви се случват подобни неща.
Потребител

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 4:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ех, Мише, ех, Ашли, оттук насетне само здраве и никакви поводи за тревоги! Голямо ходене по мъките е било, добре че е с добър край!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
marina kojuharova
Потребител

Местожителство: София-Ситняково

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 7:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Знаем за перипетиите на Ашли и много се радваме,че е добре. Никакви такива работи да не ви се случват вече!Ашли е страхотно момиче!
Информацията е полезна по две причини.
Първо-всеки си познава кучето и знае кога не му е добре.Аз много вярвам в това.
Второ-често при големите породи кучета се получава обърнат стомах.Важно е да се реагира на време,иначе може да стане лошо.Освен да се наблюдава кучето за признаци,може и да се спазват някои неща за предотвратяване.Два часа преди и един час след разходка,никакво ядене.Също,след хранене никакво дивеене.На нашия например тогава му идва много енергия и понякога започва да препуска като луд.Спирам го веднага-поне половин час почивка.Това знам аз.
Потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 8:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

браво за упоритоста!
бързо възстановяване и силна прегръдка за препатилото, но справило се геройски, голямо момиче!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
KraaaS
Потребител

МнениеПуснато на: Пет Сеп 14, 2012 9:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз не ги разбирам много нещата, ама наистина ли си е обърнала стомаха? Нали накрая писа че е костилка?
Или костилката някак е обърнала стомаха?
Върнете се в началото
KraaaS
Потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2012 1:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://arsofia.com/bg/32142/znaete-li-kakvo-e-prevartane-na-stomaha/
Върнете се в началото
mi6eto_i_ashley
Потребител

Местожителство: София- Суха Река

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2012 3:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички за милите думи Embarassed

Стомаха се обърна, защото въпросната костилка е запушила червата. Това се случва много често и на кучета, които се хранят с кости.. Получава се нещо като тапа и червото се запушва. Така храната вече не може да премине и стомаха се завърта около оста си (ако така можете да си го представите по-нагледно..). Видях статията на АРС и е много хубава. При големите породи и при възрастни кучета се случва често.. Както каза Марина, хубаво е да познавате добре кучето си- това е начина да реагирате бързо и адекватно! Всяко куче може да реагира по различен начин и в този случай бързата реакция е най-важна! Ето, че двама от трима доктора щяха да погубят кучето, ако не бях настоявала за моята си диагноза..
Да, Ашли сега е добре, но операцията си взе своето... много сили й отне, а на тази възраст вече гледам да й спестявам емоциите и трудностите през които минава. Тя е кораво момиче и се надявам да сме още дълго заедно Wink

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
KraaaS
Потребител

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2012 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Сега като обясни че костилката е запушила червата ми се изясни цялата ситуация. Доста четох по темата в дог.бг и ми се струва че е можело да се избегне превъртането/обръщането на стомаха ако още първия доктор е знаел какво прави, а не да ви връща.
Това с подуването е 1вата фаза, пълни се с газове, от там натежава и връзките не издържат и той се обръща.
Добре че накрая всичко е приключило щастливо.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Важно !!! Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети