Български Голдeн Ретривър Клуб!

Правилно ли възпитаваме

Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Обучение и отглеждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
utro77
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2014 9:27 am    Заглавие: Правилно ли възпитаваме Отговорете с цитат

Здравейте!
Имаме си кученце на близо 4 месеца. Женско. Казва се Бела.
Тъй като породата е от едрите, още от първия момент сме се заели с възпитанието й.
Чета много и се опитвам да прилагам повечето съвети. Имам обаче някои проблеми и съответно въпроси.
От около две седмици излизаме на разходка. В началото кучето се страхуваше дори да излезе през входната врата. Постепенно започна да го прави. Не искаше да слиза и да се качва по стълбите. Сега вече се качва. Със слизането е по-трудно, но и там с подканяне и леко подръпване също се постига успех. Проблемът е, че край блока не иска особено да върви и да се разхожда. Което мен ме озадачава. Доколкото съм имала досег с малки кученца през живота си и доколкото имам наблюдения над поведението им на тази възраст, те са по-скоро неудържими навън, а не обратното. Та Бела като излезем от входа се отправя към най-близката тревна площ, където се изпишква и след това общо взето не иска да ходим никъде. Сяда на едно място и не помръдва. Подхвърлям й кестени, пръчки и т.н. Или пък се опитвам да я накарам да се затичаме. Тя тръгва, прави няколко крачки и отново се запъва като магаре на мост. А дори не я дърпаме с повода. Да каже човек, че е заради това. Обикновено гледаме да го държим отпуснат, все едно да не го усеща. Но тя така или иначе не помръдва от мястото си. В началото бях склонна да го отдам на някакъв вид страх от средата навън, но честно казано нямаме никакъв напредък откакто излизаме от две седмици насам. И започнах да се чудя да не бъркаме нещо. В друг форум ми писаха, че кучето нямало уважение към нас и затова не искало да върви с нас. Rolling Eyes Другите подробности са, че живеем на булевард, но смятам, че няма усилено движение. А наблизо до блока ни има едно бездомно куче, което я лае и това я плаши. Както и един ротвайлер в двор, който също я лае.
Когато ходим на разходка в парка, до който стигаме с колата, тя се разхожда по-смело. )Често срещаме там други кучета и тя има голям интерес. Когато обстоятелствата го позволяват - пускаме я да поиграе с тях. Обикновено през ден-два.
Посъветваха ме да я примамвам на разходката с лакомство, но не мога да кажа, че имаме голям успех дори и така.

Другото, което е:
Слава Богу, ностоятелни сме в НЕдаването на храна от масата. Смятам, че тя общо взето го знае това, въпреки че все още има моменти, в които се пробва. Като види обаче, че не й обръщаме внимание, по някое време се отказва и отива да си легне.
Знам, че не трябва първо на нея да давам да се храни и гледаме да го спазваме. За целта организираме нещата така, че тя да не е гладна, когато ние сядаме на масата. Примерно да се е нахранила преди час.
За влизането и излизането от вратата - също го спазваме в повечето случаи. Предполагам, че малки изключения са допустими.
За качването по диваните сега - ето на това не сме се научили. Децата й се радват и я викат да я гушкат. Тя в началото беше малка и не можеше да се качва сама, но вече го може. Иска ни се да у отучим докато е време. Та въпросът с мястото за спане : в друга тема четох, че за отучване трябва да се посочва мястото на кучето за спане. Това значи ли, че във всяка стая трябва да има такова място? Защото в едната стая не искам да й давам да се качва на дивана, в другата - на леглата. И така. Освен това все още съм в лека чуденка относно мястото за спане. Тя има едно одеало, сгънато на четири. Но честно казано рядко спи върху него. Май само, когато не сме си вкъщи. Confused Иначе го хапе, дращи и т.н. Играе си с него по всякакви начини. Замислила съм се да й взема един малък матрак от бебешко легло с надеждата да й хареса да си спи там. Rolling Eyes
засега сме я научили като й кажем Долу да сяда. Разбира се, обикновено очаква лакомство. навън също й я казваме тази команда и горе-долу я изпълнява.
НЕ-то ми се струва, че вече го разбира.
Знае и "Ела тук".
като й давам храната, обикновено й казвам "чакай" и я държа с ръка докато й сложа в купата. Но не всеки път. Май трябва всеки път...

Ааа, и още нещо - понякога се случва кучето да "откачи". Четох, че се случва и на други. Просто изведнъж се разиграва прекалено много и става някак неконтролируемо на команди. Става и малко агресивно в такива случаи - докато дивее ръмжи, ако се опитам да я спра, посяга да хапе. Струва ми се, че е на игра, но предвид едрата порода, малко се страхувам ако се случва и занапред. Та това ще за номер е? Притеснително ли е или се дължи на това, че кучето е малко? И двата пъти, в които го направи беше провокирана от звука на детска играчка - плачещо бебе.

По принцип специално надвечер се стараем да я заведем на изтощителна разходка. Като се умори е мн послушна.

Последната промяна е направена от utro77 на Сря Окт 15, 2014 3:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joana
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2014 11:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо - добре дошли!
Аз не виждам нищо тревожно от прочетеното, кученцето е малко.
На първо място бих ви посъветвала - не я насилвайте да прави нищо, ако я е страх да стой пред блока, седнете на една пейка, вземете наградки, топка или нещо което й грабва вниманието и я разсейвайте. Постепенно ще разбере, че няма от какво да я е страх. Дори и цялата разходка да се състой от седене на пейката, това ще й помогне да се отпусне, а след това ще започне да любопитства, да души и сама ще ви покаже кога иска да започне да се разхожда.
Ако има друго кученце с което да ги срещате пред блока направете го.
Що се отнася за командите, винаги трябва да е една й съща дума и винаги трябва да я изпълнява, особено ако сте вкъщи и нищо не я разсейва.
Тя е малко кученце, нормално е да се превъзбуда в играта, ръмженето в такива моменти и хапането не бих го изтълкувала като агресия, но ако видите че е превъзбудена недейте да я насърчавате, оставете я за малко, тя сама ще се кротне.
Моето куче ставаше много превъзбудено преди да излезем на разходка, скачаше, въртеше се в кръг. Аз изчаквах да се успокой и чак след това отварях вратата за навън. Сега нямаме такива проблеми.
utro77
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2014 12:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много благодаря за бързия отговор!
В друг форум ме разтревожиха, че нещо не е наред. Не ме уважавало кучето, щом не искало да върви и т.н., което аз си го разтълкувах, че няма изгледи да започнем да се разхождаме нормално.
То общо взето насила не мога да я накарам да върви, но и аз се притесних, че вече около две седмици сме си все на едно ниво. Излиза с радост от входа, отива съвсем наблизо да се изпишка и толкова. Rolling Eyes
ОК, ще прекарваме вече и само не едно място. дано да се престраши скоро.
Върнете се в началото
Joana
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Окт 15, 2014 10:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

След като в парка върви спокойно, а пред блока нежелае на мен ми се струва, че проблемът не е в това дали ви "уважава" или не. На едното място й е по-приятно, на другото е по-плаха, ако кучето беше доминантно и не ви слушаше, тя по-скоро щеше да ви тегли на поводът, а не да стои без да иска да мърда.
Отделно, че по форуми много съвети може да се дават, но без да се види проблемът на живо е малко трудно.
Ако се тревожите много може да говорите с учител, който да дойде на място и да види какъв е проблема. Wink
utro77
Потребител

МнениеПуснато на: Пет Окт 17, 2014 10:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за включването!
Аз мисля още малко време да й дам. Пък учителя го имам предвид.
Върнете се в началото
Inna S
Потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 22, 2014 7:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Моят Арчи, когато беше малък, също сядаше по време на разходка и започваше да ме гледа с леко присвити очи и не искаше да върви. Аз заставах до него, погалвах го по главичката и му казвах ,,хайде миличък да тръгваме'' и той тръгваше. Беше много сладък Very Happy
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Обучение и отглеждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети