Дискусия за кастрацията

Всичко свързано с обучението и отглеждането на Голдъна
Enichka`
Потребител
Регистриран: съб май 26, 2007 3:31 pm

Дискусия за кастрацията

Мнение от Enichka` » ср дек 12, 2007 6:30 pm

Здравейте! имам 2 въпросчета, който нещо ме тревожат.... Арви стана на 8 мес и май вече ни е време да се разгоним :roll: на това отдавам честото пишкане. предполагам съм права? :) но нещо напоследък страшно много и пада козината... първо си мислех, че я сменя или нещо такова, но наистина започвам да се притеснявам, защото ми се стува прекален този "косопад" :roll: иначе нищо обезпокоително няма в поведението и навиците и...изглежда си съвсем наред, но ... може ли да е някаква болест или просто я сменя ? и как да преценя?
Благодаря!

Модератор: Темата беше преименувана, благодаря за разбирането.

Потребителски аватар
hera
Потребител
Регистриран: вт юли 10, 2007 9:57 pm

Мнение от hera » ср дек 12, 2007 7:51 pm

Здравей Еничка, ако кучо има единствено "козинопад" без сърбежи,петна по кожата или лоша миризма, засега няма от какво да се притесняваш.Още повече, че тя е бебе и освен,че сега се подновява със зимен кожух, сменя и бебешкия пух с по-плътна козина.За разгонването също няма нищо притесниелно. При всяко животно е индивидуално.За кучетата периодът, в който трябва да настъпи първото разгонване, е 6-12 мес. Че е разгонена,ще познаеш по това, че мъжкарите я душат, че се ближе, и естествено- по капките кръв.
Изображение

Enichka`
Потребител
Регистриран: съб май 26, 2007 3:31 pm

Мнение от Enichka` » ср дек 12, 2007 9:49 pm

Благодаря много! дано да е просто смяна :roll: не съм забелязала да се чеше повече от нормалното, пък и май няма петна... така вече ми е по-спокойно :D

freya
Потребител
Регистриран: вт ное 22, 2005 12:43 pm

Мнение от freya » пон яну 07, 2008 10:31 pm

Използвам темата, защото хем е с въпрос, хем става въпрос за разгонване.
Та проблемът е, че ни "закъснява" :oops: ?
Последното и разгонване бе през май-юни 2006г. След това родихме и сега чакам, чакам ама никс-мамата?
Това нормално ли е? По-рано беше горе-долу точно на шест месеца?
Фрея-Белята
Всички гризат, някои гризат повече!

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » пон яну 07, 2008 11:02 pm

freya написа:...Последното и разгонване бе през май-юни 2006г. ...
2007 ли имаш предвид? Иначе как е забременяла... ?!? 8) :wink:

Valia & Kara
Потребител
Регистриран: съб ное 19, 2005 2:08 pm
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » пон яну 07, 2008 11:14 pm

Непорочно зачатие ще да се е осъществило :lol: :lol:

Неси
Потребител
Регистриран: чет ное 10, 2005 2:51 pm

Мнение от Неси » вт яну 08, 2008 8:54 am

freya написа:Използвам темата, защото хем е с въпрос, хем става въпрос за разгонване.
Та проблемът е, че ни "закъснява" :oops: ?
Последното и разгонване бе през май-юни 2006г. След това родихме и сега чакам, чакам ама никс-мамата?
Това нормално ли е? По-рано беше горе-долу точно на шест месеца?
Фрея-Белята
Нормално е, сега по-скоро трябва да броиш 6 месеца след раждането.

freya
Потребител

Мнение от freya » пет яну 11, 2008 6:02 pm

Да бе 2007г. имах предвид :oops: !
Обаче сме като по часовник. Много ни си е редовен цикъла. Точно както го писа Ива-Неси. Броиш 6 месеца от раждането и ето - на 11.01. Фрея цъфна, зад нас тръгна потеря от разнежени мъжкари и стана пак сложно да я извеждам! Не че имам сериозен проблем, но все пак е досадно непрекъснато да разгонвам "влюбените".
Обаче пак имам въпрос :?: :?: :?:
Търся мнения за кастрацията на женското куче.
За или против, има ли негативни ефекти, промени в характера, необходима ли е кастрацията, вярно ли е това че правят рак на матката или е просто мит.
Тежка операция ли е, за колко време се възстановяват, кога е по-добре, лято или зима да се прави?
Много въпроси.
Вече съм обсъждал това с активни участници от форума, но в лични съобщения, та искам да обсъдим темата по-гласно преди да вземем окончателно решение.
Решили сме повече да нямаме кученца и при положение, че досега всички доктори са единодушни, че при това положение е добре да се кастрира кучето, мислено се подготвям към тази стъпка. Все пак повече информация винаги е полезна, така че който има нещо да пише по въпроса ще съм много благодарен.
Данчо Фреин
:roll:

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » съб яну 12, 2008 11:15 am

Данчо, ето една изчерпателна тема с отговорите на въпросите за кастрациятя. В края на темата, има още препратки към обсъждани въпроси. Изключително полезно, но в един може да се объркаш от толкова информация, все пак я препоръчвам:
Кастрация

Надявам се Диянчето с Кора да се включи, тя вече мина през всички етапи на кастрацията, лечението и възстрановяването. Утре като се видя с нея ще и кажа да пише по темата.
Аз съм се замислила за лекар, кой да избера? Мисля си за лекарите в клиниките Итавет, Син Кръст. Ако някой има впечатления от добри лекари да каже :)
Толкоз аз знам по въпроса.

Потребителски аватар
Красен
Председател на БГРК
Регистриран: ср ное 09, 2005 4:38 am

Мнение от Красен » съб яну 12, 2008 1:22 pm

Данчо,

има всякакви и обикновено коренно противоположни мнения относно кастрацията при женските кучета. След множество разговори с ветеринарни лекари и четене на литература по тематата, това, което съм си изградил като мнение е следното: кастрацията при женските не само че НЕ повишава риска от рак на матката, а напротив - понижава го.

Все пак говори и ти с лекари, нека сам да получиш информация "от първа ръка" и да придобиеш мнение.

Потребителски аватар
Iglika
Потребител
Регистриран: пон ное 21, 2005 7:12 pm
Контакти:

Мнение от Iglika » нед яну 13, 2008 8:39 am

Тази тема е мчного обстойна на тема кастрация.
http://dog.bg/forum/index.php/topic,9454.0.html
Изображениеwww.bglabradors.com

freya
Потребител

Мнение от freya » пон яну 14, 2008 10:16 am

Благодаря Иглика и Валя,
Прочетох темата и действително там е казано много по въпроса.
Във физически план....
Вярвам че няма какво толкова да се опасявам от самата интервенция, макар и да ми е много неприятна мисълта да ми приспиват и режат кучето. Все пак като гледам лекарите са единодушни, че кастрацията поне при женските (то за тях и най-много се коментира този проблем) рязко сваля процента на вероятност от развитие на тумори и рак на млечни жлези и матката. Фрея вече веднъж ми прави фалшива бременност, имаше и други проблеми, така че твърдо попада в рисковите групи. Така че за нея това е решение, което ще е само в полза за здравето и. Игнорирам и всякакви човешки аналогии, защото те в случая са неуместни. Освен това си "отслужихме" майчинството и сега 9 стопани са щастливи с хубавите си кученца!
В поведенчески план ....
Най-голямото ми притеснение е да не се промени характерът и, защото ако съм горд и щастлив от нещо това е именно характерът на Фрея! :roll: Не ми пука толкова за външния вид, щото тя си е за мен/нас, а не за изложби и оценки от други хора, и си я харесваме именно такава каквато е. Тя е толкова жизнерадостна, любвеобилна и енергична, не се спира за миг, че ако това се промени ще се чувствам много, много виновен пред невинната ми рожба, която съм подложил под ножа.
Що се отнася до активния начин на живот, там живот и здраве не се предвижда да настъпят промени - ще има възможност да беснее на воля, ама дали ще иска.....
Най не обичам куче тип "тулуп", без всякакъв или с много ограничен контакт със стопанина си, на което му е насадено да възприема "разходката" като отиване до тоалетната с отегчения си стопанин.
За напълняването все пак има начини, просто ще намаля/сменя храната, ако видя, че нещо дебелее. Въпросът е да си остане Фрея-Белята. Кой иначе ще ми гризе къщата?
Ох, много тежко решение! Продължавам да мисля и не спя!
Още веднъж благодаря за отзивите и информацията!
Ф-Б

Valia & Kara
Потребител
Контакти:

Мнение от Valia & Kara » пон яну 14, 2008 12:57 pm

Данчо, няма причина да се притесняваш, че Фрея ще промени поведението си! Това е мит! Примерът, който мога да дам е Кора- мога да кажа, че си е същата откачалка, любвеобилна, енергична, нищо не се е променило в нея, продължава да си слуша Диянка и да я радва! За справка, вчера бяхме с нея и пак успях да се убедя, че кастрацията не се отразява на характера на кучето. Както и кастрацията в повечето случаи не помага да се намали агресията, ако я има в кучето, но това е друга тема.
Така че, спокойна Фрея, ще си е пак Белята, с главно Б :D

Потребителски аватар
Diyana Сhar
Потребител
Регистриран: пет яну 27, 2006 12:27 pm
Контакти:

Мнение от Diyana Сhar » пон яну 14, 2008 5:18 pm

Ей, Данчо, в Рая ще се видиш с кастрирано женско куче. Ей това ти бях писала лятото като ме пита:
И така сме си все кастрирани от онази "генерация" Very Happy Ама характерите на всички са си - откачени както винаги Laughing Laughing Laughing Всички ми казаха, че невероятно бързо се възстановяват и аз се уверих наиситна. Само първата нощ бях много уплашена. След два дена едва я спирах - ако не беше на каишка, щеше да търчи като лудо Very Happy А и повече от месец преди това беше на каишка, защото беше разгонена и беше станала Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil дзвер от всякъде Laughing За два месеца й порастна козината. При вас май ще е малко повече, докато порастнат и ресничките Very Happy Но пък после е рааааййййй. Още не мога да се нарадвам, че мога да я водя навсякъде и по всяко време. Супер е!!!

Поздрави сърдечни Very Happy
Смея да го твърдя и да го гласувам с две ръце и сега - никаква промяна в фарактера не настъпи - колкото да съм й отрязала едното ухо. Промяна по принцип настъпва в периода на разгонване - тогава не са на себе си. През останалото време са си такива, каквито си остават и след кастрация. Каквото е било кученцето преди това, такова си остава. Мит е също, че се понижава агресията (относно уличните де) - ако си е агресивно, такова си остава, ако е плашливо, такова си остава, ако е весело, такова си остава! :D

Ако си е Фрейче - такова си остава :!: :wink: :D
Изображение

freya
Потребител

Мнение от freya » пон яну 14, 2008 6:36 pm

От твоите уста в божиите уши Дианче!
На тебе ти вярвам, защото те знам лично как си гледаш и обичаш Кора, и едно е да четеш писаното от някой непознат, пък бил той и авторитет, а друго е да чуеш от опита на "кучешкия ни набор" Кора! Вече сме си писали по въпроса и всъщност ти си ми основното успокоение!
Да се надяваме да не загубим характера на Фрея!
Ще пиша подробно като всичко свърши!
Отворих темата, защото знам, че и други се интересуват и са на този етап!
Но за себе си вече съм взел решение!
Ф-Б

Отговори